$
משפט

גרוניס: "מצער ששופטים בדימוס משתתפים בפסטיבל התקשורתי כדי להשפיע על החלטות"

בכנס לשכת עורכי הדין אמר נשיא ביהמ"ש העליון כי "גורמים רבים מנסים להשפיע על ההליך השיפוטי, בעלי דין שוכרים לוביסטים ויחצנים, לעתים הפסטיבל מתנהל לפני הכרעת הדין כדי להשפיע עליו"; לבני: "במקום ליצור איזון בין יהדות לדמוקרטיה אנו רואים חוקים שמבקשים לקבע לאום אבל לא שוויון"

משה גורלי 11:1126.05.14

"מצער אותי מאד למצוא שופטים בדימוס בין המבקרים והמשתתפים בפסטיבל התקשורתי. מעניין מה היו אותם שופטים אומרים אילו ביקרו אותם כך", בביקורת נוקבת זו, כרך נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס את עמיתיו בדימוס כמשתתפים בניסיונות התקשורתיים להשפיע על ההליכים בבתי המשפט.

 

גרוניס דיבר הבוקר בפתיחת כנס לשכת עורכי הדין באילת והתייחס להשלכות השינויים הטכנולוגיים, בעיקר הרחבת השיח באינטרנט. "התמודדנו עם השמצות ואיומים על שופטים, במיוחד שופטי משפחה, בעלי דין פרסמו באינטרנט דברי נאצה ואיומים ממש על השופטים. אנו רואים כל ניסיון להלך אימים על שופטים בחומרה רבה", אמר הנשיא והוסיף: "גורמים רבים מנסים להשפיע על ההליך השיפוטי, בעלי דין שוכרים לוביסטים ויחצנים, לעתים הפסטיבל מתנהל לפני הכרעת הדין כדי להשפיע עליו".

 

אשר גרוניס. מבקר בחריפות את השופטים בדימוס אשר גרוניס. מבקר בחריפות את השופטים בדימוס צילום: מיקי אלון

 

"מושיבים את הדמוקרטיה על הכיסא הנמוך בצד"

 

"במקום ליצור איזון בין יהדות לדמוקרטיה אנו רואים חוקים שמבקשים לקבע לאום אבל לא שוויון, שמים את היהדות כעיקר ובמרכז ומושיבים את הדמוקרטיה על הכיסא הנמוך בצד", אמרה שרת המשפטים ציפי לבני שהודיעה על מאמציה להפוך את היהדות למושג ידידותי יותר – למתגיירים, להומו-לסבים.

 

"מצטערת דורון", פנתה השרה לראש הלשכה בעניין בוער אחר, "עורך הדין צריך להתאים עצמו ליומנו של השופט ולא להיפך", התייחסה השרה להסתייגות הלשכה מנוהל דחיית הדיונים החדש שמקשה על עורכי הדין.

 

שרת המשפטים ציפי לבני.  "עורך הדין צריך להתאים עצמו ליומנו של השופט ולא להיפך" (ארכיון) שרת המשפטים ציפי לבני. "עורך הדין צריך להתאים עצמו ליומנו של השופט ולא להיפך" (ארכיון) צילום: נמרוד גליקמן

 

על דו"ח ועדת פרוקצ'יה, לשינוי מבני של לשכת עורכי הדין אמרה השרה: "מטרתי אינה לצמצם את מספר לומדי המשפטים, אבל אני מאמינה שהתפקיד שלנו הוא לשפר ולייצר הליך רישוי שיצרף לשורות המקצוע עורכי דין ראויים. לכן הפיקוח על ההתמחות צריך להיות אמיתי והבחינה תהיה מהות ולא שינון".

 

לבני הגדירה כ"מתיש" את הדיון במבנה הלשכה. "שאלתי את עצמי למה כל עו"ד מצביע בארבע פתקים? ריבוי פתקים זה ריבוי פוליטיקה. אבל, אני מודה – לשכת עורכי הדין לא צריכה להיות גוף סטטוטורי. תפקיד הלשכה להיות עוד אבן בחומה שמגינה על הדמוקרטיה במדינת ישראל. הייתי רוצה לשמוע את קולכם יותר. בחוקים לאומנים, בחוקים שנועדו לסתום פיות, בחוקים שנועדו להגביר שקיפות. קולכם נדרש וקולכם לא מספיק נשמע". בדברים אלה הביעה לבני את אכזבתה מהעדרה של הלשכה במאבקים החשובים האלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x