$
משפט

ביהמ"ש האריך את מעצרו של הרב הראשי לשעבר מצגר: "קיים יסוד סביר לביצוע העבירות"

בחקירה עלה כי מיליוני שקלים שנאספו בתרומות הועברו לפי החשד לעמותות שונות הקשורות לרב. פרופ' דוד ליבאי, המייצג את מצגר: "אני נדהם מהאשמה ואני מופתע. לא ידעתי שאני מייצג מיליונר"

זוהר שחר לוי 15:3718.11.13

בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (ב') את מעצרו של הרב הראשי לשעבר יונה מצגר בתשעה ימים. "בבקשת המעצר נטען כי החשוד לקח שוחד במסגרת תפקידו בסכומים ניכרים מאוד. קיים חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות לו", כתב השופט בהחלטתו.  

במהלך הדיון, אמר נציג המשטרה, רפ"ק אסף ולפיש, כי "מדובר בחשדות חמורים המיוחסים לחשוד בתפקידו הציבורי, כמי שעמד בראש הרבנות בישראל. חשדות פליליים שבוצעו בזיקה ישירה לתפקידו הציבורי. ממצאי החקירה מעלים תמונה עגומה, לפיה הרב קיבל דמי שוחד וכספים אסורים נוספים וככל שהחקירה מתקמת כך הולכים ומתבררים מימדיה חסרי התקדים בהיקפם. מדובר בסכום מצטבר של מיליוני שקלים במזומן, ששולמו לרב מצגר בעשר השנים האחרונות. במעשיו ומניעיו אלו של החשוד, הוא מגלם שחיתות ציבורית, פגיעה באמון הצביור ובשלטון".

 

לדברי נציג המשטרה החקירה בעניינו של מצגר ומעורבים נוספים נמשכת גם במישור הגלוי וגם הסמוי, ובשלב הזה עלה הצורך לעצור את הרב מצגר ולבקש את הארכת מעצרו. לבית המשפט הוגשו דוחות חסויים המבהירים את התשתית העובדתית שהתגבשה ביחס לרב. לדברי נציג המשטרה יש צורך להאריך את מעצרו של הרב משום שיש פעולות חקירה שיש לבצע כשהוא במעצר "מתוך רצון להגיע לחקר האמת ובירור העובדות לאשורן".

 

הרב יונה מצגר הרב יונה מצגר צילום: שאול גולן

 

עוד ציינה המשטרה במהלך הדיון כי הרב מצגר עצמו נחקר מספר פעמים ובהן אמר לחוקריו כי אינו זוכר את האירועים עליהם נשאל ובחלק מהמקרים הטיל את האחריות על אחרים. "התנהגות זו", אמר רפ"ק ולפיש, "מערימה קשיים על התקדמות החקירה לחקר האמת".

 

פרופ' דוד ליבאי, המייצג את הרב מצגר, ביקש לדעת האם החשד כלפיו כיום הוא אותו החשד שהיה בפני המשטרה כשנעצר לראשונה לפני כחמישה חודשים. נציג המשטרה השיב כי במהלך החקירה נוספו חשדות נוספים.

 

עוד לפי סנגורו של מצגר, כי אף שהמשטרה טוענת שקיבל מיליונים, המשטרה תפסה בחשבונות הבנק שלו ובכספת שלו רק כמה מאות אלפי שקלים. "אני נדהם מהאשמה ואני מופתע. לא ידעתי שאני מייצג מיליונר", אמר פרופ' ליבאי

 

בהמשך הוסיף הסנגור: "לא ראיתי את חומר החקירה ובית המשפט ער לכך שקצין המשטרה הנכבד לא גילה לנו דבר באולם בית המשפט. אמרתי קודם לחוקר שאני כשלעצמי באמת מופתע ונדהם מהאישומים שהם מייחסים לרב. אני מעלה חשש אולי מישהו מעליל עליו, כי נראה לי שזה די מופרך לחלוטין, שהוא קיבל מיליונים בקשר לתפקידו. אין לי את האפשרות כמובן להביע דעה לגוף העניין, דעה מושכלת. אני נותן למשטרה את הקרדיט שאת הדברים שהיא כתבה כאן – היא חקרה. ואם היא חקרה יש עדויות וכן ראשיות. אז מה החשש שהרב ידבר עם מישהו מהעדים וישבש חקירה?".

 

שופט המעצרים בבית משפט השלום בראשון לציון, מנחם מזרחי, האריך את עצרו של הרב הראשי לשעבר בתשעה ימים וציין כי הבקשה להאריך את המעצר, לאור מהות החקירה, היקפה, טיב השיבוש שכבר ננקט, הינה בקשה צנועה.

 

"החקירה היא חקירה מסובכת, רבת היקף, ובחקירות כגון אלה אין לכוף את ידה של היחידה החוקרת, ויש לאפשר לה את ניצול החקירה, במיוחד כאשר מדובר בחשדות חמורים, עד תום", כתב השופט בהחלטתו. "עיינתי במסמכים שהוצגו בפניי, וזאת לאור הטענה, כי החשוד כבר נחקר בעבר אודות חומר הראיות, ולפיכך מדובר במחזור של חומרים ישנים, אולם אני קובע כי אין הדבר כך, והוצגו לי חומרי חקירה חדשים, המצדיקים את הבקשה".

 

השופט ציין עוד כי מסמכים סודיים שהוגשו לפניו מקיימים יסוד סביר לחשש כי הרב מצגר ישבש את החקירה נגדו. לדבריו, אחד המסמכים הסודיים שהוצגו לו "מסמך יחיד בחריגתו ובחומרתו" מקים את עילת המעצר.

 

הרב מצגר נעצר הבוקר בחשד לביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון ועבירות נוספות , במסגרת חקירה משותפת של יחידת המשטרה להב 443 ושל רשות המסים ובליווי הפרקליטות. במשטרה ציינו כי הרב מצגר נעצר לאור החשדות המיוחסים לו ובעקבות התפתחות במהלכה של החקירה "המבססת את החשדות לביצוע העבירות". ביחד עמו עוכבו חשודים נוספים. בית המשפט אסר לפרסם את פרטי העדים בפרשה ופרטים נוספים.

 

החקירה שבגינה נעצר מצגר מתנהלת מזה מספר חודשים ועעניינה ביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון, הדחה בחקירה, קבלת דבר במרמה ועבירות על פקודת מס הכנסה על יד הרב מצגר ואחרים. לפי המשטרה מדובר בסכומים הנאמדים במיליוני שקלים המתייחסים לתקופה בה כיהן הרב בתפקידו כרב הראשי.

 

בבקשת המעצר שהוגשה לבית המשפט השלום בראשון לציון נכתב כי מצגר "חשוד בכך שבמשך שנות כהונתו כרבה הראשי של ישראל, קיבל דמי שוחד וכספים הנאמדים במיליוני שקלים במזומן ובמצטבר. בין היתר, הועברו לרב מצגר ולחשודים נוספוים מאות אלפי שקלים במזומן כ'דמי תיווך' להפניית גורמים שונים בארץ ובחו"ל לתרום כספים לעמותות שונות וגופי פילנתרופיה שונים שייעודם סיוע לנזקקים ולעניים".

 

לטענת המשטרה, מעבר לסכום אלו, עולה ממצאי החקירה כי הרב קיבל "מיליוני שקלים עבור הפעלת סמכותו כרב הראשי לישראל, במגוון אירועים שונים, כולם בזיקה ברורה לליבת תפקידו הציבורי".

 

"בד בבד לכל אלו", נכתב עוד, "פעל החשוד כדי להסתיר ולטשטש את זהותו כמי שעומד מאחורי קבלת הכספים האסורים, לשבש את החקירה בעניינו ולהדיח עדים". הרב יובא לדיון בהארכת מעצרו בזמן הקרוב. המשטרה מבקשת להאריך את מעצרו בעשרה ימים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x