$
ועידת תחזיות 2014
ועידת תחזיות מעודכן

ועידת התחזיות

אורי אריאל: "ב-2014 נתחיל לראות ירידה במחירי הדיור"

שר הבינוי והשיכון אמר בוועידת התחזיות של "כלכליסט": "הנדל"ן הוא תחום עם פעולות ארוכת טווח - זו לא תוכנת ווייז שמשנים כיוון ומייד ממשיכים"

ליאור גוטמן 10:5330.12.13

"הנדל"ן הוא תחום עם פעולות ארוכת טווח - זו לא תוכנת ווייז שמשנים כיוון ומייד ממשיכים" - כך אמר הבוקר (ב') שר הבינוי והשיכון אורי אריאל. הדברים נאמרו במסגרת ועידת התחזיות של "כלכליסט", בנק הפועלים ופסגות שמתקיימת בתל אביב. לדברי שר השיכון, "רק ב-2014 נתחיל לראות את ירידת מחירי הדיור".

 

לדברי אריאל, "אנחנו מחוייבים עבור הדור הצעיר להוריד את מחירי הדיור. זה מאמץ משותף של כמה משרדי ממשלה שיביא להקלה כבר בעוד 3, 4 או 5 שנים, ופניתי בבקשה לאוצר כדי למצוא פתרונות שיביאו תשובות יותר מהירות.

 

השר אורי אריאל בוועידה השר אורי אריאל בוועידה צילום: נמרוד גליקמן

 

אריאל הוסיף ואמר, כי "אני מקווה שבזמן הקרוב נבוא עם תוכנית לציבור עם התערבות לשוק והגיע הזמן לעשות את זה ואני אומר את זה בהכרה מלאה, כי כוחות השוק פועלים רק במקומות שבהם יש תחרות אמיתית ואם יש כשל - צריך להתערב. הפתרונות שנציע חלקם יתקבלו בכנסת, חלקם בקבינט והם ישפיעו בעוד כמה שנים".

 

רק בשנה האחרונה רשמו מחירי הדיור גידול של 7% - עד למצב בו כיום נדרשות יותר מ-136 משכורות כדי לרכוש דירה. "שוק הנדל"ן סוער. אמרתי בעבר וחוזר על דברתי - שנת 2013 הייתה שנה מבוזבזת, כי היו בה גם בחירות כלליות וגם בחירות מוניציפליות. רק ב-2014 נתחיל לראות את ירידת מחירי הדיור", אמר.

 

"שווקו 40 אלף יחידות דיור"

 

אריאל גיבה את דבריו בסדרות נתונים שמסכמים מבחינתו את השנה החולפת בתחום הנדל"ן. "כדי שלא נשאר בהצהרות ניתן קצת נתונים - ב-2012 שווקו 33 אלף יחידות דיור והשנה קרוב ל-40 אלף - וזה שינוי אמיתי ולא קצת מאותו הדבר. מספר העסקאות בשוק גדל ב-90% וזה מה שיעשה בעתיד את ההבדל ולא אידיאולוגיה כזאת או אחרת. גם בתכנון דירות חדשות גדלנו ביותר מ-16%", אמר, והבטיח שבשנת 2014 יגדל מספר הדירות שהמדינה תשווק למכירה.

 


 

לטענתו של אריאל, הממשלה תדרש בקרוב לצעדים קשים בתחום הנדל"ן, כאלו שיתערבו בתחרות במשק, מציאות שלתפיסתו אינה קיימת. "לא כל הצעדים שנביא לאישור יהיו מושלמים. אבל הגיע הזמן של הממשלה להתערב ואנחנו נעמוד באתגר ואתם תשפטו בנתונים ולא בהודעות לתקשורת וצריך להתערב שם.

 

"אנחנו מחויבים להוריד את המחירים"

 

"הנה דוגמה להתערבות - אם תהיה תחרות בחלב יהיה יותר טוב, אבל אין תחרות בחלב כי 77% מהשוק נמצא בידיים של מחלבה אחת, והשאר מוחזק בידי שש מחלבות אחרות. אז אם אין תחרות ואין קרקעות המחירים עולים עולים ואנחנו מחוייבים להוריד את מחירי הדיור".

 

אריאל סיפר שבשבוע הבא תתקיים ישיבה שבה תהיה סקירה מה שווק בארץ. "אנחנו משווקים יותר ויותר דירות. המשרד יעלה אתר אינטרנט חדש עם פריסה כללית של המחירים בישראל. יש לנו את המחירים דרך רשות המסים ועסקאות שונות וכל אזרח יוכל לראות את נושא השיווקים של הקרקעות והדירות בכל מדינת ישראל מאילת ועד קצרין. אחרי זה כל אחד יוכל להיכנס לאתר שיראה מה יש בבני ברק, בתל אביב וברמת גן. המציאות הזאת היא מידע ושינוי תרבותי שיאפשר שת"פ עם הציבור", סיכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x