שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

אוהד אלוני: "השימוש במשרדי דנקנר – טעות נוראה"

אלוני, נציג מחזיקי האג"ח הפרטיים של אי.די.בי אחזקות, מדבר על שירותי המשרד שקיבל מבעל השליטה בקבוצה ומכחיש שמדובר בעבירה אתית

משה גורלי 08:1026.11.13

"עשיתי טעות נוראה ברמת הנראות", מודה אוהד אלוני, נציג מחזיקי האג"ח הפרטיים של אי.די.בי אחזקות. ומהי הטעות? לאחר שהחליט לתמוך בהצעת דנקנר, לאחר שהתנה את ההצעה של אלשטיין ובן־משה בהתמחרות שתאפשר גם לדנקנר לשפר את הצעתו, הוא העתיק את מושבו בשבוע שעבר למשרדי אי.די.בי וקיבל סיוע לוגיסטי בהצבעות. בכיר בצוות של אלשטיין: "הייתי בשוק כששמעתי. הוא יושב אתנו בדיונים, מסביר איך לשפר את ההצעה שלנו, שומע אותנו מנתחים את ההצעות האחרות ואז מתברר שהוא מסתייע בדנקנר. מסתייע או גם מסייע? התחושה קשה. מבחינה אתית זה שחור משחור".

רשות ני"ע טרם הגיבה לפרשה. "לכאורה", מנסה משפטן שמקורב לפרשה להסביר, "לא מדובר בייעוץ ולא בפעולה בני"ע, ולכן אין עילה להתערבות. אבל האיש משפיע על החלטות הצבעה של מחזיקי אג"ח בהסדרי חוב ובעיניי זה לא שונה מייעוץ".

 

ואולי יש הסבר נוסף לשתיקת הרשות כלפי אלוני. בחודשים האחרונים התייצבה הרשות לא פעם לצדו כשצריך היה להקל בגיוס וברתימת ההצבעות של מחזיקי האג"ח הפרטיים, למשל באמצעות ייפוי הכוח האלקטרוני. אגב, מתנגדיו טוענים שגם כלפי אותם מחזיקים הוא מעל בתפקידו: "כשמתקשרת למחזיק פרטי מזכירה כדי לקבל טופסי הצבעה, הוא צריך לדעת שהמזכירה עובדת של אי.די.בי ולא של אלוני".

 

נוחי דנקנר. "ההצעה שלו פשוט יותר טובה" נוחי דנקנר. "ההצעה שלו פשוט יותר טובה" צילום: אוראל כהן

 

הטענה המרכזית נגדו היא שלא ייתכן שבנציגות יישב מישהו עם זיקה לבעל השליטה ואפילו לא יגלה את עצם הזיקה. "הראל נפסלה מחברות בנציגות משום שעשתה עסקה עם כלל שהיא חברה־נכדה של אי.די.בי אחזקות", טוען אחד ממתנגדי אלוני.

 

אגב, אלוני עצמו מאוד רגיש לאתיקה של אחרים. במכתב לנאמנים הוא גינה את אנשי מיתר ובראשם עו"ד נועם שרון, שסירבו להגיש הסתייגויות להצעת אלשטיין "בטענה שהוא צד לכתיבת ההצעה. עמדה תמוהה שגובלת בהפרת חובת הנאמנות לכאורה למחזיקי האג"ח".

 

לפני עשרה ימים הודיע אלוני לעורכי הדין איתן אפשטיין (אלשטיין) ורענן קליר (בן־משה) על החלטתו לתמוך בהצעת דנקנר־גרנובסקי. "איך אפשר להאשים אותי בשחיתות אם אני עובד בגלוי מהמשרדים של דנקנר? תוצאות ההצבעה לא היו משום שאני עובד מהמשרדים של נוחי. ההצעה שלו פשוט יותר טובה. לאנשים היתה אפשרות לבחור והם בחרו על סמך הדו"ח של איל גבאי, שבעיניי הוא הידיד הגדול של מחזיקי האג"ח".

 

אלוני משוכנע שיריביו מנצלים את "הפאול הטכני" של השימוש במשרדי אי.די.בי כדי להפוך זבוב לפיל, ולזהם בכך את התנגדותו להצעה המשותפת של אלשטיין ובן־משה. הכל כתגובה למקלות שהוא תוקע בגלגליהם. "לא רצו להכניס את הציבור לחדר, לא רצו שנהיה שותפים לקבלת ההחלטות. מהר מאוד גיליתי שהנציגות לא מתפקדת. שהנאמנים מנהלים מו"מ מאחורי גבה. שמנסים לקדם את הצעת אלשטיין. שמנסים להביא דירקטורים שמחוברים לנאמנים ולחסום את המועמדים שהציבור הציע. נלחמתי בהסדר הנציגויות, לחמתי לרענון הערכת השווי של החברה מ־700 מיליון שקל ל־944 מיליון".

 

האם לפני שבוע שעבר היתה לך זיקה קודמת לקבוצה?

"לא. נפגשתי עם דנקנר בפעם הראשונה ביום חמישי לפני ההצבעות. גם עם אלשטיין ובן־משה נפגשנו. ואגב סיוע, הקבוצה של בן־משה, אקסטרה הולדינגס, סייעה לנו להכין את אחת הבקשות לבית המשפט".

 

מה יש לך נגד ההצעה של אלשטיין ובן־משה?

"לא התנגדנו להצעה המשותפת אבל התאכזבנו ממנה. ציפינו ששתי הצעות של 800 מיליון שקל ייתנו יחד משהו שמתקרב לכפול, אבל גילינו שיפור זניח: הצעה משותפת של 855 מיליון שקל. ממש לא גיים צ'יינג'ר, והיה לנו ברור שיש מקום להתמחרות מחודשת".

 

אלוני חותם על מכתביו בשם "הארגון להגנה על חסכונות הציבור". מה שיוצר רושם של משרדים, מזכירות, צוות, פעילות רב־תחומית. כל אלה לא ממש קיימים. באתר הארגון מופיע הנייד של אלוני כמספר הטלפון. לחיצה על הכותרת "צוות" מובילה לדף ריק. המילה "ארגון" היא במקרה הטוב לא מדויקת. במקרה הגרוע הטעיה. אלוני, לאחר לחץ מסוים, מוכן למנות כמה שמות שמסייעים לו: יצחק קאול, ד"ר עדי פוזנר, גיא שמעוני, אריק הורוביץ. אלוני, כמו קוקייה, מקנן כל פעם במשרדים אחרים. הפגישה עמי, אגב, התקיימה אצל עורך דינו, רועי סלוקי, ממשרד ברם סלוקי ושות'.

הוא בסך הכל בן 35, כלכלן ויועץ השקעות בעברו. מייצג 100 מיליון ע"נ ומחזיק יפויי כוח של כ־25% מהמשתתפים בהצבעות. שועלי הסדרים ותיקים מתקשים לעכל אותו. רואים בו פופוליסט, ועכשיו גם יש להם סיבה לציירו כמושחת.

 

כמה תרוויח בסוף הסיפור?

"אני מעורב כרגע בשני הסדרים, באלביט הדמיה וכאן. לקחתי על עצמי לא לדרוש שכר עד סוף ההליך. ביקשתי 12 אלף שקל לחודש. הנאמנים העסיקו יועצים שלקחו 60 אלף שקל לחודש ורק עכשיו הסכימו לרדת ל־30 אלף שקל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x