שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

העונש הכבד ביותר שהוטל על שימוש במידע פנים: 30 חודשי מאסר ליחצ"ן צביקה רבין

רבין, שהורשע בביצוע 39 עבירות, ביצע עשרות עסקאות בניירות ערך בהיקף של כ-800 אלף שקל, על סמך מידע שהגיע אליו במסגרת תפקידו כיועץ לחברות ציבוריות

תומר גנון וזוהר שחר לוי 12:3201.04.14

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, גזר היום (ג') 30 חודשי מאסר בפועל על איש יחסי הציבור צביקה רבין, שהורשע בחודש ינואר בביצוע 39 עבירות של שימוש במידע פנים. כמו כן על רבין הוטל קנס של 600 אלף שקל. מדובר בעונש החמור ביותר שהוטל בישראל על אדם שהורשע בשימוש במידע פנים, והפעם הראשונה שמקבל מידע פנים נשלח לכלא.

 

לקריאת גזר הדין המלא לחצו כאן

על פי הכרעת הדין, על סמך מידע הפנים שהגיע אליו במסגרת תפקידו כיועץ לחברות ציבוריות, ביצע רבין עשרות עסקאות בניירות הערך שלהן בהיקף של כ-800 אלף שקל. עוד עולה כי הרווח האישי שגרף רבין מסתכם בכ-400 אלף שקל. "רבין מייצג את חלום הבלהות של שוק ההון. הוא עשה שימוש ציני במידע שקיבל על חשבון המשקיעים. יושרה מקצועית של יועצים חיצוניים קריטית לשוק הון מתפקד", כתב כבוב בגזר הדין. 

 

צביקה רבין צביקה רבין צילום: אוראל כהן

 

עוד עולה כי רבין העביר את מידע הפנים שהיה בידו לחברו, עו"ד גיא פן. על פן, שהורשע בביצוע 136 עבירות של שימוש במידע לרכישת ניירות ערך בהיקף של כ-3 מיליון שקל שבגינן גרף סכום של כמיליון שקל, נגזרו 15 חודשי מאסר בפועל וכן הוטל עליו קנס של 1.5 מיליון שקל. הפרקליטות דרשה להטיל על רבין עונש מאסר בפועל של 4-2 שנים, ועל פן עונש מאסר בפועל של 3-1 שנים. כבוב קיבל את מתחם הענישה שהתבקש.

 

על פי הכרעת הדין, רבין סיפק שירותי תקשורת ויחצ"נות לחברות הציבוריות אבוג'ן, אלדין ואלווריון דרך חברת קוואן שבבעלותו. במועדים רבים בסמוך לחתימה על עסקאות משמעותיות אשר בצעו חברות אלו, או בסמוך לפני הודעות דיווח מיידי או פרסומים אחרים של החברות אשר ידע עליהם רבין מבעוד מועד, הוא ביצע עסקאות בניירות ערך בחשבונה של בת זוגו מיכל סונסינו תוך ניצול מידע הפנים שהיה ברשותו במסגרת תפקידו.

 

השופט חאלד כבוב. "רבין מייצג את חלום הבלהות של שוק ההון" השופט חאלד כבוב. "רבין מייצג את חלום הבלהות של שוק ההון" צילום: אוראל כהן

 

על פי כתב האישום, שכלל חמישה אישומים שונים, חברו פן עשה שימוש במידע פנים אשר הגיע לידיו מרבין, ביודעו כי רבין הוא איש פנים בחברות הרלוונטיות, הן בדרך של ביצוע עסקאות בניירות הערך של לקוחות קוואן בחשבונו והן בדרך של מסירת מידע הפנים לאחרים. "בסיכומה של פרשה זו יש לומר כי הנאשם, צביקה רבין, עשה שימוש יוצא דופן ואף חסר תקדים במידע הפנים של החברות, אשר שמו בו מבוטחן", קבע השופט כבוב בהכרעת הדין.

 

"זו הרשעה חסרת תקדים בשימוש במידע פנים. בהיקף, בשיטתיות וברווחים", אמרה התובעת עו"ד רובינפלד-הוך בדיון הטיעונים לעונש שנערך לפני כחודש. "רבין הדליף לפן חזור והדלף מידע רב, וזה הוסיף פשע על פשע כשהמשיך והעביר מידע למקורביו. רבין היה ציר מרכזי בגישה למידע פנים. הוא בעצמו העיד שאין אדם במדינה שיש לו מידע פנים יותר ממנו. רבין הוא מקביל לנושאי משרה הבכירים ביותר בחברות שבהן עבד. זאת לא מעידה חד פעמית, ואין כאן היסחפות רגעית".

 

"8 שנים הוא פעל בקוואן", אמר באותו דיון סנגורו של רבין, עו"ד יהושע שטיין. "הוא ריכז כמות אינסופית של מידע פנים. יותר ממנכ"לים של חברות, כי היה בקשר עם הרבה חברות. יש שלושה מקרים שרבין כשל ואני לא ממעיט ערך בחומרה. אבל כשאדם עובד 8 שנים באותה מקצוע ומוציא כל יום הודעה לעיתונות והוא כושל בכמות מאוד קטנה של מקרים - זה מצביע על כשל שאינו מאפיין חוסר מעצורים ופראות".

 

מצביקה רבין נמסר: "לצערי בגלל שאני מגיש ערעור אני עדיין לא יכול לדבר ולהגיב". את גיא פן מייצג עו"ד גיורא אדרת.

 

מבאי כוחו של גיא פן, עו"ד גיורא אדרת ואורן אדרת, נמסר בתגובה: "העונש שהוטל על גיא פן חריג בחומרתו. עד למקרה הנדון לא הוטל עונש מאסר לריצוי ממשי על מי שעשה שימוש במידע פנים שאינו איש פנים. העונש המרבי על עבירה זו במועד הרלבנטי היה שנת מאסר. בגזר דינו של השופט כבוב יש קפיצת דרך כפולה: גם חציית הגבול של מאסר ממשי וגם הטלת מאסר הגבוה מהמאסר המירבי על עבירה בודדת. תהליך זה מנוגד למדיניות הענישה לפיה יש להעלות את רף הענישה בהדרגה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x