$
משפט

לראשונה: ביטוח לאומי הכיר בתסמונת הכאב הכרוני כמזכה באחוז נכות קבוע

ועדת הערר של המוסד לביטוח לאומי הפכה החלטה מוקדמת של המוסד שהתייחסה לאדם שנפגע בתאונת דרכים ונכותו הוכרה באופן זמני בלבד

זוהר שחר לוי 09:0319.01.14

ביטוח לאומי החליט להכיר בתופעת הכאב הכרוני (CRPS) כמזכה בקצבת נכות. כך עולה מהחלטה של ועדת העררים של הבל"ל שהתקבלה בשבוע שעבר. התסמונת, המכונה גם תסמונת כאב אזורי מורכב, מאופיינת בכאב כרוני שמופיע לרוב לאחר חבלה באותו אזור. זוהי תסמונת נדירה, ולפי הספרות הרפואית 20 מתוך 100 אלף איש מאובחנים כסובלים ממנה. אבחון התסמונת אינו פשוט וחד־משמעי, וקשה מאוד להוכיח אותה על פי ממצאים. משכך, הכרת הביטוח הלאומי בתסמונת כמזכה באחוזי נכות מהווה פריצת דרך המשקפת אולי מגמה חדשה כלפי ציבור החולים בתסמונת.

 

ביטוח לאומי ביטוח לאומי צילום: טל שחר

 

החלטת ועדת העררים של המוסד לביטוח לאומי שניתנה בשבוע שעבר, מתייחסת לאדם שנפגע בתאונת דרכים ב־2008 ואובחן כסובל מתסמונת זו. תחילה קבעו בביטוח לאומי שהמטופל סובל מהתסמונת בכף ידו הימנית, אולם לטענת הוועדה שדנה בעניינו, "בעיה זו ניתנת לטיפול ואינה כרונית", בשל כך נקבע שיעור הנכות שלו על 40% באופן זמני.

 

סיבת ההכרה היתה בדיקה שבוצעה לו בבית החולים איכילוב, שממנה התרשמו הרופאים כי בנסיבות הקיימות התובע אכן סובל מתסמונת CRPS. בפניית בא כוחו של התובע עו"ד אייל פייפר לוועדת העררים של ביטוח לאומי, נטען שהיה על הוועדה לפסוק לו אחוזי נכות קבועים, מה עוד שבבדיקה נוספת שעבר לא נמצא כל שיפור במצבו הרפואי. בעקבות הערעור, פסקה הוועדה הרפואית לעררים נכות צמיתה לחולה בשיעור של 32% והודיעה על זכאותו לקצבת נכות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x