$
משפט

חשד: מנהל השקעות לשעבר בדש איפקס המואשם בתרמית ני"ע נמלט מישראל

ולדימיר יבסטפייב עזב את ישראל, כך הודיעה הפרקליטות לשופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, במסגרת דיון שנקבע להיום בכתב האישום נגד המנהל לשעבר. הפרקליטות תפעל להוציא לו צו הסגרה

תומר גנון 16:3708.04.14
מנהל השקעות לשעבר בדש איפקס, שהוגש נגדו כתב אישום על תרמית בניירות ערך, עזב את ישראל וחשוד בהימלטות. במסגרת דיון שנקבע להיום בכתב האישום נגד המנהל לשעבר, ולדימיר יבסטפייב, הודיעה הפרקליטות לשופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, כי יבסטפייב לא נמצא בארץ. כבוב חתם על צו הבאה על מנת שהפרקליטות תפעל להוציא לו צו הסגרה.

 

על פי כתב האישום, יבסטפייב גרף למכריו ולמקורביו רווח העולה על 6 מיליון שקל, תוך שימוש בחשבונות הלקוחות בדש אייפקס. בחלק מהרווח היה על חשבון הלקוחות. כתב האישום מייחס לו עבירות של תרמית בניירות ערך, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. יחד עם ליבסטפייב נאשם בפרשה אדם נוסף ששמו נאסר לפרסום.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

"הנאשם לא בארץ", הודיע בדיון היום בא כוח הפרקליטות, עו"ד עמית בכר. "על מנת לאפשר למאשימה להיערך לצורך הוצאתו לפועל של צו ההבאה שניתן על ידי בניסיון להסגיר את הנאשם לארץ לצורך ניהול ההליך המשפטי", כתב כבוב, "אני נעתר לקבוע דיון למעוד אחר".

 

על פי כתב האישום, במהלך השנים 2011-2008 ביצע יבסטפייב עסקאות עצמיות ומתואמות במסגרת המסחר בבורסה בעשרות ניירות ערך שונים. עסקאות אלה, אשר נחזו להיות עסקאות אמיתיות בין קונה מרצון למוכר מרצון, נערכו לרוב בין חשבונות שניהל יבסטפייב במסגרת תפקידיו באיפקס ניהול תיקים ובאיפקס קופות גמל, ובהם נוהלו כספי העמיתים, לבין חשבונותיהם של המקורבים. עסקאות אלה הניבו לחשבונות הצדדים השלישיים במרמה רווחים של מיליוני שקלים, חלקם על חשבון חשבונות העמיתים ותוך פגיעה באינטרסים הקנייניים שלהם. יבסטפייב דאג כי חלק מהרווחים שהצטברו בעסקאות אלה יועברו בהיחבא לכיסו.

 

באחד האירועים הזרים יבסטפייב במשך שבועות אחדים, באמצעות חשבונו של הנאשם הנוסף, הוראות קנייה של נייר ערך במטרה להעלות את שערו בדרכי תרמית. הוראות אלה נקשרו בעסקאות שהביאו לעלייה השער. בסוף התהליך העמיד יבסטפייב את ניירות הערך שרכש למכירה. בד בבד הזרים יבסטפייב הוראות רכישה של נייר הערך באמצעות חשבונות קופות הגמל, ואלה נקשרו בעסקאות עם הוראות המכירה והניבו לחשבון המוכר רווחים ניכרים, שהועברו בחלקם לכיסו. במלאכת העלאת השערים בעסקה זו נטל חלק גם הנאשם הנוסף, ששימש מתווך בשוק ההון, ובשל כך מייחס לו כתב האישום, בין היתר, עבירות של השפעה בדרכי תרמית והנעה בתרמית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x