$
משפט

פרשת השוחד בחברת החשמל: עו"ד שלמה נס מסר עדות

נס שימש בעבר יו"ר החברה; באחורנה חלה ההתפתחות בחקירה לאחר הרשעתו של דן כהן: בשוויץ נחשף מידע על העברות כספים מסימנס לבכירים נוספים בחברת החשמל

תומר גנון 20:1718.06.14

עו"ד שלמה נס, ששימש בעבר יו"ר חברת החשמל, מסר אתמול עדות במשרדי רשות ני"ע במסגרת החקירה שהיא מנהלת בחשד שבכירים בחברה קיבלו שוחד מחברת סימנס.

 

 

 

על פי החשד, ממנגנון השוחד שטוו מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, וגיסו, שלמה דניאל, אשר באמצעותו קיבל השופט לשעבר דן כהן שכיהן כדירקטור בחברה כמיליון יורו בתמורה להטיית מכרז לרכישת טורבינות, שימש גם להעברת כספים לבכירים נוספים.

 

שלשום בערב חקרה הרשות באזהרה את חיים בר-נר, סגן מנהל אגף תכנון בחברת החשמל בתקופה הרלוונטית 2002-2005 ועד לאחרונה מנהל היחידה לפיתוח עסקי-יצור, בחשד לקבלת שוחד, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. הוא שוחרר בתנאים מגבילים הכוללים מעצר בית עד יום שישי, והוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. יחד איתו נחקר גם איש העסקים אנטון דלין, החשוד בכך ששימש כצינור להעברת הכספים מסימנס לבר-נר.

 

נחקרים נוספים הם אהרונסון ודניאל, שישמשו כעדי מדינה במסגרת כתב האישום שהוגש נגד כהן. לשניים מיוחסות עבירות של מתן שוחד. לטענת חוקרי הרשות, אהרונסון גם שיבש את מהלכי המשפט וביצע עבירות של הדחה בחקירה בפרשה, בין היתר בכך שלא סיפר כי כספים מסימנס עברו גם לבכיר הנוסף בחברת החשמל – בר-נר.

 

דן כהן בביהמ"ש (ארכיון) דן כהן בביהמ"ש (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

מסלול הכספים: חשבונות בשוויץ ואנשי קש

 

על פי רשות ני"ע, במרכז החקירה החדשה נמצאת מעורבת של עובדי ציבור בכירים נוספים בחברת החשמל וגורמים הקשורים אליהם, בביצוע עבירות של קבלת שוחד בהיקף 16 מיליון דולר. הכספים ניתנו על ידי חברת סימנס והועברו לאהרונסון, באמצעות גיסו שלמה דניאל ואחרים, תוך שימוש בחשבונות שונים אשר התנהלו בשוויץ. על פי החשד מלבד לדן כהן נותבו הכספים גם לבר-נר – כאמור, סגן מנהל אגף תכנון בחברת החשמל בתקופה הרלוונטית. ברשות טוענים שאיש העסקים דלין הפועל בתחום הפורקס, ומקורב לאהרונסון ואישתו, סייע בהעברת הכספים.

 

ממצאי החקירה עולה בנוסף כי דניאל, כאמור גיסו של אהרונסון, קיבל לחשבונותיו בחו"ל סכום של כ-5.5 מיליון יורו מחברת סימנס לטובת העברתו לצדדים שלישיים, כאשר לפחות סך של כ-4 מיליון יורו הועברו על ידיו לגורמים בהם בר-נר ודלין. זאת על פי הוראת סימנס ובהנחיית אהרונסון. דניאל, כך חוקרי הרשות, עשה זאת בתמורה לעמלה שקיבל על העברת הכספים.

 

ממה נבעה ההתפתחות בחקירה? כפי שחשפה היום בדיון בבית המשפט עו"ד יעל גרוסמן, המייצגת את שלמה דניאל, המידע החדש הגיע מרשויות החקירה בשוויץ. בשנת 2010 החלה חקירה בשוויץ נגד דניאל, בחשד להלבנת הון במסגרת העברת כספי השוחד מסימנס לדן כהן דרך חשבונותיו במדינה. בשנת 2011 נשפט והורשע דניאל בכך שביצע פעולות בנקאיות מבלי שידע את הנסיבות מאחורי הפעולות. כלומר, שהוא נתן מצג שווא מי הנהנה האמיתי מהעברות הכספים שביצע. לדברי גרוסמן הוטל עליו קנס של 25 אלף יורו.

 

 

חיים בר נר חיים בר נר צילום: אוראל כהן

 

לאחר ההרשעה, ובהמשך למידע מודיעיני שהגיע אליה ב-2009, פנתה רשות ני"ע לרשויות בשוויץ וביקשה לקבל את חומרי החקירה, הכוללים מידע על חשבונות דניאל. לאחר שהתקבל החומר ונבחן, התגלה לכאורה מסלול כספי שוחד נוסף. המסלול כלל העברת כספים מחשבונות דניאל אל איש העסקים דלין, ומשם אל הבכיר בחברת החשמל בר-נר.

 

הסנגורים: "דוחים בתוקף את החשדות"

 

מעו"ד ז'ק חן המייצג את אורן אהרונסון לא נמסרה תגובה.

 

עו"ד ברון גלעד וסיימון יניב, ממשרד ברון ושות' - המייצגים את מר חיים ברנר מוסרים, שעל פניו אין מקום לחשדות המיוחסים למר ברנר ואין אלא להצר על הנזק ומפח הנפש שפרסום מסוג זה יוצר.

 

עוה"ד יעל גרוסמן, סאלי ליכט ורוני בלקין המייצגת את שלמה דניאל מסרו: "עוד בשנת 2005 נחתם הסכם עד מדינה, שבמסגרתו מסר שלמה דניאל את כל הידוע לו. בזה, מבחינתנו, תמה הפרשה".

 

עו"ד עינת בן משה המייצגת את אנטון דלין מסרה: "מרשי דוחה בתוקף את החשדות נגדו. מכיון שמתנהלת חקירה הוא לא יגיב לגופו של עניין אך הוא מאמין שהחקירה תוכיח את חפותו".

 

עו"ד שלמה נס, המיוצג על ידי עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב- סבאג, מסר: "סיימתי את כהונתי בחברת החשמל לפני למעלה מ-20 שנה. הייתי שמח להגיב, אך לצערי רשות ניירות ערך אינה מתירה לי לעשות כן, ולכן לא אגיב על מנת שלא לפגוע בחקירה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x