$
משפט

נציב מס הכנסה לשעבר, יאיר רבינוביץ', הורשע במרמה והסדר כובל

רבינוביץ' הואשם כי נמנע מהשתתפות בהתמחרות לרכישת סניף המשביר לצרכן בטבריה תמורת כ-50 אלף דולר שקיבל מאחד המתמודדים

תומר גנון וזוהר שחר לוי 08:5304.05.14

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, עודד שחם, הרשיע היום (א') את נציב מס הכנסה לשעבר, יאיר רבינוביץ' בעבירות של קבלת דבר במרמה והיותו צד להסדר כובל. רבינוביץ' הואשם כי נמנע מהשתתפות בהתמחרות לרכישת סניף המשביר לצרכן בטבריה תמורת כ-50 אלף דולר שקיבל מאחד המתמודדים. 

על פי כתב האישום נגד רבינוביץ' ושותפו יעקב בר, שמשפטו עדיין נמשך, בסמוך לישיבת התמחרות לרכישת הנכס הם נפגשו עם דורון פרימוביץ', הבעלים של חברת ארזים. בפגישה זו הם סיכמו איתו כי במהלך ההתמחרות לא יציעו בשם חברתם, אפיקי S.I.G נכסים, הצעה גבוהה יותר מההצעה הראשונית שהוצעה על ידה – 2.025 מיליון דולר. בתמורה לכך התחייב פרימוביץ' כי אם תזכה חברתו ארזים בהתמחרות, ותרכוש בפועל את הנכס, הוא ישלם לרבינוביץ' ובר, כנציגי אפיק S.I.G, סכום כסף.

 

סכום זה היה אמור לגדול ככל שהמחיר בו ארזים של פרימוביץ' תרכוש את הנכס יהיה נמוך יותר. הסכום נע בין 50-150 אלף דולר. במהלך הפגישה המקדימה העלה רבינוביץ' על הכתב את פרטי ההסכמה. פרימוביץ' חתם יחד איתו על המסמך.

 

יאיר רבינוביץ' יאיר רבינוביץ' צילום: ראובן שוורץ

 

לאחר סיומה של הפגישה המקדימה, כך כתב האישום, הגיעו השלושה לישיבת ההתמחרות. בתחילת הישיבה ביקשו הצדדים לפסול מתחרה שלישית נוספת שהגיעה למשרד המפרקים - חברת דרעי. במהלך הישיבה העלו נציגי ארזים וחברת דרעי את הצעותיהן לסירוגין, ואילו נציגי אפיק S.I.G נמנעו להציע הצעות מעבר להצעה הראשונית. ארזים זכתה לבסוף בהתמחרות תמורת 2.250 מיליון דולר. בנסיבות אלה, נטען בכתב האישום, השלושה הסתירו מהמפרקים את דבר קיימו של ההסדר והפגישה המקדימה.

 

לאחר תקופה מסוימת, נטען בכתב האישום, קיבלו רבינוביץ' ובר מפרימוביץ', באמצעות חברת ארזים, שני שיקים על סך 129,897 שקל כל אחד. סך הכסף ששולם היה שוווה ערך ל-50 אלף דולר בצירוף מע"מ ותאם את התמורה הכספית עליה סוכם בהסדר. בהמשך, קיבלו השניים כספים נוספים בסך כולל של כ-50 אל שקל, על מנת לכסות את עלויות המס, כך שקרן התשלומים תעמוד על שווי התמורה הכספית המוסכמת – 50 אלף דולר.

 

במעשיים, כך כתב האישום, היו השלושה צדדים להסדר בו הגבילו עצמם באופן העלול למנוע או להפחית את התחרות בינם ובין מציעים אחרים במכרז על הנכס. כמו כן, במעשיים הם קיבלו במרמה את הנחתם דעתם של המפרקים בדבר תקינותו של הליך ההתמחרות, ללא כל תאום או שיתוף פעולה בין הנאשמים. פרימוביץ' הודה בעבר במסגרת הסדר טיעון בעבירת צד להסדר הכובל עם רבינוביץ' ובר. הוא ריצה חודשיים של עבודות שירות ושילם קנס כספי של 200 אלף שקל.

 

את המדינה ייצגו עורכי הדין פנינה סורין-גונן, רעות גורדון ועומרי קופלר, סגנים בכרים בפרקליטות המדינה. 

 

את רבינוביץ' ייצג עו"ד נבות תל צור.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x