$
משפט

מעריב ממשיך לפרנס את הנאמנים מהסיבוב הקודם

בעוד מעריב שוב בהקפאת הליכים, אישר ביהמ"ש לנאמנים בהליך הקודם, עוה"ד שלמה נס וירון ארבל, תוספת שכר. זה קרה לאחר שהשניים שכנעו את הכנ"ר לתמוך בבקשתם למרות שהיא מבוססת על תקנה שהוא נאבק בה

ענת רואה 09:2431.03.14

ארבעה חודשים אחרי שנאמני מעריב, עו"ד שלמה נס ועו"ד ירון ארבל, קיבלו על פועלם בתיק מעריב שכר טרחה מצטבר של 2.1 מיליון שקל ובתוספת מע"מ, ושלושה שבועות לפני שהעיתון פנה שוב לבקש הקפאת הליכים על ידי בעליו הנוכחיים, שלמה בן צבי, ביקשו נס וארבל וקיבלו עוד 912 אלף שקל ומע"מ.

השופט איתן אורנשטיין, שבתחילה הסתייג מהבקשה של הנאמנים ואף המליץ להם להשהות אותה, השתכנע לאשר אותה לאחר שבמפתיע התברר שהכנ"ר פרופ' דוד האן תומך בבקשה. עמדת הכנ"ר מפתיעה משום שמדובר בשכר לפי תקנה 8א שעומדת להתבטל, ולמרות שבתיקים אחרים הכנ"ר דווקא נאבק למנוע את יישומה.

 

עו"ד שלמה נס. התחייבות לא לפנות בבקשת שכר נוספת למשך שנה עו"ד שלמה נס. התחייבות לא לפנות בבקשת שכר נוספת למשך שנה צילום: מיקי נועם אלון

 

ההחלטה הקודמת בשכרם של נס וארבל ניתנה בנובמבר, יממה לפני שהשופטת ורדה אלשיך פרשה. אז דחתה אלשיך את בקשת השניים ל־5 מיליון שקל שכר טרחה על מכירת בית הדפוס של מעריב, ופסקה להם בהתאם לעמדת הכנ"ר 839 אלף שקל, שהצטרפו למקדמה של 1.3 מיליון שקל לפני מע"מ שכבר קיבלו. אלא שאת נס וארבל השכר כנראה לא סיפק ובפברואר הם פנו לשופט אורנשטיין וביקשו 912 אלף שקל נוספים ומע"מ בהתאם לתקנת "שכר חלוקה", שאותה החליטו במשרד המשפטים לבטל. לטענת הנאמנים, הם חילקו עד כה לנושי מעריב 66 מיליון שקל מתוך חובות של 186 מיליון שקל ולכן מגיעים להם 4.6% מהקופה שחולקה ובתוספת מע"מ.

 

בתחילה הגיב הכנ"ר לבקשה בהתנגדות נחרצת והודיע ש"אינו רואה הצדקה בתיק זה להגשת שלוש בקשות שכר טרחה בפרק זמן של כשנה וחצי". לדברי הכנ"ר, לעת עתה ניתן להסתפק בשכר הביניים ששולם "ואין מקום להגשת בקשה נוספת". הכנ"ר אף הבהיר שאין בתגובה כדי להביע עמדה כלשהי לגופה של הבקשה ודרך תחשיבה, וכיוון בכך כנראה לכך שהחישוב נעשה לפי התקנה השנויה במחלוקת.

 

השופט אורנשטיין עיין בתגובת הכנ"ר ודרש מהנאמנים להגיב אך הציע להם "להשהות בשלב זה את הבקשה". בכך, לכאורה אמור היה להיסתם הגולל על הבקשה. ואולם כמה שבועות חלפו ונס וארבל כתבו לשופט כי "הנאמנים סרו לכנ"ר ובאו עמו בדברים" וקיבלו את הסכמתו לבקשתם. הכנ"ר מצדו הודיע לבית המשפט שהוא קיבל התייחסות מטעם נס וארבל והחליט "לעדכן את עמדתו".

 

לפי העמדה החדשה, טען הכנ"ר שעל יסוד החלטתה של השופטת אלשיך שאישרה לנאמנים לגבות שכר חלוקה, יסכים הכנ"ר לבקשת השכר בכפוף לכך שנס וארבל ימתינו שנה עד להגשה של בקשת שכר רביעית בתיק. הכנ"ר אף הוסיף שעמדתו "המעודכנת" עולה בקנה אחד עם החלטת השופט אורנשטיין "ממנה עולה לכאורה כי ראוי שהנאמנים ישהו בקשת שכר הטרחה דנא".

 

בשבוע שעבר פסק אורנשטיין שהוא מאשר את השכר, "בהינתן שבקשת השכר תואמת החלטות קודמות של השופטת אלשיך, העבודה שעדיין נותר לבצע והתחייבות הנאמנים שלא להגיש השנה בקשה נוספת והסכמת הכנ"ר, הבקשה ובלי שיהיה בכך לקבוע מסמרות".

 

שכרם המצטבר של נס וארבל עומד לפיכך על יותר מ־3 מיליון שקל ובתוספת מע"מ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x