$
משפט

בגלל משוב השופטים: גרוניס גרם לביטול הנאום של ראש לשכת עוה"ד

נשיא ביהמ"ש העליון, שהחליט להחרים את הלשכה בגלל כוונת עו"ד דורון ברזילי לחדש את משוב השופטים, ביקש מיו"ר ועד מחוז ירושלים אשר אקסלרד ויריבו של ברזילי – שלא להזמינו לטקס סיום שנת המשפט. אקסלרד נעתר לבקשה והיום יערך הטקס כשעל ברזילי יאסר לשאת דברים

ענת רואה 13:2808.07.14

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, לא יורשה לשאת נאום היום (ג') בטקס סיום שנת המשפט שיערך במחוז ירושלים בהשתתפותו של נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס. זאת בעקבות דרישתו של גרוניס, שהועברה ליו"ר ועד מחוז ירושלים עו"ד אשר אקסלרד, שהוא במקרה גם יריבו של ברזילי, שלא להזמין את ברזילי לטקס – אחרת גרוניס הודיע כי הוא לא יבוא.  

 

 

גרוניס מחרים את ברזילי בגלל כוונתו של האחרון לחדש את משוב השופטים, ותוך שהוא הודיע כי הקשר עם יריבי ברזילי, ראשי המחוזות, ימשך כרגיל.

  

תוצאת פנייתו החריגה של גרוניס היתה כי עו"ד אקסלרד שמשתייך ל"פורום ראשי המחוזות", לצד ארבעת יריביו הפוליטיים הנוספים של ברזילי (עו"ד אפי נוה, עו"ד דני אליגון, עו"ד יוסי חכם ועו"ד חאלד חוסני זועבי), תיקן את תוכנית האירוע וביטל את הנאום של ראש הלשכה ולמעשה הדיח אותו מלהשתתף בטקס. במקביל הודיע אקסלרד לברזילי שלנוכח התנגדות הנשיא גרוניס, הוא אינו מוזמן להשתתף בטקס. זאת בשעה שקודם לכן וחרף היריבות הפוליטית, ברזילי כן הוזמן לשאת דברים בטקס החגיגי.

 

ההזמנה המקורית ההזמנה המקורית

 

ההזמנה שתוקנה ההזמנה שתוקנה

 

 

ברזילי מצידו הודיע הבוקר כי הוא מתכנן למרות אי הזמנתו "להשתתף בטקס", אלא שכאמור ברזילי יוכל רק לשבת בקהל ולצפות בכנס ולא יוכל לעמוד על הבמה לצד הנשיא גרוניס ולשאת דברים שכן התוכניה תוקנה ונאומו הוסר ממנה.

  

נראה כי ההתפתחויות האחרונות מביאות לשיא את ההתערבות החריגה של הנשיא גרוניס בסכסוך הפוליטי הפנימי בלשכה. התערבות זו נעשית תחת טענה שהנהלת בתי המשפט מתנגדת למשוב השופטים והיא אינה נוקטת צד בסכסוך הפוליטי הפנימי בלשכה, אלא שפנייתו של גרוניס לאקסלרד, יריבו של ברזילי, בדרישה שימנע מלהזמין את ברזילי לטקס סיום שנת המשפט – גורמת בפועל לכך שהנשיא גרוניס מנצל את הסכסוך הפנימי בלשכה בכדי להשיג את מטרותיו בעניין משוב השופטים.

 

עו"ד אשר אקסלרד, יו"ר מחוז ירושלים בלשכת עוה"ד עו"ד אשר אקסלרד, יו"ר מחוז ירושלים בלשכת עוה"ד צילום: אוראל כהן

 

לפי המכתב ששיגר אקסלרד לברזילי בשבוע שעבר, הוא כתב לו כי הועברה אליו הודעתו של גרוניס "לפיה אין בדעתו להגיע לטקס סיום שנת המשפט של מחוז ירושלים, באם תוזמן אתה לקחת חלק בטקס". אקסלרד הוסיף כי הוא ממליץ לברזילי להודיע לאלתר על "היוזמה הנמהרת שבה נקטת" בעניין משוב השופטים (שאקסלרד מתנגד לו). מכתבו של אקסלרד הסתיים בהודעה שהוא אינו מנוס "כי אם לבטל את הזמנתך לטקס סיום שנת המשפט במחוז ירושלים".

  

במכתב תגובה שהעביר ברזילי לאקסלרד הוא כתב לו כי הוא מצטער לגלות שאקסלרד "מפגין כניעה לנורמות שאינן מקובלות ומנוגדות לחלוטין לרוח של אנשי משפט וחוק המחויבים לשלטון דמוקרטי".

  

לדברי ברזילי, התנהלותם של הנשיא גרוניס ומנהל בתי המשפט מיכאל שפיצר מצביעה על כך כי "במעשיהם בוחרים הם להתערב לכאורה בפוליטיקה הפנימית של הלשכה", והוא הביע תמיהה האם אקסלרד היה בוחר לשתף פעולה עם גרוניס גם במידה והאחרון "היה מחרים חלילה את כבוד שרת המשפטים במידה והצעת חוק מסוימת אותה היא מקדמת היתה מנוגדת לתפיסתו?". לפיכך הודיע ברזילי כי הוא מתכוון להגיע לטקס.

 

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה: "ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, מתוך כבוד לתפקיד נשיא בית המשפט העליון, מוחל על כבודו ולא ינאם. ראוי שייקרא שוב את החלטת הוועד המרכזי של הלשכה, לפיה הוועד המרכזי והוועדה שהוקמה לצורך מימוש המשוב, פתוחים לדיאלוג וקוראים לשיתוף פעולה קונסטרוקטיבי וראוי בין המערכת המשפטית ללשכת עורכי הדין".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x