$
משפט

המשביר לצרכן: לא נרכוש את "מתאים לי" בלי אישור הממונה על ההגבלים

לאחר שהוגש הבוקר הסכם לרכישת "מתאים לי" ע"י המשבר לצרכן ו"ג'אמפ'" ע"י רשת עונות, נודע כי הממונה על ההגבלים העסקיים לא יוכל לאשר את העסקאות בימים הקרובים והמשביר הודיעה שלא תוכל לעמוד בהסכם. המשביר אמורה היה לשלם כמיליון שקל וכן תמלוגים. עונות אמורה לשלם תמורת מוניטין ג'אמפ ורכושה 1.2 מיליון שקל

זוהר שחר לוי 15:1324.11.13

משבר במכירת "מתאים לי" ו"ג'אמפ": לאחר שהוגש הבוקר (א') הסכם לרכישת החברות על ידי עונות והמשביר, נודע כי הממונה על ההגבלים העסקיים לא יוכל לאשר את העסקאות בימים הקרובים, בשל כך הודיעה המשביר כי לא תרכוש את "מתאים לי" ללא אישור.

 

כאמור, המשביר לצרכן ורשת האופנה עונות חתמו הבוקר על הסכמים לרכישת הרשתות "מתאים לי" ע"י המשביר לצרכן ו"ג'אמפ" ע"י עונות. מפרקיה הזמניים של הקבוצה יבקשו מבית המשפט המחוזי מרכז לאשר את המכירה.  

 

המשביר התחייבה לשלם על מוניטין החברה סכום של 850 אלף שקל במזומן. בנוסף, תשלם תמלוגים בגובה 5% מעלות ייצור המוצרים (FOB) שיוצרו על ידי הרוכשת ושנמכרו תחת המותג למשך 3 שנים.  

עוד הוסכם, כי עבור יתר הממכר (מלאי, רכוש קבוע ופעילות הרשת) ישולם סכום של 150 אלף שקל במזומן, ובמידה ומחזור המכירות של המלאי הנרכש יעלה על 3 מיליון שקל תשלם המשביר סכום נוסף השווה ל-35% ממחזור המכירות החודשי של המוצרים.

 

המשביר התחייבה להפעיל (ככל שתושג הסכמה עם המשכירים) 4 חנויות ולהעסיק 60 עובדים ועוד 20 עובדים שיעבדו ב-4 החנויות אלו.

 

עונות התחייבה לשלם תמורת מוניטין החברה (ג'אמפ) סכום של מיליון שקל במזומן ותמורת יתרת הממכר – סכום נוסף של 200 אלף שקל, במזומן גם כן. עונות התחייבה להפעיל (ככל שתושג הסכמה המשכירים) את כל חנויות ג'אמפ ולהעסיק את כל עובדי החנויות. בנוסף, התחייבה החברה לנסות ולשכור חנויות נוספות שנוהל קודם לכך על ידי מתאים לי ולהמשיך ולהעסיק את העובדים שעבדו בחנויות אלו.

 

סך הכל יועסקו על ידי שתי החברות כ-260 עובדים. לדברי המפרקים הזמניים, שילוב של ההסכמים הללו "יביא לתוצאה טובה יותר מאשר ההסכם שנחתם עם גלובל וזאת הן לאור סכום המכירה, מספר העובדים שיועסקו ולאור סוגיית האיתנות הפיננסית".

 

עונות מודל היא חברה פרטית אשר הוקמה בשנת 1979. רשת האופנה נמצאת בבעלות משפחת שמע ומשפחת יפת

ומעסיקה כיום כ-300 עובדים. הרשת עוסקת בעיצוב, יצור ושיווק פריטי אופנה לנשים במידות גדולות. כיום מפעילה החברה 60 סניפים מתוכם כ-12 מנוהלים ע"י זכיינים.

 

בדיון שמתקיים כעת בבית המשפט המחוזי מרכז, התבקשה השופטת עירית וינברג נוטטוביץ לאשר את המכירה. אולם, במהלך הדיון, העלתה חברת גלובל ריטייל, בבעלות משקיע סיני, את הצעתה מהימים האחרונים ובהצעתה הנוכחית היא מעוניינת לשלם 1.2 מיליון שקל במזומן ועוד מיליון שקל בעשרה תשלומים, עבור רכישת שתי הרשתות.

 

אולם, השופטת העלתה ספקות רבות במהלך הדיון באשר ליכולתה הכלכלית של גלובל ריטייל ולעובדה שזו אינה מוכנה להפקיד ערבויות בהתאם. "יש כאן חשש ממשי", אמרה השופטת נוטוביץ, "אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו שוב כאן בעוד חודשיים".

 

עוד במהלך הדיון, חזר סמנכ"ל הכספים של עונות, שחר טביב, על הצעת החברה. לדבריו, מדובר בחברה איתנה, ותיקה, שמתחייבת להעסיק את כל העובדים ולמעשה מציעה הצעה אטרקטיבית במיוחד.

 

מתנגדים לרכישת ג'אמפ על ידי עונות, הם בעיקר העובדים שקראו קריאות נגד לטביב שעה שדיבר בבית המשפט. גיא נקש, ששימש סמנכ"ל קבוצת מלכה ריטייל עד שנקלעה להליכי הפירוק התנגד אף הוא ואמר שבכך שעונות מבצעת את הרכישה היא למעשה "גודעת את זכות הקיום של מתאים לי. היא מפרקת את המתחרה הכי גדולה שלה, זה כאילו שברצלונה קונה את ריאל מדריד".

 

המפרק הזמני, עו"ד שפלר, הציע כי גלובל ריטייל תרכוש רק את מתאים לי ואילו עונות תרכוש את ג'אמפ, אך זכה להתנגדות מצד בא כוחה של גלובל, עו"ד ליאור פרי. "אני מייצג את יצרן וככזה משתלם לו כלכלית לקנות את שתי הרשתות גם יחד".

 

הצעה נוספת שהועלתה, בהסכמת עונות, היא כי זו תפעל בימים הקרובים לצד ג'אמפ גם את מתאים לי, עבור מי שירכוש אותה –גלובל או המשביר. בשל כך יצאו הצדדים להפסקה בדיון, בכדי לנסות ולהגיע להבנות בסוגיה. בשעה זו גלובל בוחנת את האפשרות לרכוש רק את מתאים לי, וכך גם המשביר.

 

נדחתה ההצעה של המשקיע הסיני

 

בשבוע שעבר דנה שופטת בית המשפט המחוזי מרכז עירית וינברג נוטוביץ בהצעות השונות שהוגשו לרכישת פעילות החברות, בין השאר של מירן מלכה, אחיו של בעל השליטה הקודם אבי מלכה ושל חברת גלובל ריטייל, בבעלותו של משקיע סיני זר. בסופו של דיון ממושך ביקשו המפרקים הזמניים, עו"ד ישראל שפלר ורו"ח בועז גזית לאשר את מכירת החברות לידי גלובל ריטייל תמורת 1.9 מיליון שקל.

 

אסף בן דב, מנכ"ל המשביר לצרכן אסף בן דב, מנכ"ל המשביר לצרכן צילום: גלעד קוולרצ'יק

 

אך שאלות מהותיות שנותרו ללא מענה באשר לאותו משקיע סיני הוביל את השופטת לדחות את הדיון. "סבורה אני כי בבוא ביהמ"ש לאשר מכר של חברות כה מורכבות המעסיקות מאות עובדים, צריך שיהיה בפניו נתונים הן לגבי זהות הקונה והן לגבי פרטי ההצעה, הביטחונות וכו'", כתבה השופטת בהחלטה וציינה כי עד לדיון הבא יאפשרו המפרקים למציעות נוספות לשפר את הצעתן.

 

הבוקר, הודיעו המפרקים לבית המשפט כי במהלך הימים האחרונים התנהלא משא ומתן עם מציעים שונים, לרבות גלובל. "בסופו של דבר", כותבים המפרקים, "נחתמו היום (א') לפנות בוקר, ההסכמים עם המשביר ועם עונות".

 

אישור המכירה מתונה במספר תנאים מתלים ובהם התנאי כי הם יאושרו על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים. "אם לא תינתן עמדתו של הממונה על אתר", כך נכתב בהודעה, "ואם ייסגרו החנויות לפני קבלת אישורו, ייגרמו לחברות נזקים בלתי הפיכים, ולאור סגירת החנויות, הסיכוי למצוא רוכש חלופי באופן משמעותי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x