$
אקדמיה

פיצוץ במו"מ בין הנהלת האוניברסיטה העברית וארגון הסגל הזוטר לגבי קיצוץ במדעי הרוח

העברית הודיעה על מהלך נרחב של פיטורים בפקולטה והסגל הזוטר הגיש צו מניעה. בעקבות זאת הצדדים ניהלו מו"מ והגיעו למתווה פשרה. עתה כל צד מאשים את השני בדחייתה

חן פונדק 16:5802.09.13
הנהלת האוניברסיטה העברית וארגון מורים וחוקרים (מו"ח) המייצג את הסגל הזוטר הגיע היום לפיצוץ המשא ומתן ביניהם ולא מצליחים להגיע לפשרה על הקיצוץ בסגל מדעי הרוח. מי אשם בפיצוץ? תלוי את מי שואלים.

 

בחודש שעבר הודיעה האוניברסיטה העברית על מהלך פיטורים נרחב של 80 חברי הסגל הזוטר בפקולטה למדעי הרוח ועל ביטול מגוון של קרוב ל-100 קורסים. לאור זאת, הגיש ארגון חברי הסגל הזוטר, באמצעות עורך הדין דרור גל צו מניעה בבית הדין לעבודה בירושלים במטרה לעצור את המהלך. השופט אייל אברהמי שלח את הצדדים לנהל משא ומתן.

 

האוניברסיטה העברית האוניברסיטה העברית צילום: חיים צח

 

הצדדים ניהלו פגישות מרתוניות ואתמול קיימו ארגון מו"ח אסיפה, בה הוצג מתווה הפשרה. במסגרת המתווה תישמר משרתם של 27 חברים שימומנו בחלקה מקיצוץ רוחבי של קצת פחות מ-1% משכרם של כלל חברי הארגון באוניברסיטה (2100 איש) לשנה אחת בלבד. כמו כן, במסגרת ההסדר הייתה אמורה להתחייב האוניברסיטה שלא לקצץ עוד חברי ארגון מהפקולטה השנה, וכן לא לבטל קורסים מעוטי נרשמים במהלכה.

 

מכאן מתפצל הסיפור לשניים: מצד אחד האוניברסיטה מאשימה את ארגון מו"ח עצמו בפיצוץ ובדחיית הפשרה. האוניברסיטה מסרה כי: "אסיפת חברי הארגון שכונסה אתמול על ידי ארגון מו"ח דחתה את בקשת ועד הארגון לאשר את המתווה שהוסכם בין הצדדים במהלך ההידברות האינטנסיבית שנערכה בין הצדדים במהלך השבועיים האחרונים. בנסיבות אלה ברור שהארגון הוא אשר נסוג מההסכמות שהושגו, וצר לנו שבמקום לקחת אחריות על כשלון הארגון לקבל גיבוי מחבריו, בוחר הארגון לתקוף את הנהלת האוניברסיטה".

 

מנגד, טוענים בארגון מו"ח כי האוניברסיטה אחראית לדחיית הפשרה ומה שהפיל את היוזמה של מו"ח הייתה התעקשות האוניברסיטה לקבוע את רשימת אותם האנשים שלא יפוטרו. לטענת הארגון, מאחר שחברי מו"ח הם אלה שיממנו את המשך העסקתם של הנ"ל, לא ייתכן שהאוניברסיטה תקבע שרירותית מי יהיו אותם אנשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x