$
אקדמיה

המשבר לא נפתר: מחלוקת בין האוצר והמכללות הטכנולוגיות

משרד האוצר הודיע כי גיבש מתווה רב שנתי לחיזוק המכללות הטכנולוגיות. אלא שהמתווה שגובש אינו מקובל על רובן. פורום המכללות הודיע כי יפתח בשביתת רעב מחר וישקול השבתת הלימודים בהמשך

חן פונדק 14:3813.10.13

משרד האוצר והכלכלה הודיע כי גיבש מתווה רב שנתי לחיזוק המכללות הטכנולוגיות. אלא שהמתווה שגובש אינו מקובל על רוב המכללות הטכנולוגיות למעט אורט, ולמעשה משבר המכללות הטכנולוגיות אינו נפתר.

ביום חמישי הודיע פורום המכללות הטכנולוגיות כי יפתח בשביתת רעב ביום שני הקרוב (מחר) לנוכח המשבר הכספי של המכללות וישקול צעדים של השבתת הלימודים בהמשך. מחר (ב') יתקיים דיון בוועדת העבודה והרווחה בראשות חיים כץ (הליכוד) בנושא המשבר במכללות הטכנולוגיות.

 

סטודנטים. המשבר לא נפתר סטודנטים. המשבר לא נפתר צילום: אוראל כהן

 

לפי הודעת האוצר, יינתנו תוספות תקציביות בסכום מצטבר של 90 מיליון שקל לבסיס התקציב למשך 5 שנים. בתמורה המכללות יעברו למודל תקצוב על בסיס תפוקות, בדומה לאקדמיה, ולא על בסיס מספר תלמידים במערכת כפי שקורה היום.

 

אלא שהמכללות דרשו כבר לפני חודשיים משר האוצר יאיר לפיד תוספת תקציב מידית של 80 מיליון שקל, ותוספת כוללת של 140מיליון שקל במשך חמש שנים. הפורום הבהיר היום כי המתווה של משרדי הממשלה לא מקובל עליו.

 

יו"ר הפורום, ד"ר יוכבד פנחסי אדיב: "לא רק שאין חדש בהצעתם אלא ישנו טעם נפגם בהתנהלותם ערב פתיחת שנת הלימודים. אנו מתבצרים בעמדתנו ואם לא יושגו הסכמות מחר בועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אנו נשבות רעב כפי שאמרנו".

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים, אורי רשטיק הוסיף: "רשת אורט צריכה להתבייש בחוסר נאמנותה למאבק ולסטודנטים שלה. הסטודנטים מצפים שהמדינה תיתן יחס שווה לסטודנטים להכשרת הנדסאים וטכנאים ולסטודנטים במוסדות האקדמאים. אנו קוראים למשרדי האוצר והכלכלה להפסיק לפזר הבטחות והצהרות ולהגיע למתווה המוסכם על כל הצדדים כך שיסתיים המשבר ויפה שעה אחת קודם".

 

משרד האוצר מסר: "המתווה שמשרדי האוצר והכלכלה מקדמים מביא בשורה אמיתית לחינוך הטכנולוגי. המתווה עתיד להוביל לשיפור מהותי של המערכת, זאת תוך תעדוף והסטת משאבים משמעותיים לנושא. המשרדים קוראים לכלל המכללות הטכנולוגיות לאמץ וליישם את המתווה, כפי שכבר אימצו מספר מכללות טכנולוגיות היום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x