שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח מבקר המדינה לרשויות המקומיות
כותרת דו"ח מבקר המדינה 2014

אף אחד לא לקח בחשבון את עלות המופעים, והציבור שילם

עיריות אשדוד, כרמיאל, ראשון לציון והמועצה המקומית שדות נגב ארגנו אירועים ומופעים עבור התושבים, אבל לא ניסו לשמור על כספי הציבור שהופקדו בידיהן ולא עשו כל מאמץ כדי לחסוך בעלויות ולדאוג לכיסוי ההוצאות

ליאור גוטמן 16:0222.01.14

הרשויות המקומיות ארגנו מופעים בלי התחשבות בתקציב, בלי ביקורת ובלי מכרז ועוד חילקו כרטיסים בחינם - כך עולה מבדיקת מבקר המדינה יוסף שפירא. דו"ח המבקר לנושא זה בחן את התנהלותן של עיריות אשדוד, כרמיאל, ראשון לציון והמועצה המקומית שדות נגב.

מבחינת תושבי הערים הללו, השורה התחתונה והעצובה היא אחת: "הרשויות המקומיות לא פעלו בצורה המיטבית לשמירת כספי ציבור שהופקדו בנאמנות בידיהן. הן לא בלמו את תופעות הפקעת המחירים של הופעות האמנים ולא שמרו על כללי החיסכון, היעילות והמינהל התקין".

 

היכל התרבות אשדוד (ארכיון) היכל התרבות אשדוד (ארכיון) צילום: גדי קבלו

 

באופן ספציפי, באשדוד נמצא כי "התקצוב של רוב האירועים נעשה על בסיס הערכה כללית בלבד", מה שהוביל לכך שהעירייה פספסה בעשרות אחוזים את היכולת לכסות את עלות האירוע. לפי מבקר המדינה, ההכנסות של החברה העירונית באשדוד שמנהלת את האירועים בין 2011 ל־2012 כיסו רק 3%-5.3% מגובה ההוצאות הכרוכות בקיומם. אם לא די בכך, הדוכנים שהוצבו באירועים הוצבו בלי מכרז, בלי לקבוע מה יימכר בהם ובלי לגבות תשלום תמורת הצבתם. אחרי כל זה עוד התגלה שעיריית אשדוד חילקה בשנים אלו 9,000 כרטיסי חינם לעובדי עירייה ולמוזמנים, "וזאת למרות שמשנת 2009 החמיר מצבה הכספי".

 

עיריית כרמיאל ניהלה את פסטיבל המחולות שלה כטנגו סוער עם ספר התקציב: העמותה שמפעילה את הפסטיבל "כשלה בשמירה על תקציב מאוזן וצברה גרעונות כספיים בהיקף של כ־600 אלף שקל". עיריית ראשון לציון "פספסה" את ההוצאות בכל האירועים שקיימה בין 2010 ל־2011 והתקציב שלה זינק ב־166% בלי שום פיקוח על התנהלות האירועים ועל הכספים שבוזבזו עליהם. המועצה המקומית שדות נגב החליטה לקיים אירוע לציון 60 שנה לקיומה למרות שהוא התקיים באמצע 2012, שנה וחצי אחרי המועד הרשמי לחגיגות.

 

בכל העיריות נמצא שלא נומקו ההתקשרויות עם האמנים, כך שלא ברור למה דווקא אלו הגיעו להופיע.

 

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "תקציב האירועים לא נוצל ועל פי המבקר התקציב עמד על 28 מיליון שקל, כשבפועל הוצאו רק 19 מיליון שקל. ראש העירייה דב צור הנחה להקים שני צוותי עבודה שיבחנו את כלל המלצות המבקר ויפעלו מיידית ליישמן".

 

מעיריית אשדוד נמסר למבקר, כי החברה העירונית ניהלה בקרה תקציבית מפורטת "על פי תתי אירועים". עוד נמסר כי הרוב המכריע של המופעים המתקיימים במסגרת אירועי הקיץ מיועדים לקהל הרחב ללא תשלום, ו"מדיניות זו נכונה מבחינה ציבורית וחברתית".

 

העמותה העירונית כרמיאל מסרה כי לשכת שירות חיצונית מבצעת את הנהלת החשבונות שלה וכי בכל אחת מהשנים הנסקרות פחת הגירעון השנתי שלה, הן במונחים שקליים והן במונחים יחסיים. "לאחר 25 פסטיבלים, שעלותם בערכים של היום כ־110 מיליון שקל, אנו נמצאים בגירעון של פחות מ־1% מסכום זה – כנראה שההתנהלות לא היתה גרועה כל כך".

ממועצה אזורית שדות נגב נמסר, כי "הקטנה בלתי צפויה בהכנסות חייבה את המועצה להיערך מחדש למימון החסר בתקציב האירועים... בסופו של חשבון המועצה לא חרגה מההוצאה שתכננה לבצע במכלול האירועים והטקסים במהלך שנת 2012". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x