$
משפט

בלעדי לכלכליסט

הפרקליטות שוקלת: סימנס תעמוד לדין על מתן שוחד לבכירי חברת החשמל

לפני כחודש הופר הסכם עד המדינה עם מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר אורן אהרונסון, בפרשת השוחד לבכירי חברת החשמל. עם ביטול ההסכם, שהעניק חסינות גם לענקית הגרמנית, נשקלת האפשרות להעמיד לדין את החברה

תומר גנון 08:1009.07.14

"מרגע שהופר הסכם עד המדינה בפרשת השוחד שהעבירה סימנס לגורמים בחברת החשמל, אין כל מניעה להעמיד לדין גם את החברה הגרמנית שזכתה לחסינות על מעשיה בישראל באותו הסכם". כך אמר ל"כלכליסט" גורם במשרד המשפטים, לאור החלטת הפרקליטות ורשות ניירות ערך מלפני חודש לחדש את החקירה הפלילית נגד מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון. אהרונסון נחקר על מתן שוחד לבכירים נוספים בחברת החשמל מלבד השופט לשעבר דן כהן, זאת לאחר שלפני כחודש בוטל הסכם עד המדינה עמו.

על פי הגורם, בפרקליטות שוקלים כעת האם להעמיד לדין גם את סימנס שכבר הודתה בעבר בהעברת תשלומי שוחד בישראל, בהמשך לחידוש החקירה נגד אהרונסון.

 

מימין: אורן אהרונסון. לדברי הפרקליטות, הפר את ההסכם עמה מימין: אורן אהרונסון. לדברי הפרקליטות, הפר את ההסכם עמה צילום: אוראל כהן

 

בהסכם עד המדינה שעליו חתם אהרונסון בנובמבר 2005 מול מנהלת מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך לשעבר, עתליה ארד, ופרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), אלה רובינק, הוסכם בין הצדדים כי שורה של גורמים מלבדו יקבלו חסינות מחקירה פלילית והגשת כתב אישום בפרשת השוחד. על פי ההסכם, לחסינות מהעמדה לדין זכתה גם חברת סימנס העולמית, חברת הבת שלה סימנס ישראל ומנכ"לה באותה ימים, גונטר וייס. כן נקבע בהסכם כי בני משפחה נוספים של אהרונסון, בהם למשל גיסו שלמה דניאל אשר באמצעות חשבונותיו בשוויץ הועברו כספי השוחד, יזכו לחסינות.

 

שלוש שנים לאחר מכן, בשנת 2008, התברר כי סימנס העולמית הודתה במסגרת הסדר עם רשות ניירות ערך האמריקנית (SEC) כי העבירה כ־20 מיליון דולר כתשלומי שוחד לגורמים בחברת החשמל. בפרקליטות וברשות ניירות ערך הרגישו מרומים, לאחר שהבינו שאהרונסון סידר גלגל הצלה לחברת הענק שהיתה מעורבת עד הצוואר בתשלומי השוחד. בנוסף לכך, התגלה פער לא מוסבר של כ־16 מיליון דולר בין הסכומים שהיה ידוע שקיבל דן כהן מסימנס, לבין הכספים שסימנס הודתה ששילמה כשוחד בישראל. עם זאת החליטו בפרקליטות שמבחינה משפטית הם כבולים להסכם, ועל כן הם לא יכולים לבוא חשבון עם מי שיזם ומימן את מנגנון השוחד שעליו ניצח אהרונסון - סימנס.

 

אלא שכעת המצב השתנה. הסכם עד המדינה עם אהרונסון הופר לאחר שלשיטת הפרקליטות הוא לא מילא את חלקו בהסכם: למסור מידע מלא ומפורט על פרשת מתן השוחד לדיקרטור בחברת החשמל לשעבר, דן כהן.

 

לאחר שהוחלט שאהרונסון הפר את ההסכם, הוא וגיסו דניאל נחקרו באזהרה ברשות ניירות ערך לפי כחודש על מתן שוחד גם לבכיר נוסף בחברת החשמל, חיים בר־נר, שכיהן כסגן מנהל אגף תכנון בחברת החשמל בין השנים 2005-2002, ועד לאחרונה כמנהל היחידה לפיתוח עסקי־יצור.

מרשות ניירות ערך נמסר: "איננו נוהגים להתייחס לשאלות בנושאי חקירות ומודיעין".

 

מהפרקליטות נמסר: "בשלב זה לא נוכל להתייחס לפרטים".

 

מבא כוחה של סימנס, עו"ד דודי תדמור, לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x