$
משפט

הבטחנו? אז נקיים, או שלא

ערעור של תושב חוזר למשרד הקליטה ולביטוח לאומי הניב שתי תשובות סותרות ללא נימוק

זוהר שחר לוי 08:1629.01.14

מדען בכיר ששב לישראל לאחר כמה שנים באירופה החליט להיאבק בשרירותיות הבירוקרטית של משרד הקליטה ושל ביטוח לאומי, אבל אפילו הוא לא צפה את התוצאה, או בעצם, את התוצאות. לערעור שהגיש נגד שני הגופים על החזרת כספים ששילם התקבלו שתי תוצאות - אחת מאשרת ואחת מסרבת.

 

ד"ר אלכסנדר רצקר, מומחה בעל שם עולמי בטכנולוגיית קוואנטים, החליט לשוב לארץ לאחר שש שנים, כשבין שיקוליו היה גם מבצע שיזם משרד הקליטה, "חוזרים הביתה", שהבטיח לתושבים החוזרים שיישא במקומם בתשלום ביטוח לאומי עם שובם לישראל, בתנאי שהבקשה להחזר תוגש תוך 15 חודשים ושהתושב החוזר אכן התמקם היטב בארץ הקודש.

ביוני 2012 קיבל רצקר מעמד של תושב חוזר ושילם בתשלום אחד 10,000 שקל כדי שהכיסוי של ביטוח לאומי ייכנס לתוקף מיידי. יותר משנה לאחר מכן הוא הגיש בקשה להחזר, אך סורב מיידית וללא הסבר.

 

שלמה מור יוסף שלמה מור יוסף צילום: נמרוד גליקמן

 

בעקבות הסירוב פנה ד"ר רצקר באמצעות עו"ד עמית בן־ארויה לוועדת הערעורים של משרד הקליטה. הערעור נשלח בדוא"ל גם לשרת הקליטה סופה לנדבר ולמנכ"ל ביטוח לאומי פרופ' שלמה מור יוסף. בערעור הודה רצקר שאיחר בהגשת הבקשה בחצי שנה, כפי שנדרש בהוראת השעה, אך עמד בכל התנאים העקרוניים. ולכן, טען רצקר, גם המדינה צריכה לעמוד בהתחייבויותיה, גם אם אלה סותרות במידת מה את הוראת השעה.

 

זמן קצר לאחר מכן התכנסה ועדת הערעורים וקבעה כי יש להשיב לרצקר את הכסף מיידית.

 

רצקר קיבל את הבשורה בשיחה טלפונית שלא נומקה. אף שהסכום כבר הופקד, וככל הנראה מבלי שתיאמו תשובתם עם משרד הקליטה, קיבל רצקר תשובה גם מביטוח לאומי. הפעם, תשובה הפוכה.

 

"לצערנו", כתבו לו, "הוראות חוק ביטוח בריאות ממלכתי אינן מקנות לנו את הזכות להשיב לך את התשלום המיוחד ששולם. הדרישה לקבל חזרה את התשלום המיוחד לאחר שנפתחו שירותי הבריאות אינה יכולה להתקבל בנסיבות אלו". עוד צוין במכתב כי בין שרצקר ניצל בפועל את שירותי הבריאות ובין שלא, "עצם העובדה שנפתחו לרשותו שירותי הבריאות, הרי שהתשלום המיוחד הפך לחלוט ואינו ניתן להחזר". ביטוח לאומי ציין בפני רצקר שהוא יכול לערער על ההחלטה בבית הדין לעבודה בתוך שנה, אך מכיוון שמשרד הקליטה העביר את הכסף, לא היה צורך בצעד כזה.

 

עו"ד בן־ ארויה מסר בשם רצקר: "אנו שמחים שמשרד והקליטה התעשת בסופו של דבר. אנו פחות שמחים על הוויה דלורוזה שחווה רצקר, על חוסר התיאום בין המשרדים הממשלתיים ומכך שביטוח לאומי הפנה אותנו לבית הדין לעבודה כשלמעשה הטיפול בתיק כבר הסתיים".

 

ממשרד הקליטה נמסר: "ד"ר רצקר פנה באיחור ניכר (15 חודשים) לקבלת ההחזר במסגרת המבצע לתושבים חוזרים. ועדת הערעורים הארצית של המשרד אישרה את בקשתו והוא כבר קיבל את מבוקשו בחודש שעבר".

 

מביטוח לאומי לא נמסרה תגובה לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x