שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

לפיד: "איך אפשר לטעון שכולם שווים פה כשהיהדות היא הבסיס למדינה"

בנאום בוועידת רה"מ לפיתוח מגזר המיעוטים, אמר שר האוצר כי "צריך לתת לצעירים מהמגזר הזדמנות לשירות אזרחי, צריך לפתור את בעיית האדמות במגזר ואת בעיית התעסוקה הנמוכה של נשים ערביות"

אופיר דור 15:4129.10.13

"במדינת ישראל יש בעיה שאין לה פיתרון. אנחנו מתחמקים, עוקפים ומתעלמים ממנה אבל היא עומדת בבסיס כל מפגש בין יהודי וערבי. הבעיה היא שישראל מוגדרת מדינה יהודית לצד היותה מדינה דמוקרטית", כך אמר שר האוצר יאיר לפיד בוועידת ראש הממשלה השלישית לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים שנערכת היום (ג') באוניברסיטת תל אביב. 

לדברי לפיד, ישנה סתירה בין היות מדינת ישראל דמוקרטית לבין היותה יהודית. "איך אפשר לטעון שכולם שווים לפני החוק כשהיהדות היא הבסיס החוקתי שעליו מתבססת המדינה", אמר לפיד.

 

שר האוצר אמר כי "במדינות אחרות הפרידו בין דת ומדינה, אבל זה לא יקרה כאן כיוון שישראל היא לא רק מקום אלא רעיון. ישראל הוקמה אחרי שיהודים גילו שאין להם מקום אחר בעולם ועליהם לשלוט על גורלם. דווקא בשל ההיסטוריה הזאת אנחנו צריכים לזכור תמיד איך זה להיות מיעוט ומקופח ולהרגיש זר בארצך ואזרח מדרגה שנייה, אבל אנחנו לא עושים זאת. יש מתח מתמיד בין החלק הדמוקרטי ליהודי וכל התעלולים המשפטיים והאחרים לא יעזרו, ואין לזה פתרון פשוט ואלגנטי".

 

נשים ערביות עובדות בחממה ביישוב באקה אל ערבייה נשים ערביות עובדות בחממה ביישוב באקה אל ערבייה צילום: נמרוד גליקמן

 

התשובה שמציע לפיד לבעיה שאי אפשר לפתור אותה היא להתמקד כל אדם בעצמו וכולם ביחד בבעיות שאפשר

לפתור. "עלינו לפתור את בעיית האדמות במגזר כי לא יכול להיות שהיישובים הערביים ימשיכו להתקיים ללא תוכניות מתאר מסודרת ולא יכול להיות גם שתמשיך בהם הבניה הלא חוקית. צריך לפתור את בעיית הפשיעה במגזר הערבי וגם לתת לצעירים מהמגזר הערבי הזדמנות לשירות אזרחי, כך שהם יקבלו את אותם זכויות כמו יוצאי צבא".

 

לפיד המשיך ואמר כי "עלינו לפתור את בעיית התעסוקה הנמוכה של נשים ערביות. הצלחנו להגיע להישגים בנושא זה אבל כדי להתמודד עם הבעיה צריך לעשות שינוי תרבותי עמוק שהציבור הערבי חייב להיות שותף בו. ואם צריך עוד תקציב אנחנו נמצא ונעזור ליישובים הערביים. זה אמנם לא יפתור את הבעיה שאין לה פיתרון אבל יפתח דיאלוג אחר בינינו. השאלה הגדולה היא האם אנחנו יכולים לפעול יחד על בסיס מה שדומה בינינו כבני אדם ולקבל את השונה בנו כבני אדם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x