$
משפט

חשד: כספת בלונדון שימשה להעברת שוחד מסימנס לבכירים בחברת חשמל

רשות ניירות ערך חושדת כי מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר אורן אהרונסון השתמש בחשבונות הבנק של איש העסקים הבריטי־ישראלי אנטון דלין, במטרה לטשטש את העברות כספי שוחד. דלין רכש וילה בקיסריה בשנת 2010 תמורת כ־6 מיליון שקל

תומר גנון 08:2723.06.14

קשרי חברות שנרקמו בטיול סקי באירופה בין מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, לבין איש העסקים האנגלי אנטון דלין הובילו להפיכתו לאיש קש שהסווה מאות אלפי דולרים של כספי שוחד שהעבירה סימנס לבכירים בחברת החשמל בכספת בלונדון שבעלותו. כך חושדים חוקרי רשות ניירות ערך.

אנטון דלין אנטון דלין צילום: אוראל כהן

 

דלין נחקר באזהרה בשבוע שעבר במשרדי הרשות בחשד לעבירות של מתן שוחד והלבנת הון. על פי החשד, אהרונסון השתמש לכאורה בחשבונות ובכספת של דלין בחו"ל בשנים 2000–2005, במטרה לטשטש את העברות הכספים. חלק מכספים אלה "חנו" במשך תקופה מסוימת בכספת של דלין בבנק באנגליה, ובהמשך זרמו לכיסם של חלק מהמשוחדים.

 

סימנס הגרמנית הודתה בעבר כי העבירה כ־20 מיליון דולר כתשלומי שוחד לטובת קידום ענייניה בפעילות העסקית מול חברת החשמל. מי שקיבל בין היתר חלק מהכספים היה השופט לשעבר דן כהן שהודה כי קיבל מיליון אירו מאהרונסון וגיסו שלמה דניאל כדי להטות מכרז לרכישת טורבינות בעת שכיהן כדירקטור בחברת החשמל. כהן מרצה שש שנות מאסר על עבירות אלו.

 

דלין (52) עשה את הונו בעסקי המסחר בפורקס באנגליה. הוא עלה לארץ עם אשתו דבורה, מורה לאנגלית, ושלושת ילדיהם לישראל לפני 15 שנה, ובפברואר 2010 רכשו בני הזוג וילה בת 9 חדרים בקיסריה תמורת 5.77 מיליון שקל. על הנכס רשומה משכנתא ללא הגבלת סכום לטובת בנק לאומי.

 

מעו"ד עינת בן משה, המייצגת את איש העסקים אנטון דלין, נמסר: "איננו יכולים להתייחס לנושאים הנמצאים בחקירה. מר דלין מכחיש את החשדות נגדו, ומאמין שחופתו תתברר בסיומה של החקירה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x