$
משפט

הכנ"ר רוצה לקחת מנס את המקדמה

לאחר שהשופטת ורדה אלשיך דחתה את עמדתו החדשה של הכנ"ר, שהמליץ לשלם לנאמני מעריב "שכר מימוש" ולא "שכר חלוקה" אסטרונומי, מבקש דוד האן לקזז מהסכום את המקדמה. הנאמנים שלמה נס וירון ארבל מתנגדים

ענת רואה ותומר גנון 08:2213.11.13

כונס הנכסים הרשמי דוד האן אינו מתנגד להחלטתה של שופטת הפירוקים ורדה אלשיך לאפשר לנאמני מעריב, עורכי הדין שלמה נס וירון ארבל, לקבל שכר לפי תקנה 8א מקופת הנשייה. כך עולה מתגובה שהגיש הכנ"ר לבית המשפט ביום ראשון באמצעות עו"ד אילון בריל.

 

ב"כלכליסט" נחשף שמשרד המשפטים מקדם שינוי חקיקה שיביא לבטלות תקנה 8א, המאפשרת לפסוק למפרקים שכר שמן על חשבון הנושים הלא מובטחים. העמדה הוצגה לראשונה בתיק מעריב, שם התנגד הכנ"ר לדרישת שכר של 5.3 מיליון שקל לפני מע"מ שהגישו הנאמנים על מכירת בית הדפוס, והמליץ לחשב את שכרם לפי תקנה חלופית, "שכר מימוש" - שלפיה אמורים הנאמנים לקבל 938 אלף שקל "בלבד".

 

השופטת ורדה אלשיך והכנ"ר דוד האן. דחתה חיש מהר את עמדתו החדשנית השופטת ורדה אלשיך והכנ"ר דוד האן. דחתה חיש מהר את עמדתו החדשנית צילום: שאול גולן

 

המסלול המשתלם

 

אלא שהשופטת אלשיך דחתה חיש מהר את עמדתו החדשנית של הכנ"ר, ופסקה שלבעלי התפקיד יש זכות לבחור במסלול השכר המשתלם ביותר עבורם, גם אם הסכום הוא פי חמישה מאופציה החלופית. אלשיך הורתה לנס ולארבל להגיש לה בקשת שכר מתוקנת שתתייחס למכלול העבודה בתיק ולא רק לבית הדפוס. בבקשה החדשה שהגישו הנאמנים הם נקבו בסכום של 1.9 מיליון שקל לפני מע"מ כשכר חלוקה, וביקשו שהמקדמה שכבר קיבלו - 1.3 מיליון שקל לפני מע"מ — תישאר ברשותם. בסך הכל ביקשו הנאמנים 3.2 מיליון שקל לפני מע"מ.

 

השופטת אלשיך שבה וביקשה את עמדת הכנ"ר, וזה הודיע לה שהוא כבר "אמר דברו והמליץ על פסיקת שכר מימוש". בהודעת הכנ"ר נכתב שלנוכח החלטת השופטת לאפשר לנאמנים לבקש שכר חלוקה, הרי שלהבנת הכנ"ר התחשיב שצירפו הנאמנים בהודעתם החדשה "עומד בהחלטת בית המשפט", והוא אינו מתנגד לו. עם זאת, הכנ"ר הוסיף שלדעתו יש לקזז את המקדמה מהשכר הסופי. המשמעות היא שלפי הכנ"ר יש לשלם לנאמנים רק 1.9 מיליון שקל, לפני מע"מ.

 

נס וארבל הזדרזו והגישו למחרת התנגדות לקיזוז המקדמה. השניים כתבו ש"היקף העבודה שהושקע הוא עצום", וטענו שתקנה 14 מאפשרת לשלם לבעלי התפקיד שכר ביניים כל עוד אינו גבוה מ־50% מהשכר הסופי המשוער. מכך עולה שהנאמנים מעריכים ששכרם הסופי יהיה גבוה מ־7 מיליון שקל.

 

ייפגשו אצל אורנשטיין

 

בינתיים, בדיקת "כלכליסט" העלתה שתיק מעריב נותב במערכת נט המשפט להמשך טיפול אצל השופט איתן אורנשטיין, לאור העובדה שהשופטת אלשיך צפויה לפרוש מתפקידה בסוף השבוע. עם זאת, לא ברור מי משני השופטים יכריע בעניין שכר הטרחה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x