$
משפט

כיל עתרה לבג"ץ: דורשת לקבל הפרוטוקולים החסויים מוועדת ששינסקי 2

בעתירתה דורשת כיל לקבל את מסמכי הוועדה, שהמליצה להטיל על החברה מס רווחי יתר בגובה 42% ותמלוג אחיד של 5%, כדי שתוכל להגיש עמדה מפורטת לדו"ח הביניים

תומר גנון 17:0108.06.14
חברת כיל עתרה לבג"ץ נגד שר האוצר, יאיר לפיד, ונגד הועדה לבחינת חלקה של המדינה במשאבי הטבע שבראשות פרופסור איתן ששינסקי, בדרישה לקבל את ניירות העבודה, התחשיבים, חוות דעת, מסמכים ופרוטוקולי דיונים שלא פורסמו לעיון הציבור. זאת לדבריה על מנת שתוכל להגיש עמדה מפורטת לדו"ח הביניים, הממליץ להטיל על המחצבים שהיא כורה בים המלח ובנגב מס רווחי יתר בגובה 42% ותמלוג אחיד של 5% החל מ-2017. על פי משרד האוצר, המס המיוחד עשוי לגרוע מקופתה כחצי מיליארד שקל בשנה. ועדת ששינסקי הודיעה על הגשת הערות לדו"ח עד ה-23.6.

על פי הדו"ח, כיל ניהנת מרווחי יתר על השימוש שהיא עושה באוצרות הטבע. כך למשל הרווחיות הממוצעת שלה על אשלג עומדת על 24%-36%, על ברום 25%, ועל פוספט 27%. הוועדה ממליצה כי מס רווחי היתר שיוטל עליה יחושב באופן הבא: בסיס המס יהיה הרווח התפעולי, בניכוי תשואה של 11% על הנכסים. שיעור התמלוגים למחצבי אלה, שנע כיום נע בין 2%-10%, יעמוד על שיעור אחיד של 5%.

 

מפעל מגנזיום של כיל בים המלח מפעל מגנזיום של כיל בים המלח

 

"המלצות הועדה על פניהן שגויות", טוענת כיל בעתירה שהוגשה על ידי עוה"ד דודי תדמור, אפרת כהן ואורטל גר. "המספרים בהן נוקבת הועדה, שגויים. שיעורי המס בהם נוקבת הוועדה, אינם נכונים. החלק מההכנסות שתיקח המדינה לעצמה בעקבות המלצות הועדה אם תתקבלנה, גבוה מזה שהועדה טוענת לו. התשואה שתותיר הועדה בידי כיל אם תתקבלנה ההמלצות, נמוכה מהשיעור שבו הוועדה נוקבת".

 

טרם התקבלה תגובת משרד האוצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x