$
תיירות

9 אתרי מורשת של אונסק"ו - איפה כבר הייתם?

מפסל החירות והשונית הגדולה בבליז ועד העיר הלבנה בתל אביב - קבלו תשעה מתוך 911 אתרי מורשת לשימור שקבעה סוכנות האו"ם אונסק"ו, שאסור לכם להחמיץ

שירות כלכליסט 21:5131.03.14

ישנם אתרים ומראות מרהיבים ועוצרי נשימה בעולם כולו. אך יש אתרים שאולי לא מרהיבים אך הם בעלי ערך חברתי, אדריכלי או אמנותי לעולם כולו. אתרים כאלו נכללים  ברשימת אתרי מורשת לשימור שעורך הארגון לשיתוף פעולה כלכלי וחברתי של האו"ם אונסק"ו (UNESCO).

 

כיום כוללת הרשימה של אונסק"ו 911 אתרים. מתוכם הוציא אתר "ביזנס אינסיידר" תשעה המתוארים כהכרח בל יעבור לתייר הממוצע.

 

פסל החירות, ניו יורק

 

מאז שנתרם על ידי צרפת לארה"ב ב-1886 והוצב בכניסה לניו יורק, הפך פסל החירות לאחד הסמלים המוכרים ביותר של אמריקה, ודומה כי אין תייר המגיע לעיר שמדלג על ביקור  באי הקטן עליו הוצב הפסל. גרם מדרגות בתוך הפסל מאפשר לטפס אל אזור הכתר ממנו נשקף נוף מרהיב של מנהטן וסביבתה. אולם קחו בחשבון שרק 240 איש מורשים לטפס מדי יום, בקבוצות של 10 מטיילים, 3 קבוצות בשעה.

 

פסל החירות בניו יורק פסל החירות בניו יורק

 

תעלות העיר אמסטרדם, הולנד

 

לפני שנה חגגה רשת התעלות של אמסטרדם 400 שנה, אך רק ב-2010 הכירה אונסק"ו בהן יונסקו כאתר מורשת לשימור. התעלות נבנו במאה ה-17 בצורת חצי עיגול המקיף את מרכז העיר העתיקה, והורחבו עם השנים. כל התעלות הן מעשה ידי אדם והן נועדו להקל על משלוחים ברחבי העיר, הרבה לפני המצאת המכוניות.

 

 

אמסטרדם, הולנד אמסטרדם, הולנד צילום: דוד הכהן

 

שמורת הטבע גואנקאסטה, קוסטה ריקה

 

לפני 15 שנה הכריזה אונסק"ו על שמורת הטבע הענקית, המכסה את חלקה הצפון מערבי של קוסטה ריקה כאתר טבע לשימור. השמורה מכסה הן שטחים גדולים של יערות גשם והן חופי ים מדהימים, ומשמשת בית גידול לחיות נדירות ובכללן נמרי יגואר, צבי ים ענקיים, ציפורים נדירות ועטלפים מזנים נכחדים.

 

שמורת הטבע גואנקאסטה, קוסטה ריקה שמורת הטבע גואנקאסטה, קוסטה ריקה

 

העיר הלבנה, תל אביב

 

בתי העיר הלבנה בתל אביב הם התוספת ה"צעירה" ביותר לרשימת אתרי המורשת של אונסק"ו. בדובר ביותר מ-4,000 בתים שנבנו בעיר בשנות ה-30 בהשפעת סגנון הבאוהאוס על ידי ארכיטקטים  יהודים שהיגרו מגרמניה עם עליית השלטון הנאצי. זהו האוסף הגדול בעולם של בתי באוהאוס בעיר אחת, והוא מהווה בין היתר גם דוגמא יוצאת דופן לתכנון העירוני של ערים במאה ה-20.

 

העיר הלבנה, תל אביב העיר הלבנה, תל אביב צילום: בלומברג

 

הרי פיטון בסנטה לוצ'יה

 

אחד מאתרי הטבע המופלאים בעולם - הרי הפיטון הם שני הרי געש צמודים שצמחו מתוך הים באי סנטה לוצ'יה שבקבוצת האיים הקאריביים. הניגוד של הצמחייה הירוקה המכסה את מורדות ההרים עד לים, מול צבע הטורקיז של הים התוחם אותם, הפכו את האתר לאחד מאתרי הטבע הפופולריים ביותר באלבומיהם של המטיילים. אונסק"ו הוסיפה את האתר לרשימת אתרי המורשת ב- 2004. 

 

הרי פיטון בסנטה לוצ'יה, האיים הקאריביים הרי פיטון בסנטה לוצ'יה, האיים הקאריביים

 

כנסיית נוטרדם בפריז

 

היא הוקמה בימי הביניים אך נשמרה בשלמותה עד עצם היום הזה ומהווה את הדוגמא היפה והשמורה ביותר בעולם לארכיטקטורה הגותית. היום משמשת הכנסייה כמוזיאון אך עדיין מתקיימות בה גם תפילות סדירות. הכניסה חינם ואין תייר שיחמיץ ביקור בה, או לפחות צילום ברחבת הכניסה המרהיבה.

 

כנסיית נוטרדאם בפריז כנסיית נוטרדאם בפריז

 

פארק יוסמיטי, קליפורניה

 

מבין 12 אתרי הטבע בארה"ב שהוכרזו על ידי אונסק"ו כאתרי מורשת, הפארק הלאומי יוסמיטי, הוא לכל הדעות החשוב ביותר. הפארק ממוקם בגובלה המזרחי של מרכז קליפורניה בשולי הרי סיירה נבאדה, והוא מושך מיליוני תיירים מדי שנה, הנהנים מן הנוף הפראי של צוקי ענק, מפלים וקניונים המשתרעים על שטח ענק של 2,830 קמ"ר.

 

הפארק הלאומי יוסמיטי, קליפורניה ארה"ב הפארק הלאומי יוסמיטי, קליפורניה ארה"ב

 

השונית הגדולה, בליז

 

בליז נחשבת גן עדן לצוללים, בין היתר הודות לשונית הגדולה והייחודית שלה, הנחשבת לשונית האלמוגים הגדולה ביותר בחצי הכדור הצפוני. צבי ים, קרוקודילים, כלבי ים, ומאות סוגים של דגים צבעוניים ואלמוגים העניקו לאתר מעמד של אתר טבע לשימור ברשימת אונסק"ו.

 

השונית הגדולה, בליז השונית הגדולה, בליז צילום: Samuel Chow/ Wikimedia Commons

 

בית האופרה בסידני, אוסטרליה

 

המבנה הייחודי המארח את האופרה של סידני הוקם ב-1973 והוכר על ידי אונסק"ו ב-2004 כאתר מורשת. הוא נחשב למבנה המפורסם ביותר באוסטרליה, ואחד המפורסמים בעולם כולו, וידוע לא רק בנוף המדהים הנשקף ממנו אל נמל סידני אלא גם באקוסטיקה המושלמת שמעניק המבנה הארכיטקטוני המיוחד.

 

בית האופרה בסידני, אוסטרליה בית האופרה בסידני, אוסטרליה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x