$
ועידת תחזיות 2014
ועידת תחזיות מעודכן

ועידת התחזיות

יו"ר ההסתדרות: "אנחנו לקראת צונאמי של פיטורים"

עופר עיני בוועידת "תחזיות 2014" של "כלכליסט": בשביל להוריד את מחירי הדיור הממשלה צריכה לוותר על 10 מיליארד שקל במסים

מיקי פלד 11:0430.12.13

"אני מודה שאני פחות אופטימי משר האוצר שדיבר לפני", אמר הבוקר יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בועידת תחזיות 2014 של "כלכליסט". "בחודשים האחרונים אנחנו עדים לתופעה שקורמת עור וגידים של פיטורי לא מעט עובדים. אתמול ישבתי עם נציגים של אחת החברות והם דיברו על פיטורים של 700-800 עובדים כי אין לו ברירה, לדבריו. את הסימפטום הזה חשתי באותה מידה גם ב-2008. אז אמרתי בראיון ל"כלכליסט" שצפוי צונאמי כלכלי והרבה אנשים גיחכו". הפתרון, הוא אומר, הוא להתכונן לצונאמי כי "הרי פרנסה בכבוד זה אחד הדברים החשובים ביותר לנו. אפשר להתכונן ולאחד כוחות".

 


 

עיני הוסיף כי מטרה אחרת של הממשלה צריכה להיות הורדת יוקר המחייה: "אפשר להוריד את מחירי הדיור בישראל. אם לבנות דירה של 100 מטר עולה לכל היותר כחצי מיליון שקל אז למה דירה כזו צריכה לעלות בין מיליון וחצי לכמעט 3 מיליון שקלים? מי לוקח את ההפרש? ההפרש הזה מגיע למדינה באמצעות מסים כאלו ואחרים. אם אנחנו רוצים להחזיק את הדור הבא, את הצעירים, פה בארץ הם צריכים להרגיש שיש להם תקוה וזה אולי הדבר הראשון שחייבים לעשות פה ואפשר לעשות, אבל צריך לרצות לעשות את זה וכדי לרצות צריך לוותר על מסים בסדר גודל של 10 מיליארד שקל".

 

לדברי עיני, המקור התקציבי לויתור על הכנסות הוא בצד ההוצאה, זו שהוגדרה כ"רזרבה": "הנה בשבועות האחרונים אנחנו למדים על טעות של משרד האוצר שאומר שהגירעון לא היה כזה גדול ומתברר שמישהו החביא רזרבות תקציביות כאלו ואחרות. אז בואו ניקח את הרזרבות ונגיד לצעירים אנחנו רוצים לעשת לכם את השינוי כאן ועכשיו".

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני יו"ר ההסתדרות, עופר עיני צילום: נמרוד גליקמן

 

עם זאת, עיני הביע חשש כי מה שיפריע לגיבוש מדיניות ברורה להורדת מחירי הדיור ויוקר המחייה הוא חוסר שיתוף הפעולה בממשלה. "התחושה שלי היא כי בשנה האחרונה כולם היו נגד כולם. לדוגמה עמדה פה השרה ציפי לבני ודיברה כביכול בשם הממשלה וגם אמרה מה קורה לה בממשלה שהיא חברה בה. בשביל שינוי צריך לשלב ידיים ולצערי בשנה האחרונה אתה לא חש בשילוב הידיים שהיה קיים בעבר, גם בממשלה בתוך עצמה – כשאתה מנהל מו"מ עם שר א' אתה בתחושה ששר ב' יהיה נגדך כי שר א' תומך. אבל אנחנו מדינה קטנה שיכולה וצריכה לאחד כוחות. האמינו לי שאם נחליט לעשות זאת התוצאות לא ייאחרו לבוא".

 

עיני הוסיף גם כי "השנה האחרונה היתה גם שנת שיא של התאגדויות בהסתדרות ולכל העובדים הללו היתה תחושה אחת סוחפת שהם לא מאמינים לממשלה, הם לא מאמינים שמישהו יעשה עבורם את השינוי ואם אנחנו לא ניקח את גורלנו בידנו אזי שום דבר לא ישתנה. אני חושב שזו תופעה מבורכת של חלוקת המשאבים. אנחנו חייבים כלכלה טובה וזו כלכלה של איזונים. כאזרחים אנחנו חייבים להחזיר לעצמנו משהו אחד שאולי איבדנו אותו ואולי הוא השורש של כל מה שקורה כאן. איבדנו את החמלה של אחד כלפי השני. איבדנו את התחושה של ביחד, עם אחד. אם נאחד ונשתמש בדברים הללו לטובת המטרות אז הפתרונות יגיעו. יכול להיות שיהיו דברים שיקחו מעט זמן ויכול להיות שיהיו דברים שיקרו יותר מהר. אם הציבור ירגיש שיש רצון לעשות שינוי הוא יירתם גם כן. אני רוצה להעביר מסר לראש הממשלה ולשר האוצר. תחזירו את הביחד הזה – ממשלה, מעסיקים, עובדים כולם ביחד למען מטרה אחת מדינה טובה יותר וחברה צודקת יותר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x