$
משפט

ביהמ"ש נתן למתאים לי וג'אמפ עוד 72 שעות של אוויר לנשימה

השופטת מנעה את סגירת החנויות ומינתה הערב את רו"ח בועז גזית ואת עו"ד ישראל שפלר כמפרקים זמניים לקבוצה

זוהר שחר לוי ואורנה יפת 21:1311.11.13

אוויר לנשימה לרשתות מתאים לי וג'אמפ: שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, עירית וינברג נוטוביץ, מנעה את סגירת החנויות ומינתה הערב (ב') את רו"ח בועז גזית ואת עו"ד ישראל שפלר כמפרקים זמניים לקבוצה שיפעילו אותה ב-72 השעות הקרובות. במידה שהפעלת הקבוצה לא תהיה גרעונית, תימשך תקופת ההפעלה עד לדיון הבא שיתקיים בעוד 9  ימים. 

לפי החלטת השופטת, המפרקים הזמניים יקחו לידיהם את שלוש החברות בקבוצת מלכה ריטייל, יתפסו את רכוש החברות ונכסיהן וכן את ספרי הנהלת החשבונות.

 

בנוסף, הורתה השופטת למפרקים לפרסם לאלתר הזמנה להציע הצעות לרכישת נכסי החברות. אלה גם יגיעו להסכמות עם חברות האשראי ביחס לתקופת ההפעלה, באופן שאם יווצר חוב של החברת יינתן לו מעמד של דין קדימה. השופטת תדון בהמשך הפירוק כאמור בעוד 9 ימים ועד אז יגישו המפרקים הזמניים דו"ח ראשון.

 

ב-72 השעות הקרובות, כך לפי בית המשפט, יכינו המפרקים תוכנית הפעלה מצומצמת ויבדקו אם ההפעלה היא גרעונית. במידה ולא תימשך ההפעלה הזמנית עד לדיון.

 

במקביל, מינה בית המשפט את עו"ד ארז חבר ככונס נכסים זמני לרכוש המשועבד לטובת קרן מוסטנג, נושה מהותית של הקבוצה. כונס הנכסים הזמני מוסמך לקבל לרשותו את כל הרכוש המשועבד ולנקוט בכל הפעילות להבטחתו ושמירתו אך לא לנקוט בהליכים למימוש הרכוש המשועבד.

 

"נעשו ניסיונות להשגת מקור מימון"

 

הדיון בבית המשפט המחוזי מרכז החל אחה"צ כשהשופטת דנה בבקשות הפירוק שהגישו עובדי מלכה ריטייל לפירוק חברות הקבוצה. הדיון התקיים לאחר שבא כוחה של מתאים לי הודיע כי הקבוצה לא תתנגד להליך הפירוק, ולאחר שבמהלך היום הוגשו שלוש בקשות של עובדי מתאים לי, ג'אמפ ופרייווט ליין לפירוקה של הקבוצה, וכן בקשה לכינוס נכסים מטעם אחד הנושים.

 

בפתח הדיון חזר בא כוחה של מתאים לי, עו"ד שלום גולדבלט, על ההודעה שהוגשה מטעם החברה לבית המשפט. לדבריו, לאחר הדיון שהתקיים אתמול נעשו ניסיונות להשגת מקור מימון, אך למרות הסכמת הבנקים וחברת ישראכרט, "ויזה כאל העלתה תנאים – שחשבנו שהעלתם כמוהם כסירוב לאפשרות שלנו להמשיך ולהפעיל את החברה ולהגיע להסדרים מסוכמים עם כלל הנושים". עוד טען, כי גם הדיון עם נציגות מליסרון ש"עמדה על הרגליים האחוריות על מנת שמלכה לא ימשיך כשוכר אצלם", השפיע לא מעט.

 

בעקבות הדברים הללו, כך לפי עו"ד גולדבלט, יצאה אמש הודעה לנושים המובטחים לפיה"אנחנו למעשה מרימים ידיים ולא יכולים להמשיך לראות את העובדים ללא שכר".

 

"אנחנו", הוסיף, "מבקשים לפעול בכל הדרך כדי להמשיך להפעיל זאת כעסק חי ולהעביר לבעלים שיוכלו להמשיך ולממן אותה. לאחר שמר מלכה השקיע כל שהיה לו כדי לממן אותה. קמנו בסופו של יום לפירוק זמני של החברה על ידי עובדי החברה. אנחנו מבינים אותם ואת המצוקות שלהם. לא נתנגד לכך שיהיה מי שיתחזק את החברה בימים הקרובים ויצליח להחזיק את הרשתות הללו בחיים, אנחנו חושבים שהן ראויות, עסקים רווחיים שנקלעו למצוקה, ומן הראוי שישארו פתוחות. בראש ובראשונה יש מאות עובדים שחשוב לשמור על מקום עבודתם וגם מבחינת עולם האופנה הישראלי שהרשתות חשובות גם להן. אנחנו מבקשים להיעתר לבקשת העובדים למנות מפרק זמני. מאחר והיינו בקשר כל הדרך עם הנושים המובטחים של החברות, ואני רוצה לציין לשבח את ההיענות של הנושים הללו, רצון אמיתי מצידם לעזור. התבקשתי על ידם שיוצרף בעל תפקיד נוסף שישמור על האינטרסים של הבנקים (הנושים המובטחים)".

 

עו"ד שלום גולדבלט, בא כוחה של מתאים לי עו"ד שלום גולדבלט, בא כוחה של מתאים לי צילום: אוראל כהן

 

בעקבות דבריו של עו"ד גולדבלט, הורתה השופטת וינברג נוטובוץ על ביטולו של הסדר הנושים בעניינה של קבוצת מלכה ריטייל וקבעה כי צו המניעה שהוציאה הקבוצה נגד הליך פינוי מכיוונה של מליסרון יבוטל.

 

"ויזה כאל ומליסרון הביעו נכונות לסייע"

 

באת כוחם של העובדים, עו"ד ליזה חדש, שהגישה במהלך היום 3 בקשות שונות מטעמם לפירוק הקבוצה, מטעם עובדי מתאים לי, עובדי ג'אמפ ועובדי פרייווט ליין, אמרה בדיון כי בשעות האחרונות מתקיימים ניסיונות למצוא מימון לתקופה הקרובה וכי הן ויזה כאל והן מליסרון הביעו נכונות לסייע.

 

"עובדי החברות התעוררו אתמול לחדשות קשות מאוד", אמרה עו"ד חדש בדיון. "המשכורות של חודש אוקטובר לא שולמו. הבנו שהחברה מגיעה למעשה לסוף דרכה במתכונתה הקיימת. זעקות העובדים הגיעו אלי ובמהלך ה-24 שעות עד לרגע זה ניסינו לעשות הכל כדי למנוע את רוע הגזירה. אני סבורה שהאינטרס של קולקטיב העובדים אחד הוא – לשמר מקום עבודתם ולקבל את הכספים המגיעים להם. אם יינתן צו פירוק המל"ל נותן את המענה לחובות".

 

לדברי נציגת העובדים, ישנה עדיפות להפעיל תחת פירוק זמני את החברה לתקופה קצרה במהלכה יוצא מכרז לרכישת החברה וכך יינצלו מקומות העבודה של מאות העובדים. כמפרק הוצא שמו של רו"ח בועז גזית, ששימש בעבר כנאמן של חברת גריפ כשנקלעה להליכי פירוק. לדברי עו"ד חדש, מי שפנה אליה והביע כבר התעניינות בהפעלת הקבוצה הוא עו"ד יוסי מנדלבאום, המייצג את חברת עמית אופנה בע"מ שבעבר רכשה את גריפ. "הוא ביקש 72 שעות לבדיקת הרכישה כ'עסק חי'", אמרה. לפי עו"ד חדש, חוב מתאים לי לעובדים עומד כיום על כ-5 מיליון שקל, חובות ג'אמפ לעובדים נאמדים בכשני מיליון שקל ועוד 400 אלף שקל חוב של פרייווט ליין לעובדיה.

 

"אחד המשאבים הגדולים של הרשת זה עובדיה"

 

במהלך הדיון דנו הצדדים באפשרות להפעיל בתקופת הפירוק את החברות בנפרד ולא כמקשה אחת, ולאפשר גם מכירתה לפי החברות השונות. "אני רוצה להבהיר", אמר עו"ד גולדבלט, "לנו אין ספק בשלב הזה, לגבי יכולות הרשת והיכולות שלה לשמר את העבודים. אחד המשאבים הגדולים של הרשת זה עובדיה, לא כמליצה אלא כמומחיות האנשים. אם הרשת תיסגר והעובדים לא יגיעו לעבודה – היכולת של הרשת לשמר את העובדים היא לא פשוטה בכלל. הם עובדים שנים, מלאי ניסיון וזה שונה ממוכרנים אחרים.הרשת כרגע, מהנתונים שבידינו, מתופעלת באיזון בשבוע הקרוב, ומבלי שיהיה גירעון אלא אף עודף קטן. ניתן להפעיל עד שבוע ולאשר את המכירה באיזון תפעולי. כמובן שכל הדברים הללו צריכים להיבחן על ידי בעלי התפקידים".

 

גולדבלט הוסיף: "יש לשמר הפרדה מוחלטת של המקורות, המלאים שונים, קופות שונות וכו'. ממילא החברות היו ממונות בגורמים שונים, גם כך המערכת מופרדת. מבחינת מכירת הרשת – אכן יכולה להיות בעיה בעבור מה משלמים, אבל ההזמנה להציע הצעות צריכה להיות מופרדת מה מציעים עבור כל רשת. הרשת כחטיבה אחת שווה יותר מאשר כל אחת בנפרד וזו דעתי. אם יתחילו לקרוע את הרשת לחתיכות, נצא נפסדים".

 

נציגת חברת החשמל אמרה בדיון כי החשמל בשתי הרשתות תואם לניתוק כלל ארצי כבר אתמול, "אולם לאחר שיחה עם מר מלכה אתמול נדחה הניתוק להיום ב:19:00". השופטת הבהירה לחברת חשמל בדיון שעליהם להמתין עם ניתוק החשמל.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x