$
משפט

כתב אישום נגד בז"ן: הזרימה שפכים מזוהמים לקישון ולים

בתביעה שהוגשה לבית משפט השלום בחיפה נכתב כי "החברה נהגה ברשלנות ובקלות דעת וגרמה לזיהום סביבתי ותברואתי חמור"

זוהר שחר לוי, חן פונדק ותומר גנון 17:3028.08.13

כתב אישום הוגש היום (ד') לבית משפט השלום בחיפה נגד בז"ן (חברת בתי זיקוק לנפט) וארבעה נושאי משרה בכירים בה בטענה כי הזרימה שפכים מזוהמים לקישון ולים. "החברה נהגה ברשלנות ובקלות דעת וגרמה לזיהום סביבתי ותברואתי חמור".

 

כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד עדי דמתי-שגיא מהמחלקה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה, מתייחס לעבירות שהתרחשו, לפי הנטען, בין השנים 2010-2011 והוא מופנה, לבד מבז"ן גם כלפי נושאי משרה בה חנן קלצוק טליה רוטשילד ששימשו כסמנכ"לים בחברה, אליעז ביליק שהיה אחראי על ניהולו השוטף של המפעל ויוסף ברייאר ששימש כראש תחום איכות סביבה בחברה. לפיו, בינואר 2010 החלו לרדת גשמים מעל מפעלי החברה שהחלה, באמצעות עובדיה, באגירת מי נגר עילי (מים הזורמים על הקרקע כשאינם יכולים להיספג באדמה) במיכלי האגירה. מיכלים אלו, כך לפי האישום, לא נוקו ולא רוקנו והכילו למעשה, בחלקם, שפכים מזוהמים שמקורם בתקלה במערכת טיהור השפכים.

 

נחל הקישון נחל הקישון צילום: אלעד גרשגורן

 

באישום נטען, כי לאחר מילויים של המיכלים ומשלא היה ביכולתה של החברה להמשיך ולאגור את מי הגשמים, הזרימה בז"ן את תכולתם לנחל הקישון וממנו לים. התכולה, כך נטען, חרגה בעשרות ומאות אחוזים מאמות המידה הקבועות בהיתר.

 

בז"ן, טוענים בפרקליטות, הזרימה את החומר במשך שעות ארוכות משני מיכלי האגירה וכתוצאה מכך "הוזרמו לנחל הקישון שפכים עכורים מאוד ומזוהמים ביותר, בכמות של עשרות רבות של אלפי מ"ק לכל הפחות, וכל זאת בניגוד לתנאי ההיתר".

 

סעיף אישום נוסף המופיע בכתב האישום מתייחס לאירוע שהתרחש באפריל 2011. גם באירוע זה נאגרו מי גשמים בתוך מיכלים מזוהמים שהוזרם ישירות לנחל וממנו לים וזאת "מבלי שהנוזלים שבו יטופלו במערכת טיהור השפכים". כתוצאה מכך, נטען באישום, הזרימה בז"ן לנחל שפכים מזוהמים במשך כ-24 שעות לפחות, בכמות של עשרות אלפי מ"ק, כשהם עכורים מאוד ומזוהמים ביותר.

 

"האירועים המפורטים", נכתב בכתב האישום, "הם תוצר התנהלותה של הנאשמת, שלא תכננה את מערכותיה ואת תהליכי העבודה באופן שיאפשר לה לעעמוד בתנאי ההיתר ולהימנע מהזרמת שפכים מזוהמים לנחל ולים במצבי סערה, כשהיא מודעת לכך שעלול להיווצר מצב בו היא נאלצת להזרים שפכים לנחל ולים".

 

כתב האישום מפנה אחריות כלפי נושאי משרה בחברה בטענה כי לא נקטו צעדים מספיקים לפקח ולעשות כל שניתן כדי להימנע מלעבור על עבירות על חוק מניעת זיהום ים. העבירות, מצוין בכתב האישום, נעברו בידיעתם ואלה "למצער" לא נקטו את כל האמצעים הסבירים למניעת העבירות ולהפסקתן.

 

החברה נאשמת בזיהום מים ובהזרמת שפכים לים בניגוד לתנאי ההיתר. בעלי המשרה בה נאשמים בזיהום ים ובהפרת חובת נושא משרה בתאגיד למניעת עבירות הזרמת שפכים לים.

 

תגובת בז"ן: "כתב האישום נתקבל בחברה רק היום, והוא מתייחס לאירועים שקרו לפני למעלה משנתיים במהלך אירועי גשם חריגים".

 

סמנכ"ל איכות הסביבה, בטיחות ובטחון בקבוצת בז"ן, מר שלומי בסון מסר: "קבוצת בז"ן החלה בפרויקט הפרדת נגר עילי לצמצום התופעה, בעלות של עשרות מיליוני שקלים. הפרויקט מבוצע בתאום ובאישור המשרד להגנת הסביבה. הקבוצה נערכת לקראת החורף ומדווחת בהתאם לנוהלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x