$
דעות

הזדמנויות טכנולוגיות בעולם המתפתח

שוק הסלולר באפריקה הוא בעל קצב הצמיחה המהיר בעולם, והדרישה לאנרגיה ממקורות מתחדשים תעלה בשנים הקרובות ב-10% בעולם השלישי. לאור זאת - אין ספק כי פיתוח טכנולוגיות עבור מדינות מתפתחות מהווה יותר מתמיד פוטנציאל עסקי אדיר

עליזה בלמן ענבל 15:2412.02.14
כלכלת העולם חווה תהליכי שינוי מואצים. שוקי הצמיחה של המחר מצויים בכלכלות אסיה, אמריקה הלטינית ואפריקה, ולא בשוקי צפון אמריקה ומערב אירופה. במהלך 2014 צפויות מדינות מתפתחות לצמוח בשיעור של 2.2% וכלכלת מדינות אלו צפויה לגדול בשיעור של 5.3%. מעבר לעובדה שקצב הצמיחה הכלכלית במדינות מתפתחות עולה על זה של מדינות עניות, ניתן לראות שקיימת עלייה גם בקצב הצמיחה בדרישה לטכנולוגיות בתחומים כגון אנרגיה מתחדשת, חקלאות, מים, בריאות ותקשורת ומידע.

להלן כמה נתונים הממחישים את הפוטנציאל הכלכלי ליזם הישראלי במדינות מתפתחות: הדרישה לאנרגיה ממקורות מתחדשים עד שנת 2030 צפויה לעלות ב- 10% בשנה במדינות מתפתחות, לעומת 6.7% בלבד בעולם כולו. -60% מהאדמות הפוריות לחקלאיות בעולם (arable land) הן באפריקה ובעשור הקרוב היבשת עתידה להפוך להיות יצואן משמעותי של מזון.

 

פרויקט אינטרנט אלחוטי באפריקה על ידי שימוש בפסולת פרויקט אינטרנט אלחוטי באפריקה על ידי שימוש בפסולת

 

פלח השוק הצומח בקצב המהיר ביותר היום הוא תחתית הפירמידה, כאשר 3.7 מיליארד אנשים חיים ברמת מחיה של פחות מ-3 דולר ליום - שוק של כ-5 טריליון דולר לשנה, ומודלים עסקיים חדשניים מנגישים בפעם הראשונה את השוק הזה למשקיעים עם טכנולוגיות רלוונטיות לצרכיהם, כגון פתרונות מים וחשמל על-רשתיים, ואפליקציות לטלפונים ניידים.

 

בשנים האחרונות היתה חדירה עצומה בכל הקשור לתחום הניידים באפריקה, עם קצב צמיחה המהיר בעולם. כיום באפריקה ישנם יותר משתמשים בטלפונים ניידים מאשר בארצות הברית או באירופה. אפריקאים עושים בטלפונים הניידים שימוש תדיר למטרות בנקאות, חקלאות, תקשורת עם הממשלה ומגוון רחב של פעילויות נוספות. תהליך דומה מתחיל להיווצר עכשיו בתחום האנרגיה המתחדשת.

 

לרבע מאוכלוסיית העולם אין כיום גישה לחשמל, אבל ניתן לראות כי באזורים כפריים מתחילים כעת להחדיר טכנולוגיות אל-רשתיות לייצור חשמל נקי ולא באמצעות חיבור לרשת הלאומית. כלומר יש קפיצה מיידית לטכנולוגיה המתקדמת יותר. בישראל יש ניסיון רב בתחומים אלו, החל בסלולר ופיתוח אפליקציות למגוון רחב של שימושים וכלה בטכנולוגיות לאנרגיה נקייה, מים וחקלאות.

 

לאור נתונים אלו, אין ספק כי פיתוח טכנולוגיות עבור מדינות מתפתחות מהווה היום, יותר מתמיד, פוטנציאל עסקי אדיר. ממשלות מחפשות פתרונות ויש להן האמצעים לשלם עבורם. הקהילה הבינלאומית התחייבה לתרום כ-100 מיליארד דולר לשנה לטכנולוגיות הקשורות למיגור שינוי האקלים והתמודדות עם השלכותיה. יש גם פוטנציאל להרוויח מהעובדה שאנשים הגרים באזורים עניים לעתים קרובות מוציאים סכומי כסף גדולים יותר על מוצרים ושירותים בסיסיים כגון מים וחשמל, בהשוואה לאנשים הגרים באזורים עשירים יותר. במציאת דרכים להפחתת עלויות אלו גלומות אפשרויות עסקיות וטכנולוגיות משמעותיות ביותר.

 

הקהילה העסקית בישראל השכילה להבין את הפוטנציאל

 

לאור זאת, כדי להמשיך ולפעול בשוק התחרותי הגלובלי, על ישראל לפתח מוצרים טכנולוגיים המיועדים במיוחד לצרכים של שווקי המדינות המתפתחות ולשנות את הדרך שהיא עושה עסקים באסיה, אמריקה הלטינית ואפריקה. במקביל, לצד הרובד העסקי, ניתן כבר לראות כי יש הבנה בקרב משרד הכלכלה, המדען הראשי, משרד החוץ והמועצה לכלכה לאומית במשרד ראש הממשלה כי מדובר בתחום חשוב שיש לטפח.

 

צעדים משמעותיים כבר נעשים בתחום. לאחרונה, הכריז המדען הראשי בשיתוף הסוכנות הסיוע הלאומית של ישראל במשרד החוץ (מש"ב) כי 12 מענקים בשנה של עד חצי מיליון שקל כל אחד יוענקו לבעלי רעיונות שיתרמו לבעיות בתחום הבריאות וביטחון מזון בדגש על מדינות מתפתחות. במקביל נפתחה תחרות Pears Challenge, המיועדת ליזמים המעוניינים להתמחות בעולם המתפתח. תוכניות אלו מוכיחות כי אכן יש אמונה שקיים שם פוטנציאל עסקי רב וחשוב להמשיך ולקדם זאת ברמה הלאומית.

 

אין ספק כי גם הקהילה העסקית וגם הממשלה השכילו להבין את הפוטנציאל הגלום בשווקים אלו. עם זאת, אנחנו עדיין רק בתחילת הדרך ועוד יש מקום לפעילות רבה מול מדינות מתפתחות, לטובת היזם, לטובת המשקיע, לטובת המדינה וכמובן - גם לטובת אוכלוסיית העוני.

 

המטרה הסופית צריכה להיות יצירת תעשיית פיתוח בינ"ל ישראלית, שתתמקד באספקת פתרונות טכנולוגיים כמענה לצורכי הפיתוח של מדינות מתפתחות וכאמצעי לפיתוחן הכלכלי והחברתי.

 

ד"ר עליזה בלמן ענבל היא ראש תוכנית פיירס לחדשנות לפיתוח בינלאומי בבית הספר לממשל ומדיניות באוניברסיטת תל אביב, ומובילת תחרות Pears Challenge

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x