$
בארץ

הדיון במכרז האיזוק האלקטרוני: "האם למישהו היה אינטרס להשאיר את הטכנולוגיה הישנה?"

ח"כ מאיר שטרית יצא נגד הליך המכרז שפרסם השב"ס לבחירת מפעיל, אליו ניגשה רק חברה אחת - אותה חברה המפעילה מזה 6 שנים את הפרויקט

רוני זינגר 11:2129.01.14

"קיימתי את הדיון הזה הרבה פעמים וכל הזמן מורחים אותנו: אני רוצה לדעת, האם יכול להיות שלא רוצים לשנות טכנלוגיה (בהפעלת האזיקים האלקטרוניים) כי יש אינטרס לתת את העבודה לחברה אחת ולכן נצמדים לטכנלוגיה מסויימת?", כך אמר הבוקר ח״כ מאיר שטרית במהלך דיון בנושא הפעלת פרויקט האיזוק האלקטרוני. לדבריו, "אני שומע כל מיני לחשושים, האם זו הסיבה שהמכרז החדש נצמד לטכנולוגיה ישנה? אני רוצה לדעת".

 

לפני מספר שבועות פרסם ״כלכליסט״ תחקיר המעלה שאלות באשר לתקינות הליך המכרז שפרסם השב״ס לבחירת מפעיל פרויקט האיזוק האלקטרוני. מזה כשנה מתעכבת ההודעה על הזוכה, ובמהלך שנה זו הוגשו תלונות של מתמודדים שביקשו לגשת למכרז אך לא עמדו בתנאי הסף.

 

ח"כ מאיר שטרית ח"כ מאיר שטרית צילום: עמית שעל

 

״למכרז רצו לגשת 7-8 חברות אבל בפועל ניגשה רק חברה אחת, כל האחרות לא עמדו בתנאי הסף שהוגדרו כך שנמנע מחברות אחרות את היכולת להשתתף במכרז. בסוף רק אחת ניגשה״. החברה שניגשה היא חברת g4s אותה חברה המפעילה מזה שש שנים את הפרויקט.

 

במרכז הדיון הבוקר, שהתקיים בוועדת מדע וטכנולוגיה, ביקש יו״ר הוועדה משה גפני לדון בהחלטה של השב״ס לבחור במכרז החדש מפעיל שימשיך להפעיל טכנולוגיה ישנה בהפעלת האזיקים האלקטרוניים. "בכל העולם משתמשים בטכנולוגיה של ג׳י.פי.אס וסלולר, הישראלים בונים את זה בכל העולם ורק בישראל נמשיך להפעיל את הפרויקט על בסיס מפגר של חיבור בזק", אמר ח״כ שטרית והוסיף ״ולכן אני שואל אם למישהו היה אינטרס להשאיר את הטכנלוגיה הישנה הזו".

 

אנשי השב״ס טענו במהלך הדיון כי המכרז החדש מאפשר בחירת ספק שיפעיל את הפרויקט על בסיס חיבור מיושן וחדש כאחד. בעניין הזה טענו נציגי החברות שלא הצליחו להתמודד במכרז, כי הדבר אינו נכון ואין לכך איזכור במכרז.

 

ראש השב״ס רב-גונדר אהרון פרנקו אמר בדיון כי בשבועיים הקרובים יוודע מי זכה בהפעלת המכרז, וכי באופן כללי השב״ס תומך בהמשך הפעלת הפרויקט. פרנקו הוסיף כי גם תהליך חקיקת החוק בנושא האזיקים האלקטרוניים הגיע לשלביו הסופיים. בעניין זה יש לציין כי מזה שש שנים מתעכבת חקיקה החוק בנושא, והחברה המפעילה את הפרויקט פועל מתוקף הוראת שעה, שתחודש בקרוב שוב.

 

יו״ר הוועדה גפני הסתייג מהערתו של שטרית בנוגע ל״ליחשושים״ בגין התנהלות המכרז. ״הוועדה לא מקבלת את הגישה הזו, אנחנו דנים לגופו של עניין ועמדתי היא שצריך להיצמד לאיזוק האלקטרוני כדי למנוע את הצפיפות בבתי הכליאה וגם כלפי הפרט שנעצר. עמדתה של הוועדה היא ללכת על הטכנולוגיה המודרנית ביותר שקיימת. גם הכנסת תגיד את זה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x