$
ועידת תחזיות 2014
ועידת תחזיות מעודכן

ועידת התחזיות

"עסקים קטנים פועלים באקווריום צפוף, מחניק וקשיח"

אריק פינטו, המשנה למנכ"ל הפועלים: "ראינו כיצד גופים ממשלתיים ומוסדיים מערימים קשיים ומכשולים על עסקים קטנים"

גיל קליאן 14:3530.12.13

"ליוויתי עסקים קטנים, הרגשתי את התקופות הטובות והטובות פחות, ראיתי עסקים מתרסקים בגלל ניהול בעייתי וסביבה מאתגרת. בעלי עסק קטן שואפים לעסוק בתחום ההתמחות שלהם, אבל הם פועלים באקווריום צפוף, מחניק וקשיח" - כך אמר היום אריק פינטו, משנה למנכ"ל וראש החטיבה הקמעונאית בבנק הפועלים, בוועידת התחזיות 2014 של "כלכליסט".

 

לדברי פינטו, "למה עסק קטן הוא ביג דיל? בזמן האחרון מדי יום אנחנו נתקלים בידיעות על חברות ענק, שהתחושה היא שעליהן יקום או ייפול המשק. אנחנו לא רואים ידיעות על מכולת שנסגרה או מכבסה שנפתחה, הסקטור הזה מודר מהתקשורת. אבל עסקים קטנים ובינוניים מהווים את עיקר המגזר העסקי - ומספרם גדל ב-3% בשנה".

 

עוד אמר פינטו, כי "עסקים קטנים מייצרים מחצית מהמשרות במשק. גם בתקופות משבר שגלי פיטורים המוניים, העסקים הקטנים הרגישים פחות לתנודות המשק עווזרים לצמצם את האבטלה.

 

אריק פינטו נואם בכנס אריק פינטו נואם בכנס צילום: ענר גרין

 

"העסקים הקטנים תורמים לבריאות המשק, לביזור ההון והקטנת הסיכון במשק. הם תורמים 50% מהתוצר של המשק, יש להם גמישות שמאפשרת חדשנות ולכן בעלי פוטנציאל השפעה עצום. תעשיית ההייטק מבוססת כולה על עסקים קטנים עם רעיונות גדולים.

 

"הצורך של עסקים קטנים במימון הוא מוחלט. אבל גופים עסקיים מעדיפים לתת תנאי אשראי לחברות גדולות ולא לגופים קטנים. במקביל ההתעסקות הביורוקרטית היא סחבת ומורכבות אינסופית המוטלת בדרך כלל על אדם אחד או שניים. ראינו כיצד גופים ממשלתיים ומוסדיים מערימים קשיים ומכשולים על עסקים קטנים הגורמים להיעדר מימון וביורוקרטיה.

 

"מה עשינו השנה למען עסקים קטנים? העמדנו אשראי של 1.5 מיליארד שקל במסגרת הקרן בערבות מדינה והיינו הבנק הראשון למצות את המכסה. במקביל יש לנו קרנות אשראי עם גופים כמו התאחדות התעשיינים ועוד, סה"כ מעמיד בנק הפועלים סכום של יותר ממיליארד שקל למען עסקים קטנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x