שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח מבקר המדינה 2014
דו"ח מבקר המדינה 2014

דו"ח המבקר 2014

המועצה הציבורית של הלמ"ס פגעה בקידום הפעילות הסטטיסטית

עפ"י הממצאים, הלמ"ס פרסמה בשנתון הסטטיסטי שלה נתונים מעובדים שמסרו לה מוסדות מדינה אחרים, בלא שבדקה כיצד הם נאספו ועובדו

אמנון אטד 16:0314.05.14

המבקר בדק כמה היבטים בעבודת הלמ"ס, בעיקר בנושאי פעילות המועצה הציבורית לסטטיסטיקה, התיאום ושיתוף הפעולה בין הלמ"ס לבין מוסדות המדינה כמו משרדי הבריאות והרווחה, והעמידה בעקרונות סטטיסטיים מקצועיים. דו"ח הביקורת מצביע על ליקויים בפעולות הלמ"ס וחלק ממוסדות המדינה בגיבוש המידע הסטטיסטי.

 

מהדו"ח עולה כי המועצה הציבורית לא מילאה את תפקידיה, ובכך פגעה בקידום הפעילות הסטטיסטית במדינה.

 

פעילות מליאת המועצה והוועדה המרכזת שלה דלה ואינה משיגה את תכליתה, ויש בכך יש כדי לפגוע בקידום הפעולות הסטטיסטיות של מוסדות המדינה. תדירות ההתכנסות של מליאת המועצה ושל הוועדה המרכזת היו נמוכות מהנדרש. המועצה לא פנתה למוסדות המדינה כדי לקבל מהם את תכניותיהם לביצוע פעולות סטטיסטיות, לא קיבלה מהם תכניות כאלה, וגם לא בחנה את התיאום בין המוסדות בכל הנוגע לפעולות הסטטיסטיות שהם מבצעים, כפי שנדרש ממנה בפקודת הסטטיסטיקה.

 

לדברי המבקר, כתוצאה מליקויים אלה, לא הובטחה האיכות של חלק מהמידע הסטטיסטי הרשמי של המדינה ולא הונחה תשתית מקצועית מספקת של נתונים לשימושם של מקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה, של מכוני מחקר ושל הציבור הרחב.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

עוד קובע המבקר כי הלמ"ס פרסמה בשנתון הסטטיסטי שלה נתונים מעובדים שמסרו לה מוסדות מדינה אחרים, בלא שבדקה כיצד הם נאספו ועובדו, ובכך נפגמת יכולתה לוודא שהיא מספקת סטטיסטיקה איכותית ומהימנה בהתאם לעקרונות הבינלאומיים שהיא קיבלה על עצמה.

 

הלמ"ס גם לא הסדירה באופן פורמלי ומפורט את קשרי הגומלין בינה ובין מרבית מוסדות המדינה, ולא הכינה תכניות כלליות רב-שנתיות לפעילותם הסטטיסטית של מוסדות המדינה, כנדרש. בנוסף, הלמ"ס לא פנתה באופן ישיר אל מוסדות המדינה השונים ולא ביקשה מהם שידווחו לה על פעולות סטטיסטיות שביצעו. נמצא חוסר תיאום בין הלמ"ס למשרד הבריאות, כפילות בביצוע סקרים, והימנעות של משרד הבריאות מלהתייעץ עם הסטטיסטיקן הממשלתי לפני ביצוע סקרים בדרך של פנייה לציבור.

 

המבקר קובע כי על הלמ"ס לנקוט פעולות הנדרשות לשם שיפור הפעילות המשותפת שלה עם מוסדות המדינה בדרך שתאפשר לה לוודא שהמידע הסטטיסטי שהיא מפרסמת עומד בסטנדרדים המקצועיים הנדרשים בתחום הסטטיסטיקה. מנגד, על מוסדות המדינה לשתף פעולה עם הלמ"ס ולאפשר לה למלא את תפקידיה, וכן להביא לפניה מידע ולהתייעץ עמה ככל הנדרש על פי פקודת הסטטיסטיקה.

 

בלמ״ס הסתפקו בתגובה הבאה: "אנחנו לומדים את דוח המבקר, ונגיב על ממצאיו בקרוב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x