$
דעות

מבחן בתחרות ענפית: האם הבג"ץ של תנובה ישנה את חוק הריכוזיות?

תנובה יצאה נגד משרד הכלכלה ששלל ממנה פטור ממכס בייבוא אבקת חלב וטענה כי המהלך מפלה אותה מול מתחרותיה. כעת בית המשפט ידרש להחליט האם זוהי זכותו של הרגולטור בדרך להגברת התחרות בשוק

תומר גנון 08:1706.06.14

בחודש דצמבר 2014 יכנס לתוקף הפרק בחוק הריכוזיות העוסק בהקצאת משאבי מדינה. בניגוד לפרקים אחרים שעסקו ישירות בתאגידים ועסקו בהשטחת פירמידות או הפרדה בין אחזקות ריאליות לפיננסיות, פרק זה עוסק ישירות במדינה. ככל הנראה, זוהי גם הסיבה שהוא מייצר פחות כותרות.

 

הפרק קובע כי המדינה תהיה מחויבת לשקול שיקולי תחרות ענפית בבואה להקצות זכויות כגון חוזה, רישיון או החזקה בשיעור של 20% ומעלה לגוף ריכוזי.

 

על אף שנותרה עוד חצי שנה לכניסתו של הפרק לתוקף, בפועל כבר החלו משרדי ממשלה לפועל ברוחו. החלטה אחת כזאת של משרד הכלכלה אף התגלגלה לפתחו של בג"ץ, במה שיהווה מבחן משמעותי ראשון להתנגשות עם חוקים אחרים – למשל חופש העיסוק.

 

תנובה. משרד הכלכלה טוען שההחלטה להפלות את החברה נשענת בין היתר על פרק הקצאת הזכויות בחוק הריכוזיות תנובה. משרד הכלכלה טוען שההחלטה להפלות את החברה נשענת בין היתר על פרק הקצאת הזכויות בחוק הריכוזיות צילום: צביקה טישלר

 

מי שעומדת מאחורי הבג"ץ היא תנובה. משרד הכלכלה החליט לשלול ממנה רישיון לייבא בפטור ממכס אבקת חלב מיובש מארה"ב. שלילת הפטור, שניתן למתחרותיה טרה ושטראוס, תגדיל את עלויות הייצור שלה במיליוני שקלים. תנובה טוענת שהמהלך מפלה אותה לרעה מול מתחרותיה.

 

החלטת משרד הכלכלה לשלול את הפטור נסמכת על חוות דעת של רשות ההגבלים העסקיים. נטען בה שלתנובה, שהיא מונופול במוצרי חלב, יש יתרונות תחרותיים רבים, כך שאין סיבה נוספת לחזק אותה מול מתחרותיה כשמאפשרים לה לקנות בזול אבקת חלב מארה"ב. משרד הכלכלה טוען שההחלטה להפלות את תנובה נשענת בין היתר על פרק הקצאת הזכויות בחוק הריכוזיות. הוא מוסיף שיש לה עודפי אבקה במחסנים, כך שלא ברור מדוע היא צריכה ליהנות מהפטור.

 

תנובה עומדת בשני הפרמטרים שנקבעו בחוק לגוף ריכוזי: מחזור שנתי הגבוה מ-6 מיליארד שקל, ומונופול שהיקף המכירות שלו עולה על 2 מיליארד שקל. יבוא בפטור ממכס מצריך קבלת רישיון ממשרד הכלכלה, כלומר שמדובר בהקצאת זכות של המדינה.

 

בג"ץ יידרש כעת להכריע בשאלה האם חוק הריכוזיות מאפשר לרגולטור להפלות חברה במתן רישיונות משיקולי תחרות ענפית. ולהחלטה זו צפויות להיות השלכות רוחב על התנהלות שאר משרדי הממשלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x