$
קיימות בעולם

נורת אזהרה? HSBC לא מאפשר למשוך סכומי כסף גדולים

הבנק השני בגודלו בעולם, מונע מלקוחותיו למשוך סכומים גבוהים - לטעמו - מתוך הפיקדון שלהם, ועורר סערה

איתי להט 10:5929.01.14
זה החל כמו טפטוף לפני מבול. בחודש האחרון החלו לקוחות בנק HSBC - הבנק השני בגודלו בעולם שמחזיק נכון לסוף 2012 בנכסים של 2.7 טריליון דולר - לגלות כי הבנק לא מאפשר להם יותר למשוך סכומי כסף "גדולים". ה־BBC דיווח על האזרח סטיבן קוטון שביקש למשוך מחשבונו 7,000 ליש"ט כדי לשלם חוב של אמו, אבל נתקל בסירוב מהבנק. "הם ביקשו לדעת מדוע אני צריך את הכסף, וההסבר שלי לא שכנע אותם", סיפר קוטון ל־BBC. "גם כשביקשתי למשוך סכום נמוך יותר של 5,000 או 4,000 ליש"ט, הם סירבו. אני לקוח של הבנק הזה 28 שנה, ומעולם לא חשבתי שאני צריך להסביר לבנק למה אני צריך כסף שהוא שלי ולא שלהם".

 

ואחרי כמה אירועים מעוררי חשד כאלו ב־HSBC - שהוא לא רק הבנק השני בגודלו אלא גם החברה הציבורית השישית בגודלה בעולם - הטפטוף הפך למבול.

 

כספומט של HSBC בלונדון. לא מדובר בהלוואות אלא בכסף שקיים בחשבון כספומט של HSBC בלונדון. לא מדובר בהלוואות אלא בכסף שקיים בחשבון צילום: אי פי איי

 

1. אין הסבר - אין כסף

הבנק דורש נימוקים ומסמכים

 

מאות לקוחות ביקשו בשבוע החולף למשוך סכומים של אלפי ליש"ט או דולרים מהבנק ונתקלו בסירוב. הבנק דרש מהם להסביר מדוע הם זקוקים לכסף, ולהציג מסמכים שמגבים את ההסברים. שוב, לא מדובר בהלוואות, אלא במשיכת כסף מהפיקדונות שהפקידו הלקוחות עצמם. הבנק מצדו הודיע כי מדובר בשינוי מדיניות מנובמבר שאינו מהווה שינוי בתנאי החוזה עם הלקוחות. מעכשיו HSBC רוצה שהלקוחות שלו יסבירו לו למה הם צריכים את הכסף שלהם, לפני שהם מושכים אותו. אם ההסבר לא משכנע, אין כסף.

 

2. לזה יש כסף

הלבנת כספים לקרטלי סמים

 

HSBC הוא אותו הבנק שבינואר 2013 הודה בפומבי בהלבנת כספים עבור קרטלי סמים ממקסיקו וקולומביה בסכום של 881 מיליון דולר. זהו גם אותו הבנק שהודה באותה הזדמנות כי עשה שימוש בשיטות שונות כדי להזיז מאות מיליוני דולרים למדינות שעליהן, על פי החוק האמריקאי והאירופי, חלות סנקציות בשל קשרים ותמיכה בארגוני טרור. וזה אותו הבנק שעוזר לארגוני טרור ולקרטלי סמים לטפל בכספים שלהם. הבנק שילם על כך קנס של 1.9 מיליארד דולר, שמהווים עבור HSBC רווח של חמישה שבועות.

 

3. משבר נזילות חמור

הניתוח הפיננסי שמפחיד את הלקוחות

 

מעבר לרצון הלקוחות פשוט למשוך כספים באופן שוטף, כפי שנוהגים בבנקים בכל העולם, בשבוע האחרון גבר הזרם בשל שמועות על מצבו הפיננסי של HSBC. את החששות מוביל ניתוח של בית האנליסטים Forensic Asia הטוען כי הבנק במשבר נזילות חמור ובמאזנו בין 63 ל־92 מיליארד דולר של נכסים "מפוקפקים". לפי אמנת באזל 3 לפיקוח הלימות הון בבנקים, נראה כי HSBC זקוק להזרקה של בין 60 ל־111 מיליארד דולר. כך שיש לו סיבה למנוע מלקוחותיו מלמשוך את כספם. אבל זה רק הגביר את הקצב.

 

4. בחזרה למדיניות הישנה

הבנק שינה גישה בעקבות הביקורת

 

דאגלס קארסוול (Douglas Carswell), חבר הפרלמנט השמרני הבריטי מטעם מחוז קלאקטון, ניסח ביום שישי האחרון את התנהגות הבנק באופן חד. "כל הרגולציה החדשה שהוטלה על בנקים מאפשרת להם לבצע פרשנות עצומה", אמר. "היא למעשה יוצרת מהלקוחות אינפנטילים. במובן מסוים, הכסף שלך כלקוח בבנק הופך לדמי כיס, והבנק הופך להיות ההורה של הלקוח". בעקבות הסערה הציבורית, HSBC התנצל ושינה את המדיניות. אבל השיטה לא השתנתה, ומה יקרה אם יום אחד כל הבנקים יתחילו לנהוג כמותו?

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x