$
משפט

התובע מטעם המדינה בהולילנד: "עוצמת הפגיעה באינטרס הציבורי מחייבת החמרה בענישה"

הטיעונים לעונש במשפט הולילנד החלו הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל אביב. זאב בילסקי העיד לטובת אורי לופוליאנסקי: "אישיותו וליבו במקום הנכון". דורון אלמוג העיד על אולמרט: "התייצב תמיד לצד פגועי המוחין"

משה גורלי 12:0228.04.14

הטיעונים לעונש במשפט הולילנד החלו הבקר בבית המשפט המחוזי בתל אביב. מצעד עדי האופי של מורשעי השוחד נפתח בשבחיו של ראש עיריית ירושלים אורי לופוליאנסקי. לאחר מכן העידו עדים גם לטובת אהוד אולמרט ואביגדור קלנר. מטעם המדינה השיב התובע יהונתן תדמור ודרש להחמיר את הענישה על הנאשמים בעבירות השחיתות.

 

זאב בילסקי, ראש עיריית רעננה אמר: "הזמנתי את לופוליאנסקי שהיה מ"מ ראש העיר לביקור בבית איזי שפירא ברעננה. באותו היום, נודע שאולמרט פונה לפוליטיקה הארצית ואורי הפך לראש העיר. ולמרות שהצעתי לו לסיים את הביקור ולשוב לירושלים הוא התעקש להישאר. עבר ילד ילד, ליטף את ראשו דיבר עם המטפלים. זה מעיד על כך שאישיותו ולבו במקום הנכון".

אורי לופוליאנסקי אורי לופוליאנסקי צילום: שאול גולן

 

"ברעננה יש סניף גדול של 'יד שרה'. פניתי לאורי ושיתפתי אותו עם הפניות הרבות של תושבים אליי שסבלו מבעיות שיניים. האם יד שרה תוכל לסייע. לבסוף אורי סייע לא רק בהקמת מרפאה אלא בהקמת מרכז להשאלת ציוד רפואי שמסייע לעשרות אלפי תושבי השרון".

 

איתן מאיר שהיה מנכ"ל עיריית ירושלים: אורי לופוליאנסקי מינה אותי למנכ"ל. התאפיין בצניעות רבה מאד. ביתו צנוע. מגיע לעבודה עם שקית ניילון. לא עם תיק ג'יימס בונד. עם ארוחה מהבית. הציב את השירות לאזרח כפעילות מרכזית. כל עתותיו הוקדשו לעירייה. נסיעות לחו"ל היו בעבורו סבל". על אורי שטרית, מהנדס העירייה אמר מאיר: "מדרחוב יפו, הרכבת הקלה, מי שהוביל את הקו התכנוני היה אורי שטרית. אורי התעקש על גרניט שהיא אבן יקרה. זה היה מאד משמעותי. בסופו של דבר עמדתו ניצחה".

 

עדות מרגשת נוספת לטובתו של אורי לופליאנסקי השמיעה ד"ר ד"ר שלומית חובב בך, רופאת שיניים. נכדו של לופוליאנסקי נפטר במהלך טיפול אצלה. חובב בך: "כשקורים אסונות כאלה, יש שני צדדים – את צד הקרבן, משפחת לופוליאנסקי ויש גם את הצד הפוגע שעובר טלטלה גדולה והחברה שלנו לא תמיד מודעת למה שעובר עליו. הכי טבעי זה לחפש אשמים ולפגוע במי שפגע בך. הופתעתי לגלות משפחה ששכלה את הקרוב לה ביותר ונהגה בי כמלאכים. במהלך חקירת המשטרה, במקום הכי נמוך שאפשר להיות בו, אמר לי השוטר – המשפחה דואגת לשלומך, הם לא כועסים עלייך. אחר כך באתי לשבעה לבקש סליחה, באתי לחזק ויצאתי מחוזקת כלשון הקלישאה. לא רציתי לחיות, ומשפחת לופוליאנסקי תמכה בי. הצילה את חיי. המשפחה לא רק שלא תבעה אותי אלא כתבה מכתב תמיכה בי לוועדת המשמעת ששפטה אותי. היו ליקויים בהתנהגות שלי. כל בן אדם יכול לטעות ולחטוא, זו תכונה אנושית. הסליחה היא תכונה אלוהית. ואם יש בעולם הזה אדם שראוי לסליחה זהו אורי לופוליאנסקי".

 

פרופ' עליזה שנער, לשעבר שגרירת ישראל ברוסיה, דיברה לטובת אביגדור קלנר: "חיפשנו יו"ר חבר נאמנים למכללת יזרעאל. מכללה ציבורית צעירה. לא קל למצוא אנשים בעלי שיעור קומה שיגיע לפריפריה. יונה יהב הציע את קלנר. חשבנו שזו משימה ציונית ממעלה ראשונה. הצלחנו לשכנע אותו לקבל את התפקיד בו שירת בהתנדבות במשך 10 שנים".

 

אלוף במילואים דורון אלמוג אלוף במילואים דורון אלמוג צילום: אביגיל עוזי

 

דורון אלמוג על אולמרט: התייצב תמיד לצד פגועי המוחין

 

שתי עדויות אישיות, נוגעות ללב במיוחד נשמעו במהלך הטיעונים לעונש. למרות שאהוד אולמרט החליט לוותר על עדי אופי מטעמו הוא זכה לנאום הוקרה נרגש מאלוף (מיל.) דורון אלמוג שהוזמן להעיד עבור אורי שטרית שנמנה על חייליו במלחמת יום כיפור. אלמוג ביקש לנצל את ההזדמנות לדבר גם על אולמרט: "אני מכיר את אולמרט בהקשר למאמץ להיטיב עם ילדים פגועי מוחין בישראל. היה לי בן פגוע, ערן. הידיעה שהילד שלך לא יהיה שום דבר ממה שאתה מצפה לו הוא דבר נורא. לדעת שהוא לא ילמד, לא יתגייס, לא יתחתן. זהו שבר החלום ההורי. אני נשבעתי להמשיך את צוואתו של בני להיות לפה לאותם פגועים שמהווים מבחן עליון לאנושיות החברתית שלנו. לא להשאיר מאחור את החלשים כמו שלא משאירים את המדממים בשדה הקרב. בפניותיי לפוליטיקאים ולאנשי עסקים לתרום לרווחתם של הילדים הפגועים, רבים הפנו גב, הבטיחו ולא התקשרו. אולמרט התייצב ללא עוררין בכל פעם שפנינו אליו. התייצבות יוצאת דופן במשך 20 שנה. אהוד היה חבר אמיתי".

 

התובע מטעם המדינה: "אחד ביקש לכיסו, אחד למקורביו, אחד למוסדות שבראשותו"

 

התובע יהונתן תדמור השיב בשם המדינה ופתח בחלק הכללי של נאומו בטרם יפרט לגבי כל נאשם בנפרד: "התמונה שנחשפה במשפט זה נדירה בחומרתה, בחריגותה, בהיקף השחיתות והשוחד, בשיטות ההסוואה, בפרוייקטים האדירים בזהות המשתתפים. חומרה זו הרסנית ליחסים בין האזרח לרשויות השלטון. ליקוי מאורות עמוק שפקד את הנאשמים במשך למעלה מעשור. אחד ביקש לכיסו, אחד למקורביו, אחד למוסדות שבראשותו. משאלות לב אלה של אנשי הציבור מולאו במלואן באמצעות ממון חסר גבולות שנועד להשיא את רווחיהם. אסור שפרטי הפרטים של הפרשה יסתירו את התמונה הכוללת, את הסכומים הדמיוניים שהועברו על ידי בכירי היזמים לבכירי אנשי הציבור. העונש צריך להלום ולהרתיע כדי לשרש תופעות דומות".

 

"השוחד היא החמורה בעבירות השלטוניות ובעבירות השחיתות. העליון הביע עמדה נחרצת להחמרה במקרה של שלמה בניזרי (שעונשו הועמד על 4 שנים במקום שנה וחצי במחוזי - מ.ג). פסק דין זה הציב תג מחיר חדש שהנחה את בתי המשפט. התווייה זו מחייבת הטמעה ויישום - בשדרות השלטון והמשפט". 

 

מתחם הענישה אותו סימן התובע תדמור הוא בין 4 ל-6 שנים - בין הארבע קיבל השר שלמה בניזרי לבין שש השנים שקיבלו פקיד השומה דוד ואנונו והשופט בדימוס דן כהן. "העונש הראוי בעבירות שוחד הוא מאסר בפועל. מאפיין העבירות ועוצמת הפגיעה באינטרס הציבורי מחייב החמרה", אמר תדמור.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x