$
דעות

פרשנות

הנמלים כקבוצות ריכוז: צעד מאתגר לדיני העבודה בישראל

בעבר, כשהממונה על הגבלים ניסה לעקוף את בתי הדין לעבודה, הם הראו לו את הדלת

תומר גנון וליאור גוטמן 08:3028.11.13

החלטתו של הממונה על הגבלים דיויד גילה להכריז סופית על נמלי אשדוד וחיפה כקבוצת ריכוז היא מהלך מאתגר לדיני העבודה בישראל. החל מהיום גילה יכול עקרונית לשלוח את חוקרי רשות ההגבלים לעצור עובדים בנמלים, אם לדעתו הם מבצעים פעולה שיש בה כדי לסכל או להקשות את כניסתו של מפעיל חדש לשוק או את פעילותו בו. במילים פשוטות יותר, הממשלה יכולה להשתמש ברשות ההגבלים כדי לנסות לשבור שביתות, אם היא רק תוכיח שהמכולה שלא נפרקה או העיכוב בטעינה עלולים לפגוע בהקמת נמל חדש.

 

זה צעד נוסף במהלך ממשלתי משולב של המדינה אל מול עובדי הוועדים החזקים. רק בשבוע שעבר נאם מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר בכנס של התאחדות התעשיינים ואמר: "מגמות הפסיקה של בתי הדין לעבודה הביאו לכך שהמטוטלת נעה יותר מדי לכיוון של ועדי עובדים מונופוליסטיים על חשבון האינטרס הציבורי. זה הביא למצב שבו המדינה מתקשה לקדם רפורמות".

 

הקול המשותף של לוקר וגילה

 

הקול של לוקר הוא קולו של גילה. רק לפני כמה חודשים פנה גילה לבית דין אחר - בית הדין להגבלים עסקיים - וביקש ממנו לאשר לו להפעיל סמכות על חברת החשמל, כדי שתחייב את עובדיה לחבר תחנת כוח פרטית לרשת החשמל. ראש בית הדין, השופטת נאוה בן־אור, הראתה לגילה את הדלת. בית הדין לעבודה המשיך משם וקבע שצעדי העובדים לגיטמיים.

 

דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים צילום: אוראל כהן

 

גילה לא שכח ולא סלח. במסגרת ההכרזה על הנמלים כקבוצת ריכוז הוא דאג להכניס הוראה עקרונית שתאפשר לו לעקוף את בתי הדין לעבודה ולהתערב בשביתות. אלא שעדיין עומדת בפניו משוכה שלא חצה בעבר - השופטת בן־אור. הנמלים כבר הודיעו שיגישו לה ערר על החלטת גילה. אחת הטענות שלהם היא שהוא מנסה להיכנס לאזור שלא לו - דיני עבודה.

 

מצפים לאוזן קשבת

 

בנמלים בונים על אוזן קשבת. "הממונה על הגבלים לא רשאי לפתוח את שערי נמל אשדוד", אמרה בן־אור לפני כשנה בכנס בנושא קבוצות ריכוז. יש לה עוד הרבה השגות וביקורת משמעותית על התיקון לחוק ההגבלים, שמאפשר לגילה להכריז על קבוצת חברות כקבוצת ריכוז ולתת הוראות לחברות הקבוצה במטרה להגביר את התחרות. ולעניין דיני העבודה, השופטת בן־אור כבר הוכיחה בעבר בתיק חברת החשמל שאינה רואה בעין יפה ניסיון של הממונה להתערב בהם. מעניין כיצד היא תנהג הפעם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x