שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח מבקר המדינה 2014
דו"ח מבקר המדינה 2014

דו"ח המבקר 2014

לא נבדקה כראוי פרשת שוחד "בקונסוליה באסיה"

מבקר המדינה מצא ליקויים והתנהלויות בעייתיות בהנפקת ויזות בקונסוליות ישראליות בחו"ל

רוני זינגר 16:0314.05.14

על רקע מידע שהתקבל בשנים האחרונות על התנהלויות בעייתיות בהנפקת ויזות בקונסוליות ישראליות במקומות שונים בעולם, קיים מבקר המדינה בדיקה בנושא השירותים הקונסולריים של משרד החוץ.

 

הבדיקה נעשתה במטה משרד החוץ בארץ וכן נערכו ביקורים בשגרירויות ישראל בקייב, מוסקבה וטבליסי. הביקורת התמקדה במתן אשרות כניסה, שירותים קונסולריים ונוטריוניים בנציגויות וכן נערכו בדיקות השלמה ב"נתיב", במשרד המשפטים וברשות האוכלוסין וההגירה בנושא.

 

המבקר מצא החלטה שמעולם לא יצאה לפועל, שקיבל מנכ"ל משרד החוץ ב-2009, להקים יחידת פיקוח על מדורי השירותים הקונסולריים בנציגויות השונות. המבקר סבור שראוי כי יחידה כזו תוקם במשרד.

 

עוד מצא המבקר כי חלק מהמדורים המטפלים בבקשות קונסולריות שונות נוהגים לבער את תיקי הטיפול שעסקו בהם, וזאת תוך חודשים ספורים, למרות שעל פי חוק עליהם לשמור את התיקים במשך 6 שנים.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

כמו כן נמצא כי לא פעם עובדי משרד החוץ, שממלאים את מקומם של הקונסולים ומבצעים מטלות שהן בסמכות הקונסול, עושים זאת בלי שעברו הכשרה ראויה לתפקיד.

 

המבקר מציין פרשה שחיתות שהתגלתה ב-2012 "בקונסוליה באסיה" שבעקבותיה פוטרו העובדים שהודו בקבלת שוחד. עם זאת, לא נעשתה לאחר מכן בדיקה מקיפה בפרשה, וכן לא נבדק כמה אנשים למעשה נכנסו לישראל לאחר ששילמו שוחד עבור הוויזות שהונפקו להם. פרשה דומה היתה בשנה שעברה גם באדיס אבבה. עוד נמצא שניפוק אשרות העבודה בקונסוליות השונות לא עומדים בתנאים שמכתיב חוק עובדים זרים בישראל.

 

המבקר מציע לקיים הליכי בקרה יזומים בקונסוליות השונות, שיבדקו גם את הכשרתם של מנפיקי האשרות, גם לוודא שרק מי שהוסמך הוא שיחתום על אשרות (נמצא בקונסוליות מסוימות שעובדים מקומיים הם המנפיקים אישורים ולא הקונסול ישירות), וכן יעמדו על איכותם עבודתם של העובדים, מידת בקיאותם בנוהלים וכן יעמדו על האתיקה המקצועית שלהם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x