$
משפט

48 שעות לפני הבחירות: העליון טרם החליט האם להדיח את שלומי לחיאני

המשמעות: לחיאני יוכל להתמודד מחרתיים לראשות עיריית בת ים. השופטות מרים נאור ועדנה ארבל מתחו ביקורת על המדינה בשל התמשכות ההליכים

משה גורלי 10:3820.10.13

הדיון בעניינו של שלומי לחיאני הסתיים ללא תוצאות. השופטים לא מסרו את החלטתם בעתירת התנועה למען איכות השלטון להדיח את ראש עיריית בת ים שכתב אישום על שוחד ועבירות נוספות תלוי על ראשו. עצם זכותו לרוץ לבחירות לא נדון כלל, כך שדבר אחד בטוח: לחיאני מתמודד מחרתיים.

 

ההתחלה דווקא לא בישרה טובות. העובדה שמועצת עיריית בת-ים החליטה שלא להדיח את לחיאני הרגיזה את נשיא בית המשפט העליון. "יש פסק דין, אמנם בניגוד לדעתי, שמחייב את המועצה והמועצה עשתה צחוק מפסק הדין".

 

שלומי לחיאני שלומי לחיאני צילום: עמית שעל

 

גרוניס דיבר על פסק הדין בעניין ראשי עיריות רמת השרון ונצרת, שמעון גפסו ויצחק רוכברגר. שישה שופטי בג"ץ, בניגוד לדעת הנשיא גרוניס קבעו שיש להעביר ראש עיר שכתב אישום תלוי נגדו מתפקידו. ובלשון המשפט: החלטת המועצה שלא להדיחו אינה סבירה. בעניין זה תומך גם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וועדת שרים לענייני חקיקה אמורה לדון היום בהצעת חוק של ח"כ משה מזרחי לעגן בחוק את חובת הדחתו של ראש עיר המואשם בעבירות חמורות.

 

פרופ' קנת מן, פרקליטו של לחיאני ניסה לאבחן את לחיאני מגפסו ורוכברגר. "הצירוף של המועד, יומיים לפני הבחירות ביחד עם השיהוי הקיצוני בהגשת כתב האישום יצרו מצב שבו לא ראוי שבית המשפט יתערב בשיקול דעת מועצת העיר".

עו"ד רווית צמח, שמייצגת את סיעתו של לחיאני "בראש מורם", חיזקה נקודה זו: "יש כאן שיבוש מוחלט של תהליכי הבחירות. כתב האישום נגד לחיאני הוגש שלושה שבועות לפני מועד הבחירות. אי אפשר לדבר גם על הזכות להיבחר ועל זכות הציבור לבחור וגם לנסות ולהשפיע על המהלך 24 שעות לפני הבחירות".

 

עו"ד גד מינא שמייצג את התנועה למען איכות השלטון האשים את לחיאני ומועצת העיר במשיכת הזמן עד יומיים לפני הבחירות. "אם הוא לא יודח, זהו מסר קשה לציבור שיפרש את ההחלטה כהכשר למעשיו של לחיאני".

 

עו"ד אילנה בראף טענה בשם מועצת העיר: "אם לחיאני יודח, תצטרך מועצת העיר לבחור ולמנות מישהו אחר במקומו. גם זה לא סביר ולא דמוקרטי יומיים לפני הבחירות".

 

השופטות מרים נאור ועדנה ארבל הקשו על ב"כ המדינה עו"ד חני אופק לגבי המועד ולגבי המשמעות שהחלטה להדיח ראש עיר טעונה אישור של שר הפנים ולא בטוח שהמהלך יבשיל עד הבחירות. כמו כן הן מתחו ביקורת על המדינה הן על התמשכות ההליכים ובעיקר על חוסר התיאום עם שר הפנים בעניינים שקשורים לכהונת ראש עיר סמוך למועד הבחירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x