$
אקדמיה

בנט: "אם המכללות יסכימו למודל הדיפלומות נסגור הסדר ב-10 דקות"

לטענת שר הכלכלה ניתן לסיים את השביתה שהחלה ביום ראשון במכללות הטכנולוגיות באופן מיידי אם הן יסכימו כי גובה התקציב יקבע על פי מספר הסטודנטים המסיימים בפועל את לימודיהם ולא על פי מספר הלומדים. "שיבינו שרק לקבל כסף זה לא יקרה. לא בבית ספרי"

חן פונדק 14:5523.10.13
"ניתן להגיע להסדר. זה תלוי בזה שהמכללות יבינו שרק לקבל כסף זה לא יקרה, לא בבית ספרי. אבל אם הם יסכימו לעבור למודל הדיפלומות תוך 10 דקות ניתן יהיה לסגור את זה". כך אמר היום שר הכלכלה נפתלי בנט במליאת הכנסת על שביתת המכללות הטכנולוגיות.

 

מאז יום ראשון המכללות הטכנולוגיות שובתות. בין משרדי האוצר והכלכלה למכללות מתקיים משא ומתן בתיווך התאחדות הסטודנטים, אולם הוא תקוע. תחילה חוסר ההסכמה הייתה סביב תקציב החירום למכללות. הנ"ל דרשו 140 מיליון שקל בחמש שנים הקרובות, בעוד המשרדים הסכימו לתת רק 90 מיליון שקל. עתה המשרדים מוכנים להעניק מענק חירום גבוה יותר, אולם הם דורשים כי ייושם מודל הדיפלומות - מודל לפיו תקצוב המכללות יינתן על פי מספר המסיימים בפועל, כולל פרויקט גמר, ולא על פי מספר הלומדים.

 

בנט. "ניתן להגיע להסדר" בנט. "ניתן להגיע להסדר" צילום: אוראל כהן

 

בנט אף אמר כי בכוונת משרדו לצמצם את מספר המכללות הטכנולוגיות העומד כיום על 60. "יש יותר מדי מכללות והן קטנות מדי ואז התקורות גבוהות מדי באופן פרופורציונאלי. אין סיבה שיהיו כל כך הרבה מכללות שמלמדות אותו דבר".

 

בנט אף סיפר כי קרא שמה שקובע מי הן מערכות החינוך הטובות בעולם הוא איכות ההוראה, ובכך רמז כי לטעמו הבעיה היא איכות ההוראה במכללות: "דבר אחד קובע והוא איכות המורה. אפשר לעלות משכורות אך צריך לטפל באיכות המורה".

 

לגבי השאלה האם לא נכון יותר שהמכללות יעברו לפיקוח משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה ממשרד הכלכלה ענה בנט: "אני לא טריטוריאלי כשזה לא נוגע לגבולות ארץ ישראל. אבל אצלנו המכללות יהיו הבן המועדף. החברים אצלי במשרד מאמינים שאנחנו נשקיע בהם יותר ובמשרד החינוך הם יהיו הבן החורג. אבל אם זה לא יקרה, אני אעביר את זה למשרד החינוך".

 

תגובת יו"ר פורום המכללות ד"ר פנחסי אדיב: "לצערנו, מודל הדיפלומות שהציג השר לא מוכר לו. היות ואם היה מוכר לו היה מייעץ לפורום המכללות לא לקבלו ולא להסתמך עליו. אנו קוראי לשר בנט לשבת איתנו 10 דקות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x