$
דעות

המוסדים מציגים: אקטיביזם תגמולי

השבוע החליטו המוסדיים באופן חריג כי המלצת אנטרופי, כשהיא נוגעת למיליה, לא מספיק טובה

אתי אפללו 09:4014.10.13

"חותמת גומי" היא רק אחד מני תארים מפוקפקים רבים שמוצמדים בדרך כלל לגופים המוסדיים בישראל. הסיבה לכך היא שאותם גופים, המצויים ברשת סבוכה של קשרים עסקיים ופוטנציאליים לניגוד עניינים, מעדיפים לעתים שלא להילחם עבור כספי הפנסיה של החוסכים, אלא לבחור בפתרון הקל והנוח, תוך שהוא מגובה בחוות דעת מלומדת, מנומקת ואובייקטיבית של יועץ חיצוני.

 

עם העין למטרה

השבוע הוכיחו הגופים המוסדיים שהם לא חותמת גומי ושכל התארים המפוקפקים שהוצמדו להם אינם נכונים. הם נקטו יוזמה, כינסו ועדות השקעה, בחנו לעומק את העסקה שהובאה לפתחם ולבסוף החליטו החלטה קרדינלית לטובת העמיתים שאת כספם הם מנהלים - לאשר לאחד מהמיליה 1.5 מיליון שקל נוספים.

 

אותם המוסדיים - שבעת שגרה נשאלים מדוע הם בחרו בעמדה כזאת או אחרת ועונים, "כך המליצה חברת הייעוץ, ממנה אנו מקבלים שירותים" - בחרו מקרה דגל להוכיח שגם להם יש חשיבה עצמאית, גם הם יודעים לעשות ניתוחים ולשקול שיקולים שלאו דווקא מובאים בחשבון על ידי חברת הייעוץ. כל זאת בשביל לאשר מענק פרישה למי שמחר יאשר את המענק שלהם עצמם. וטובת העמיתים? אל תבלבלו אותם בקטנות.

 

לא קל להיות האיש הרע

הגופים המנהלים את כספי הפנסיה שלנו צריכים לדאוג לאינטרסים של החוסכים במגוון דרכים - בקבלת החלטה על השקעות, בניהול ההשקעות שנבחרו, בגביית הכספים כאשר ההשקעות מסתבכות והחברות שקיבלו את כספי החוסכים מנסות לעשות תספורות.

 

מחלקים כסף במיליה (אילוסטרציה) מחלקים כסף במיליה (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

אחד הצמתים שבהם המוסדיים צריכים להגן על אינטרס החוסכים הוא הצבעה באסיפות הכלליות של החברות השונות בשוק ההון. הגופים המוסדיים רוכשים לתיקי החוסכים מניות של החברות השונות, ולכן בכל נושא שבו בעלי מניות רגילים זכאים להצביע, הגופים המוסדיים מצביעים בשמם.

 

מדובר בהצבעות בנושאים לא פשוטים. לעתים צריך להתעמת עם חברה שבה בעלי הבית מעוניינים למשוך שכר גבוה מאוד, להציע הצעת רכש במחיר לא אטרקטיבי, או לאשר עסקאות בעלי עניין מפוקפקות. תפקידם הוא להיות האיש הרע. תפקיד ששנוא על המוסדיים כל כך עד כי אגף שוק ההון באוצר היה צריך להקים ועדה מיוחדת (ועדה לבחינת הצעדים הדרושים להגברת מעורבות הגופים המוסדיים בשוק ההון בישראל) כדי לגרום למוסדיים לעשות משהו. אותו משהו שיש שיטענו שהוא חלק מחובת הנאמנות הבסיסית שלהם לאזרחים שאת חסכונותיהם הם מנהלים.

 

בשנים האחרונות אישרו הגופים המוסדיים עסקאות בעלי עניין לא פשוטות ממכירת חברות פרטיות של בעלי שליטה לחברות הציבוריות ועד לאישורי שכר שערורייתיים. את המקרים שהם החליטו לא לפעול על פי עצת חברת הייעוץ, ניתן לספור על כף יד אחת. כעת, משהוכיחו המוסדיים שהם בשלים לכנס ועדות השקעה, לשקול שיקולים מורכבים, ולקבל החלטה עצמאית - נקווה שהם יישמו זאת גם במקרים שבהם טובת החוסך ברורה יותר מאשר החלטה על מתן כסף נוסף לאחד משלהם. משום מה, הסיכויים לכך נראים קלושים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x