שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ועידת הנגב 2014
ועידת הנגב 2014 גג עמוד

ועידת הנגב

"בית חולים חדש יוקם בנגב, נוסיף מאות מיטות לסורוקה"

לדברי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, המהלך סוכם בימים האחרונים עם שרת הבריאות, ומשרדה יחל בקידום התוכנית. על מעבר בסיסי צה"ל לדרום: "אפשר לפנות גם את צריפין ואת תל השומר"

רוני זינגר 13:2001.04.14

בית חולים חדש יוקם בנגב - כך חשף היום (ג') מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר בדברים שנשא בוועידה הכלכלית המרכזית של הנגב של "כלכליסט" המתקיימת בבאר שבע. המהלך סוכם בימים האחרונים בין לוקר לשרת הבריאות יעל גרמן, שמשרדה יחל כעת בקידום התוכנית שתכלול גם את חיזוק בית החולים סורוקה שבבאר שבע במאות מיטות.

עוד נודע כי ביום ראשון האחרון התקיימה פגישה בין לוקר לגרמן וכן נכחו בה אנשי אגף התקציבים של האוצר, ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' ומנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל שם הוחלט על קידומה של התוכנית בשלבים. בשלב הראשון יחוזק מערך האשפוז של סורוקה", שיזכה בין היתר לתוספת של מאות מיטות. בהמשך תחוזק מערכת הבריאות הקהילתית בנגב, ובטווח הבינוני-רחוק סוכם על קידום הקמתו של בית חולים נוסף בנגב. טרם נקבע היכן ימוקם וכאמור בימים אלה מתחיל את עבודתו בעניין צוות בין משרדי המורכב מאנשי משרד הבריאות, אגף התקציבים באוצר, עיריית באר שבע, אנשי משרד הביטחון ומשרד ראש הממשלה.


 

"ממשלה בלבד זה לא מספיק. החזון של פיתוח הנגב עדין לא התממש. אבל לא רק הממשלה תסייע אלא גם המגזר העסקי. הייתי עם ראש הממשלה בדאבוס בכנס הכלכלי, התמקדנו בשיווק ישראל כסטארט אפ ניישן והחברות הגדולות בעולם מדברות על באר שבע. זו הפכה להיות 'buzz word' ונמשיך להביא לכאן חברות, כי גם המגזר העסקי מזהה שיש פה הזדמנות", אמר לוקר.

 

הראל לוקר בוועידת הנגב, היום הראל לוקר בוועידת הנגב, היום צילום: נמרוד גליקמן

 

"חזון הממשלה זה להפוך את הנגב למרכז כלכלי חברתי. אנחנו נבטל את הפריפריה ונהפוך אותה למרכז בעצמה. קודם כל נצמצם פערים בתשתיות פיזיות - מסילות רכבת, כבישי אורך ורוחב ועוד בהשקעה של 27 מיליארד שקלים בתחבורה. אבל כבישים ורכבות זה לא מספיק. פעילות הממשלה זה לא מספיק למרות שאנחנו משקיעים בתשומות ניהוליות, אנחנו נמצאים פה המון ומרגישים את השינוי. אבל חזון פיתוח הנגב עדיין לא התממש. לשם כך אנחנו זקוקים גם למגזר העסקי".

 

עוד אמר לוקר כי "למרות השקעה של עשרות מיליארדי שקלים במעבר דרומה של בסיסי צה"ל, הדבר המרכזי החשוב זה העברת ידע טכנולוגי של מעיין שמייצר ידע וחדשנות בנגב". לדבריו, ההערכה היא שפעילות חברות היי-טק ומיד-טק שהגיעו ומתכוונות להגיע לנגב, ייצרו גידול של 1.7 מיליארד שקלים בפעילות כלכלית מדי שנה, וזאת עד לשנת 2020".

 

לוקר התייחס לפתיחתה השנה של עיר הבה"דים בנגב: "כדי שמי שיגיע לפה גם יישאר בנגב בנינו ביחד עם המשרד לפיתוח הנגב והגליל תוכנית שתעודד משפחות וצעירים לעבור לכאן: ניתן פתרונות דיור, נדאג לסבסוד של דירות לאנשי קבע, חינוך, תעסוקה, בריאות איכות סביבה ותרבות. נבנה אקו סיסטם שלם״, אמר.

 

בהתייחסו לפרויקט הסיבים האופטיים ומיזם "ישראל דיגיטלית" שהושק לאחרונה אמר מנכ"ל משרד ראש הממשלה: "מרחב הסייבר הוא כמו המרחב הימי במאה ה-16 - מי שישלוט בו הוא זה שיעצים את הכלכלה שלו. מדינת ישראל נמצאת במקום הזה ובאר שבע היא נדבך מרכזי באסטרטגיה שלנו. אנחנו פורשים תשתית של סיבים אופטיים שיאפשרו שימוש בכיתות וירטואליות כך שילד בבאר שבע יוכל ללמוד עם מרצה שעומד בכיתה באוניברסיטה העברית. זה נקראה ביטול הפריפריה. נפרוש את הסיבים האופטיים ועל גב זה נעשה כל יישום אפשרי כי השמיים הם הגבול".

 

את דבריו של לוקר קטעו צעקות מהקהל שדיברו על הפער בין הדיבורים לעוני הקיים. על כך השיב לוקר: "החובה שלנו זה להשקיע ולקדם כלכלית את כל המגזרים המוחלשים. אנחנו יודעים שללא קידום האוכלוסיה הבדואית לא נוכל לפתח את הנגב, זה אינטרס של כולנו אנחנו מחוייבים לזה. לצד עידוד המגזר העסקי בנגב והעברת צה״ל לכאן, בלי שיפור התנאים של האנשים שמאחור מבחינה כלכלית חברתית לא יזוז פה כלום. לכן נשקיע ברהט - פארק תעשייה, יהיו של אלפי מקומות עבודה, נשקיע באזור התעשייה שוקת ונוודא שההצלחה של הנגב לא תפסח על החלקים היותר חלשים בחברה הישראלית".

 

לפני לוקר דיבר מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל, שהתייחס לתוכניות להעברת בסיסי צה"ל לדרום. בהתייחסו לדברים אלה אמר לוקר: "צה"ל יושב על הקרקעות הכי יקרות במרכז הארץ, זה צריפין, תל השומר סירקין - את כל אלה אפשר לפנות. אפשר לאג"ח את זרם התקבולים העתידי ולגשר על הפער המימוני ובכך לממן את הקמת מחנות צה"ל בדרום ובצפון. על בסיס הנכס הענק הזה, הקרקעות שעליהן המחנות עומדים, אפשר לגייס כסף ולממן את פינוי מחנות צה"ל ומהתקבולים לדיור להחזיר את זה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x