$
משפט

אירית אילוז מזהירה: "אם הקרב על הנחלה יימשך, אפשוט רגל"

סמנכ"לית הכספים לשעבר באמפל של יוסי מימן, שעד 2012 היתה ממקבלי השכר הגבוה ביותר בחברות הציבוריות בישראל, רכשה עם בעלה נחלה ב־9.25 מיליון שקל רגע לפני קריסת החברה. הנכס עדיין לא עבר לבעלותה וכעת היא מבקשת מביהמ"ש לבטל את העסקה

תומר גנון 09:0510.03.14

"אנחנו עם התחייבות מסחרית לבנק שאני משלמת עליה ריבית רצחנית. אוטוטו נגיע לפשיטת רגל אם הדבר יימשך" - כך טענה אירית אילוז, סמנכ"לית הכספים לשעבר של אמפל, בדיון בבית המשפט המחוזי מרכז בשבוע שעבר בנושא נחלה בגני יהודה־סביון שרכשה לפני כשלוש שנים וטרם הועברה לידיה.

עד לשנת 2012 היתה אילוז ממקבלי השכר הגבוה ביותר בחברות הציבוריות. בתקופת עבודתה באמפל, שהיתה בשליטת איש העסקים יוסי מימן וקרסה עם הפסקת הזרמת הגז ממצרים לישראל, בשנים 2011-2002 עמדה עלות שכרה המצרפית על 10.27 מיליון דולר (כ־40 מיליון שקל). אמפל קרסה כשהיא חייבת למחזיקי האג"ח שלה כמיליארד שקל. כעת היא נמצאת בהליך פירוק שנושיה צפויים לקבל ממנו מעט מאוד.

 

אירית אילוז. "הבנק לוחץ עלינו, הרסו לנו את החיים" אירית אילוז. "הבנק לוחץ עלינו, הרסו לנו את החיים" צילום: ענר גרין

 

ביוני 2011 ביצעו אילוז ובעלה נח עסקה לרכישת נחלה בהיקף של 20 דונם בגני יהודה־סביון, שהיתה בבעלותו של מנכ"ל איסתא לשעבר קובי חיננזון, אשר שקע בחובות של מיליוני שקלים לבנק לאומי ולעורך דינו. במסגרת העסקה שילמו בני הזוג אילוז לכונסי הנכסים של השטח 9.25 מיליון שקל. הנחלה שנרכשה כוללת שלוש חלקות המחוברות זו לזו שבהן, מלבד הבית עצמו, מטע זיתים ושטח גדול שאינו מנוצל.

 

העסקה הסתבכה בעקבות שורה של תביעות ועתירות לביטול העסקה שהוגשו על ידי חיננזון וסירובה של האגודה השיתופית גני יהודה לחתום על העברת הנכס בגלל סכסוך עם רשות מקרקעי ישראל. כתוצאה מכך הנחלה טרם עברה לבעלות הזוג והם לא גרים בה.

 

במסגרת הדיון בבית המשפט אמרה אילוז כי "אנו לא יכולים להמשיך במשחק הזה שיש נגדנו. כל עתירה אפשרית הוגשה. אנו לא יכולים יותר, אנחנו שבויים. בית המשפט הציע את הנחלה למכירה ועמדנו בכל התנאים, שילמנו כל חוב לנחלה. הבנק לוחץ עלינו. אני מבקשת את ביטול העסקה, הרסו לנו את החיים".

 

הלחץ הכלכלי על אילוז נובע מהפער בין ההלוואה המסחרית שלקחה מבנק דיסקונט לרכישת הנחלה למשכנתא שהיתה יכולה לקחת אם הנכס היה כבר נרשם על שמה. מדובר בפער של 6% שנתי בין ההלוואות, כ־600 אלף שקל בסך הכל במקרה של אילוז על פי תביעה בגובה מיליון שקל שתוגש נגד גני יהודה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x