$
משפט

נדחתה תביעה נגד תיאטרון הקאמרי על הפרת זכויות יוצרים

הבמאי יוסי יזרעאלי הגיש תביעה בשנת 2010 נגד הנהלת התיאטרון בטענה כי השתמשה בהוראות הבימוי שלו להצגה "עוץ לי גוץ לי" שעלתה ב-1965 לטובת מחזמר שעלה ב-2002

מאיה נחום שחל 16:1210.10.13
תיאטרון הקאמרי זכה היום באמצעות עו"ד עופר שחל במשפט שהגיש נגדו הבמאי יוסי יזרעאלי בשנת 2010 בגין הפרת זכויות יוצרים בהעלאת המחזמר "עוץ לי גוץ לי" בבימויו של רוני פינקוביץ' ב-2002. את פסק הדין קבעה השופטת ענת ברון מבית המשפט המחזוי בתל אביב יפו.

 

יזרעאלי הגיש את התביעה כיוון שלטענתו הנהלת התיאטרון העתיקה והשתמשה בהוראות הבימוי וחלוקת הטקסט לקטעים מדוברים ומושרים מההצגה שעלתה בבימויו ב-1965, ולטענתו הוא זה שאחראי להפיכת הסיפור שעיבד אברהם שלונסקי למחזמר ולהפיכתו ללהיט.

 

נעם סמל, מנכ"ל תיאטרון הקאמרי נעם סמל, מנכ"ל תיאטרון הקאמרי צילום: אריאל בשור

 

לטענתו של יזרעאלי הוא בעל הזכויות גם בהפקה החדשה שעלתה ב-2002 וכי מכוח זכויות אלה הוא זכאי לתשלום תמלוגים מההכנסות לרבות ממכירת כרטיסים במהלך השנים וממכירת מוצרים נלווים כגון קלטות שמע ודי וי די.

 

השופטת ברון דחתה את התביעה גם בשל העובדה שחלה עליה התיישנות וקבעה שפרופ' יזרעאלי אינו בעל זכות יוצרים בהפקה החדשה ועל כן יש לדחות את תביעתו לקבלת תמלוגים מהכנסותיה.

 

בפסק הדין נכתב בין השאר: "ההפקה החדשה עלתה על בימת הקאמרי בחודש נובמבר 2002; ותביעתו של פרופ' יזרעאלי בנוגע לזכויותיו הנטענות בה הוגשה על ידו בחודש מאי 2010. קרי: למעלה מ-7 שנים מהמועד הקובע לעניין תחילתו של מירוץ ההתיישנות. ברי כי בנסיבות אלה ראויה התביעה להידחות כבר על הסף-מטעמי התיישנות; ואולם בכל זאת סברתי כי מן הראוי לקיים דיון בה גם לגופה, לנוכח הסוגיות שהיא מעלה, כפי שנעשה בפסק הדין לעיל".

 

בסופו של דבר קבעה השופטת כי התביעה נדחית וסיכמה ש"מדובר בסוגיה שהיא עקרונית במידה רבה; ולא בכדי עוררה עניין ויצרים בקרב רבים וטובים מאנשי המקצוע מן השורה הראשונה בעולם התיאטרון בישראל. דומה כי יש לה השלכות גם מעבר לעניינם הפרטי של הצדדים. על כן וברוח התיאטרון שהוא ביסוד המחלוקות שביניהם, די בהורדת המשך על אלה".

 

מנכ"ל הקאמרי נעם סמל אמר לכלכליסט: "זה פסק דין מנומק ובנוי לתלפיות ואין ספק שזה ציון דרך בתולדות התיאטרון. השופטת ברון עשתה עבודה רצינית ומעמיקה שניכרת מהיריעה של פסק הדין, ולמעשה מגדירה בצורה משפטית את זכויות הבימוי בתיאטרון. תיאטרון הקאמרי שומר על זכויות יוצרים ודבק במילוי הוראות החוק בנושא ואנו בהחלט מרוצים מהעבודה המשפטית שעשה עו"ד עופר שחל שהצליח להביא את טענות הקאמרי בפרשה זו בצורה נכונה והוגנת. השופטת ציינה את הירתמותם של אנשי תיאטרון מובילים מכל התיאטרונים כמו הלל מיטלפונקט, ציפי פינס, אורי עופר ואחרים, לדיון בסוגיה זו".

 

עו"ד עופר שחל המייצג את התיאטרון הקאמרי אמר לכלכליסט :"מהרגע הראשון אמרתי שמדובר בתביעת סרק קנטרנית ואני שמח שבית המשפט דחה אותה במלואה ובכך איפשר לבמאים לביים מחדש הצגות מבלי שבמאי קודם ידרוש מהן נתח מהתמלוגים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x