$
דעות

בלי תקרת שכר זה לא יעבוד

הקביעה ששכר מעל 3.5 מיליון שקל יחייב אישור לא תביא להפחתת השכר המיוחלת בגופים הפיננסיים

רחלי בינדמן 08:3116.06.14

שר האוצר יאיר לפיד והצוות שהרכיב, הכולל את מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן והמפקחת על הביטוח דורית סלינגר, הם הראשונים שמנסים באמת ובתמים לשים קץ לחגיגת שכר הבכירים בגופים הפיננסיים.

 

תזכיר החוק שפורסם לפני שבועיים, ולפיו שכר העולה על 3.5 מיליון שקל בגופים פיננסיים לא יוכר לצורכי מס ויחייב אישור בעלי מניות המיעוט, מעביר מסר ברור וחד־משמעי - באוצר חושבים שבכירי ענף הפיננסים לא צריכים להשתכר יותר מ־3.5 מיליון שקל בשנה.

 

שכר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות כמשל

 

אלא שהשיטה שבה מקווים באוצר לעצור את השכר - דרך מצעד בושה שבו מנהלי הגופים הפיננסיים יידרשו להביא את אישור שכרם לבעלי מניות המיעוט הציבור הרחב - לא עובדת. רק בשבוע שעבר הוכיחו הגופים המוסדיים, המשקיעים את כספי הפנסיה של הציבור במניות בנק מזרחי טפחות, כי תזכיר החוק שפורסם כמה ימים קודם לכן לא באמת מזיז להם. בהצבעה שהתקיימה לאישור שכרו של מנכ"ל בנק מזרחי טפחות אלדד פרשר תמכו כמעט כל הגופים המוסדיים בחבילת שכר של 6.3 מיליון שקל לפרשר, העולה בכמעט 3 מיליון שקל על התקרה הנורמטיבית שהציבו לפיד ואנשיו.

 

הבעיה עם תזכיר החוק של לפיד - שטרם נכנס לתוקף ושממתין לאישורו על ידי הכנסת - היא שהוא לא חד־משמעי. החוק אינו אוסר להעניק למנהלים בגופים פיננסיים שכר העולה על 3.5 מיליון שקל בשנה, אלא רק לא מכיר בשכר העודף לצורכי מס ומחייב אישור מיוחד של בעלי מניות המיעוט.

 

יאיר לפיד ודורית סלינגר יאיר לפיד ודורית סלינגר צילום: עמית שעל

 

למרות המסר הברור כי לפיד מצפה ששכר של יותר מ־3.5 מיליון שקל לא יאושר על ידי הגופים המוסדיים המשקיעים במניות הבנקים וחברות הביטוח הציבוריים, הלשון היבשה של החוק לא קובעת זאת. בצדק אמר ל"כלכליסט" בשבוע שעבר דייב לובצקי, מנכ"ל חברת ניהול התיקים של אי.בי.אי, "האוצר שוב מנסה לעשות שימוש בגופים מוסדיים כרגולטור במקום לכפות את רצונו המפורש באמצעות קביעת שכר מקסימלי".

 

צריך לקחת צעד אחד קדימה

 

לפיד לא באמת יכול לצפות מהגופים המוסדיים המשקיעים במניות של גופים מוסדיים מתחרים לעצור חגיגת שכר שהם בעצמם חלק ממנה. בקשה שכזו מתאימה בדיוק לקלישאה המוכרת של לבקש מהחתולים לשמור על השמנת, והסיפור של בנק מזרחי טפחות הוכיח זאת באופן ברור.

 

לפיד צריך לקחת צעד אחד נוסף קדימה, ולהציב תקרת שכר ברורה ומוחלטת לשכר הבכירים שלא תשאיר כל פתח לפרשנויות. אחרת החגיגה הזו לא תיעצר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x