$
משפט

החשד לשחיתות בנמל: ג'קי בן זקן שוחרר לביתו בתום החקירה

איש העסקים נחקר במשך שעות במשרדי להב 433. בצהריים הופסק המסחר במניית חברת שמן משאבי נפט וגז בע"מ שבבעלותו

תומר גנון 21:0727.05.14

ג'קי בן זקן, מבעלי השליטה בחברת שמן, נחקר היום באזהרה במשרדי היאל"כ במסגרת פרשת השחיתות בנמל אשדוד - כך הודיעו הערב עורכי דינו נבות תל צור וירון ליפשס. בן זקן שוחרר הערב לביתו בתום החקירה. בתוך כך גבי אשכנזי, יו"ר שמן לשעבר, מסר הערב עדות במשטרה בפרשה. הוא תשואל כעד ולא כחשוד.

לדברי עורכי דינו, "ג'קי בן זקן נחקר, לצד אנשי עסקים נוספים, בנוגע לשירותי הלוגיסטיים שקיבלה חברת שמן בנמל אשדוד, במהלך תקופת הקידוח שבוצע על ידה. ג'קי בן זקן סיפק הסברים מלאים וענה לכל שאלות חוקריו, אשר בסיום חקירתו נוכחו כנראה לדעת כי לא נפל כל פסול במעשיו, והראיה שבניגוד לשאר החשודים לא הביאו אותו לבית המשפט וכלל לא ביקשו כי ייעצר להמשך החקירה. לבן זקן אין כל ספק כי החקירה, אשר נוהלה בעניינו בהגינות ובמקצועיות, תנקה אותו מכל חשד". 

 

מוקדם יותר היום, בשעה 11:24, הוציאה הבורסה הודעה לפיה הוחלט על הפסקת מסחר במניית חברת שמן משאבי נפט וגז בע"מ שבן זקן והמיליארדר אברהם נניקשווילי הם בין בעליה.

 

נגד בן זקן הוגש בחודש אוקטובר 2013 כתב אישום בגין הרצת מניות חברת מנופים פיננסים. על פי כתב האישום, בין 18 ל־30 בנובמבר 2010 ביצע בתיאום עם פעילי שוק ההון, איתן אלדר וצביקה קולנברנר, שורה של עסקאות מתאומות במניית החברה כדי להכניס את מנופים למדד ת"א־100. העסקאות הזניקו את שער המניה ב־5%.

 

על פי כתב האישום, בן זקן היה אחראי על מימון התוכנית להרצת המניות, בכך שדאג "לחלץ" את אלדר מההחזקה במניות שרכש לצורך העלאת השער. הוא עשה זאת על ידי כך שקישר בן אלדר לאיש העסקים טימור בן יהודה, אשר רכש ממנו בשלוש עסקאות מחוץ לבורסה מניות מנופים שהורצו, ובכך הושג מימון לתוכנית. בן יהודה אינו מואשם בדבר. לאחרונה צירפה הפרקליטות את בן יהודה כעד תביעה כנגד בן זקן.

  

חקירת רשות ניירות ערך בפרשה כללה האזנות סתר שעל פי מקורבים לחקירה סייעו להשיג ראיות לכאורה להרצת המניות. על פי כתב האישום, במהלך כל תקופת ההרצה עדכן אלדר את בן זקן בטלפון בכל הפעולות בניירות הערך של מנופים. כך למשל נטען בכתב האישום שבמהלך אחת משיחות הטלפון הרבות שלו עם אלדר בתקופת ההרצה, כאשר נודה לו על כוונתו לפעול לקראת סוף יום המסחר, ביקש בן זקן מאלדר לעשות "מהלך מסיבי אקטיבי".

 

הפרשה מסתעפת

 

בית משפט השלום בפתח תקווה האריך בשבע ימים את מעצרו של אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד ואחד מ-15 החשודים שנעצרו הבוקר. חסן חשוד בעבירות של מרמה והפרת אמונים, איסור הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, סחיטה באיומים, איסור עשיית פעולה ברכוש אסור ובקבלת שוחד. בין העצורים גם מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר שוקי סגיס.

 

הפרשה התפוצצה הבוקר כשהמשטרה עצרה 15 בני אדם, בהם עובדים בעבר ובהווה ובכירים מאוד בנמל אשדוד. על פי החשד, יצרו גורמים בנמל מנגנון לקידום ענייניהן של חברות פרטיות בשליטת מקורבים, ומנגנון זה תועל לספק רווח בתמורה לשוחד ולטובות הנאה מהחברות. העצורים חשודים בשוחד, מרמה, הפרת אמונים, סחיטה באיומים ועבירות נוספות. בין העצורים גם מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר שוקי סגיס.

  

בין היתר, נטען, הפעילו העובדים לחץ שנועד להבטיח את שכירת החברות המקורבות. הם עשו זאת גם כאשר היה בכך כדי לפגוע בהכנסות הנמל - ובקופה הציבורית. "במהלך השנה זיהינו פעילות של הלבנת הון והעברות כספיות חריגות - גם למדינות אחרות - שקשורות לנמל", אמר ראש אגף חקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי. "להערכתנו יש גם מקרי שוחד בנמל. אנחנו על קרקע די מוצקה. יש לנו די ראיות לביצוע המעצרים".

 

ג'קי בן זקן ג'קי בן זקן צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x