$
דעות

הודו יוצאת לדרך חדשה

מדינת הענק מתחילה בהתאוששות כלכלית ויוצאת מעודדת מתוצאות הבחירות: מה השתנה לטובה ומהם האתגרים שבדרך?

גיא בית אור 11:5025.05.14

להודו הייתה את הזכות הלא מחמיאה להיכלל ב-Fragile Five, 5 מדינות הפגיעות ביותר בקרב השווקים המתעוררים במהלך השנה שעברה. הודו הייתה במוקד הלחץ הפיננסי במהלך 2013, סבלה מגירעון גדול בחשבון השוטף, מפיחות חד במטבע שלה, מאינפלציה גבוהה ומצמיחה נמוכה. סנטימנט המשקיעים השלילי בשנה שעברה התמקד במדינות שהיו הפגיעות ביותר לשינוי המדיניות המוניטארית הצפוי בארה"ב שגרם למשקיעים להתכונן לעולם פחות נזיל ולבחירת ההשקעות שלהם ביתר זהירות.

 

עם זאת, מתחת לפני השטח והחל מאוגוסט האחרון ניתן היה להתחיל ולהבחין ברוחות של שינוי בקרב מקבלי ההחלטות בהודו. ראשית, על מנת להשתלט על נושא האינפלציה ויציבות המטבע, הבנק המרכזי החל להעלות את הריבית. בנוסף, פעולות הממשלה להגבלת יבוא הזהב במחצית הראשונה של 2013 החלו לשאת פרי במהלך המחצית השנייה של השנה.

 

הודו, אשר נחשבת לאחת מיבואניות הזהב הגדולות בעולם ואשר זהב הוא הסחורה המיובאת השנייה בהיקפה לאחר אנרגיה, העלתה את המס על יבוא זהב ב-3 פעימות מ-2% ועד ל-10%. בנוסף, הממשלה כפתה על יבואני הזהב לייצא 20% מסך היקף היבוא בצורה של תכשיטי זהב שונים ובכך יצרה מנגנון אוטומטי שתורם להפחתת הגירעון בחשבון השוטף. כפי שניתן לראות בתרשים, במהלך החודשים האחרונים נרשם שיפור בגירעון בחשבון השוטף על רקע ירידה חדה ביבוא הזהב במהלך 2013.

 

 

בנוסף, סביבת האינפלציה השתפרה במהלך החודשים האחרונים, במידה רבה בשל ירידה במחירי המזון. בעוד שמחירי המזון עלו ב-11 החודשים הראשונים של 2013 בשיעור של 14.7%, מדצמבר 2013 ועד לחודש אפריל 2014 ירדו מחירי המזון בהודו בשיעור של 2.3%. כתוצאה מכך, האינפלציה השנתית ירדה מ-11.2% בחודש נובמבר עד ל-8.6% בחודש אפריל.

 

על רקע זה, הבחירות שהתרחשו בהודו בשבוע שעבר היו הנושא המרכזי שבו עסקו תושבי הודו במהלך החודשים האחרונים. על פי ההערכות המוקדמות, היה צפוי כי הממשלה תוחלף, אך עוצמת התוצאות הפתיעה והוכיחה כי העם החליט שהוא רוצה שינוי עמוק בבחירות אלו.

 

מפלגת ה-BJP בראשות נרנדה מודי, שהייתה עד כה באופוזיציה, גרפה 282 מתוך 543 מושבים, , רוב מוחלט שלא היה שכמותו מאז שנת 1984. המהפך בהודו הוא כל כך גדול, שמפלגת השלטון בעשור האחרון (מפלגת הקונגרס) גרפה רק 44 מושבים.

 

ראש הממשלה הנכנס נרנדה מודי ראש הממשלה הנכנס נרנדה מודי צילום: רויטרס

 

על רקע ההאטה החריפה בפעילות הכלכלית, השיתוק הממשלתי וריבוי פרשות השחיתות שנחשפו בהודו, מודי הצליח להציג את עצמו בציבור כדמות נקייה, יעילה וידידותית מאוד לעסקים. הוא הבטיח מצד אחד לדאוג לעניים ומצד שני לעבוד לפיתוח מאסיבי של התשתיות בהודו, מכבישים וכלה בתחנות כוח.

 

כעת, עם ניצחון גדול כל כך, על מודי יהיה להתחיל ולעמוד בציפיות הגדולות שהעם תולה בו. האתגר של מודי גדול – הצמיחה של הודו ירדה מ-10.3% בשנת 2011 עד ל-4.4% בלבד ב-2013. על פי מודי, הודו צריכה להפוך להיות מרכז ייצור תעשייתי עולמי. לצורך השגת מטרה זו, הוא יצטרך להתמודד עם הביורוקרטיה הרבה, שהיא תופעת לוואי של מערכת כל כך גדולה.

 

האתגר השני הוא השגת יציבות מחירים, בפרט מחירי המזון, מטרה שלהשגתה על מודי וממשלתו יהיה לטפל בגורמים המבניים שעומדים מאחורי האינפלציה הגבוהה. על פי ההערכות האינפלציה הממוצעת בהודו ב-2014 תעמוד על 9.5% ועל 8.0% ב-2015. למרות זאת, במאזן הסיכונים יש לקחת בחשבון תופעות לא צפויות במזג האוויר אשר מאפיינות את הודו ועשויות לגרום למחסור במזון בטווח הקצר.

 

 

האתגר השלישי הוא שליטה בגירעון הממשלתי. הגירעון בשנת 2013 עמד על 4.9% תוצר, לעומת 5.7% בשנת 2012, תוצאה של פעולות הצמצום הפיסקאלי שנעשו על ידי הממשלה היוצאת. ממשלתו החדשה של מודי צפויה להמשיך במתווה הפחתת הגירעון, אך האתגר שלה יהיה לאזן את הקיצוצים ביחד עם רפורמות תומכות צמיחה.

 

לסיכום, סנטימנט המשקיעים בנוגע להודו כיום השתנה כמעט לחלוטין בהשוואה לשנה שעברה וייתכן אף כי השינוי בהודו ישפיע לחיוב על הסנטימנט הכללי בנוגע לשווקים המתעוררים. כאשר בוחנים את הנעשה בשווקים, הודו הינה אחת מהמדינות אשר הציגו את הביצועים הטובים ביותר מתחילת השנה ביחד עם ייסוף בערך המטבע שלה. אין ספק כי נטל ההוכחה של הממשלה החדשה יהיה גדול וכי על הודו לעבור כברת דרך ארוכה על מנת לטפל בבעיות השורש של הכלכלה שלה, אך רוחות השינוי כבר כאן והציפיות הללו כבר באות לידי ביטוי בשווקים.

 

גיא בית אור הוא כלכלן שווקים גלובאליים במחלקת המאקרו של פסגות

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x