שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

"האתיקה מחייבת עו"ד גם בחייו הפרטיים"

המחוזי לא גילה סובלנות כלפי עו"ד פרידה ישראלוביץ, שהועמדה לדין משמעתי בגלל שאיימה על המאהבת של בעלה, וקבע: "מי שאינו יכול לשלוט במעשיו אינו יכול להופיע בביהמ"ש"

ענת רואה 08:1522.01.14

עו"ד פרידה ישראלוביץ, שאיימה על המאהבת של בעלה, תושעה מעיסוק בעריכת דין לשנתיים וחצי. כך קבע בשבוע שעבר השופט אמנון כהן מבית המשפט המחוזי בירושלים שדן בעניין כערכאה שלישית, לאחר בתי הדין המשמעתיים של הלשכה. בית הדין המשמעתי הארצי זיכה את ישראלוביץ בנימוק שכללי האתיקה של עורכי הדין אינם חלים על חייהם הפרטיים. השופט כהן הפך את ההחלטה בנימוק ש"מי שאינו מסוגל לשלוט במעשיו לא יכול להופיע בבתי משפט ולייצג לקוחות".

 

השופט אמנון כהן השופט אמנון כהן צילום: עטא עוויסאת

 

ב־2009 הוגשה קובלנה נגד ישראלוביץ לבית הדין המשמעתי של מחוז תל אביב. המתלוננת, שניהלה רומן עם בעלה של עורכת הדין, טענה שישראלוביץ איימה עליה ועל קרוביה וגידפה אותה בטלפון ובדוא"ל. עוד נטען שישראלוביץ תלתה במקום מגוריה של המאהבת מודעות שבהן נכתב: "היזהרו לנפשותיכם! בנות ישראל היקרות, שמרו על בעליכם מפני הסכנה האורבת להם", וציינה את שמה המלא של המאהבת ואת כתובתה המדויקת. בית הדין המשמעתי המחוזי הרשיע את ישראלוביץ בהתנהגות שאינה הולמת עו"ד וגזר עליה השעיה של שנה וחצי מעיסוק במקצוע, וכן עונש על תנאי ופיצוי למתלוננת והוצאות של 8,000 שקל. שני הצדדים ערערו: ישראלוביץ ביקשה לזכותה ואילו ועדת האתיקה ביקשה להחמיר בעונשה. בית הדין הארצי הפך את ההחלטה וביטל את העונש בנימוק שכללי האתיקה אינם חלים על חייו האישיים של עו"ד.

 

כשהתיק הגיע לסיבוב שלישי במחוזי, טענה ועדת האתיקה שאי־החלה של כללי האתיקה על חיים פרטיים של עו"ד היא "מדרון חלקלק שהדרך לתחתיתו מסוכנת". השופט כהן הסכים עם טיעון זה. לדבריו, "האינטרס הציבורי מחייב לשמור על תדמית מכובדת של מקצוע עריכת הדין", ולכן יש להשעות עו"ד שאינו שולט במעשיו. הוא הוסיף שלכאורה עברה ישראלוביץ עבירות פליליות ו"ידוע שלא תמיד מגישים כתבי אישום גם כשיש ראיות לכאורה, בגלל חוסר עניין לציבור או מצב רפואי". לעניין העונש קבע השופט שאכן ראוי להחמיר, והוסיף שהעבירה בתיק זה נעשתה כשישראלוביץ היתה בהשעיה בגלל תיק אחר, ושבמקום להביע חרטה, היא בחרה להאשים את כל העולם בהרשעותיה. עו"ד מיכל רבינוביץ ייצגה את ועדת האתיקה. ישראלוביץ יוצגה על ידי עוה"ד נמרוד ליפסקר ותומר זיידן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x