$
משפט

הלשכות המקצועיות מתנגדות לתוכנית למלחמה בחברות הארנק

לשכות רואי החשבון ועורכי הדין טוענות שחלוקת חברות הארנק לקטגוריות שמציעה רשות המסים בעייתית. בדרך לחקיקה שר האוצר יכריע

הדר קנה 22:0513.11.13

הלשכות המקצועיות, ובהן לשכת רואי החשבון, לשכת עורכי הדין ולהב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל), הגישו בשבוע שעבר את התנגדויותיהן למודל שהציעה רשות המסים לטיפול בחברות הארנק. רובן נוגעות לחלוקת החברות לקטגוריות, ובהן חברות שרושמות רווחיות ששיעורה מתוך הכנסתן גבוה במיוחד.

 

חברות ארנק הן חברות שמנהלים בכירים משתמשים בהן כדי להתחמק מתשלום מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ומס בריאות. אותם מנהלים מקימים חברות פיקטיביות לכאורה ומעבירים את משכורותיהם דרכן כדי להיות חייבים בתשלום מס חברות של 25% בלבד. על פי הערכת רשות המסים, כ־13 אלף מנהלים בכירים במאיון העליון משתמשים בהסדר המס הנ"ל, ועל כן צוות מתוכה פרסם את המלצותיו לטיפול בחברות הארנק במטרה להעלות את יעד הגבייה מהן לכ־700 מיליון שקל בשנה.

 

לצורך כך הגישה רשות המסים הצעת חוק חדשה שמחלקת את חברות הארנק לשלוש קטגוריות שונות שימוסו ברמות שונות. כאמור, מרב ההתנגדויות היו לקטגוריה שהוקדשה לחברות שאינן חברות ארנק קלאסיות או חברות מבוססות השקעות, אך רושמות רווחים הגבוהים מ־25% מהכנסותיהן. לפי ההצעה של רשות המסים, חברות כאלה יחויבו במס של 1% לשנה מהרווחים שצברו מעל ל־25% מההכנסות. כלומר, אם חברה מכניסה בשנה מיליון שקל ומרוויחה 300 אלף שקל היא תמוסה ב־1% נוסף על 50 אלף שקל.

 

עופר מנירב עופר מנירב צילום: דמיטרי שבצ'נקו

 

"במקום לטפל בחברות הארנק בלבד נוספו 70% מהחברות במשק לסעיף", אמר ל"כלכליסט" יו"ר ועדת מסים של לשכת רואי החשבון עופר מנירב. "להוציא חברות ציבוריות, החברות־הבנות שלהן וחברות בעלות רווחיות נמוכה הוכנסו לסעיף הזה כל החברות במשק". במכתב ששלח למנהל רשות המסים משה אשר כתב מנירב: "טוענים כאילו ההצעה תביא לצמיחה, אך בפועל משמעות ההצעה היא פגיעה בצמיחה ומשכון העתיד על חשבון ההווה".

 

משה אשר אמר בתגובה: "נשקול את הדברים עם הלשכות המקצועיות ונראה איך להגיב". לאחר בחינת הנושא תגיש רשות המסים נוסח מוסכם של ההצעה לשר האוצר ולאחר אישורו תועבר ההצעה לחקיקה. ברשות מקווים לסיים את ההליך ולאפשר את הגבייה בתוך כחצי שנה. 

 

מרשות המסים נמסר בתגובה: "בשלב זה טרם הסתיים שלב בשימוע להצעה. במסגרת השימוע בכוונתנו לקיים דיאלוג עם הלשכות המקצועיות ורק לאחר נגיש את ההמלצות לשר האוצר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x