$
תיירות

טסים לחו"ל? אגרת הנוסע היוצא תעלה בינואר ב-1% ותעמוד על 95.6 שקל

כך החליטה רשות שדות התעופה. מדובר על תוספת של 1.25 שקלים לכרטיס. לפני שבועיים פרסם המבקר דוח חמור על התנהלות הרשות

גיל קליאן 15:5030.10.13
השמים של ישראל אולי קצת יותר פתוחים, אבל עולם האגרות נשאר מאוד סגור. רשות שדות התעופה הודיעה על עדכון אגרת הנוסע היוצא ב-1% החל מ-1 בינואר 2014, בהתאם לעליית המדד. האגרה תעמוד לאחר העדכון על 95.6 שקל. מדובר על תוספת של 1.25 שקלים לאגרה. אגרות אלה מייקרות את כרטיסי הטיסה באחוזים ניכרים - כך למשל מתוך כרטיס טיסה בעלות 500 דולר, כ-5% מהעלות היא אגרת הנוסע היוצא.

 

אגרות הנוסעים היוצאים שנגבות מכל נוסע במסגרת מחיר כרטיס הטיסה שלו, הן מקור ההכנסה היחיד של רשות שדות התעופה לצד ההכנסות משטחי המסחר בטרמינלים. הרשות אמורה להשתמש בכספים האלה על מנת לפתח את התעופה בישראל, אך יכולתה לעשות זכתה לביקורת בדו"ח מבקר המדינה האחרון שפורסם לפני כשבועיים.

 

הדו"ח מנה שורה אורכה של מחדלים בהתנהלות רשות שדות התעופה, והצביע על שורה תחתונה אחת - "יכולתה של הרשות לבצע פרויקטים גדולים טעונה שיפור". כאשר מדובר ברשות שכל תפקידה הוא לבצע פרויקטים גדולים בתחום התעופה, המבקר למעשה מטיל ספק ביכולתה של רשות שדות התעופה לבצע את תפקידה.

 

מטוס ממריא מטוס ממריא צילום: יאיר שגיא

 

מדו"ח המבקר עלה כי ברשות כלל לא היו נהלים לביצוע פרויקטים גדולים, ואלה נוספו לאור תהליך הביקורת. כמו כן, הרשות לא ניצלה את מלוא התקציב שהיה לה לפיתוח התעופה. כמו כן הצביע המבקר על ליקויים בהתקשרויות הרשות לביצוע פרויקטים כמו מגדל הפיקוח החדש בנתב"ג, מערכת בידוק חדשה לבדיקת כבודת נוסעים (עליה הוחלט ב-2005 והיא לא הושלמה עד היום, כאשר היא כבר נמצאת בחריגה תקציבית של 100 מיליון שקל), השקעה במערכת אפיון בגובה 26 מיליון שקל ללא ביצוע בדיקת כדאיות, כאשר בסופו של דבר פיתוח המערכת הוקפא, וכן אי השלמת תכנון שדה התעופה בתמנע, למרות שהמשימה הוטלה על הרשות לפני יותר מ-3 שנים.

 

רשות שדות התעופה מסרה בתגובה לדו"ח המבקר כי: "הביקורת של מבקר המדינה מתייחסת לפעילות הפיתוח והפרויקטים בין השנים 2012-2010. עוד בטרם הושלם ופורסם דו"ח המבקר השקיעה רשות שדות התעופה השקעות עתק בתשתיות, במגה פרויקטים ובשיפור תחומי הבטיחות, הביטחון, והשירות לנוסעים בסדר גודל של למעלה מ-5 מיליארד שקל . הרשות עושה לילות כימים לביצוע כלל הפרויקטים המאושרים והתוצאות ניכרות בשטח ובטיפול בלמעלה מ-13 מיליון נוסעים השנה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x