$
הוועידה הכלכלית הלאומית 2013
גג כתבה הוועידה הכלכלית

אורי שני: "המשימה לא צריכה להיות הורדת המחירים אלא עצירת העלייה המטורפת"

המיועד לתפקיד ראש מטה הדיור של שר האוצר יעץ לקהל בפאנל הנדל"ן שהתקיים בוועידה הכלכלית לאומית 2013 של "כלכליסט" כי: "אם הממשלה לא תצליח לעצור את עליית מחירי הדיור- אל תבחרו בה", אבל נזהר מהבטחות על ירידות מחירים בשנתיים הקרובות

הדס שפר 13:3428.08.13
"אני מאמין שברגע שהממשלה תקבל את ההחלטות הנכונות ותחוקק חוקים מתאימים בצורה חוקית מאוזנת ונכונה אנחנו נוכל לפתור את מצוקת הדיור", כך אמר אורי שני, בפאנל הנדל"ן והתשתיות בנושא 'איך עוצרים את עליית מחירי הדיור' שנערך היום (ד') בפאנל הנדל"ן והתשתיות שנערך בוועידה הכלכלית לאומית 2013 של "כלכליסט" והוסיף: "זה לא יקרה בשנה שנתיים אלא בטווח הארוך".

 

שני סיפר את סיפור משבר הדיור של שנות ה-90 תקופת העלייה מברית המועצות כשאריאל שרון היה שר השיכון והוא עצמו שימש כמנכ"ל עמידר. "שרון היה המנטור שלי", אמר, "המשימה הייתה לדאוג לפתרונות הדיור למחוסרי הדיור המקומיים שהיו עם אוהלים ברחובות, למי שזוכר את התקופה, ולעוד כמיליון עולים חדשים שאמורים להגיע".

 

שני. "אם הממשלה לא תעצור את עליית המחירים- אל תבחרו בה" שני. "אם הממשלה לא תעצור את עליית המחירים- אל תבחרו בה" צילום: עמית שעל

 

לדברי שני, באותה התקופה כמעט לא בנו יחידות דיור. הבניה הייתה 3,000 יחידות דיור בשנה והיה צריך לעבור ל-100 אלף יחידות לשנה. "כשתכנון במקרה הטוב לוקח שלוש שנים ובנייה עוד שנתיים-שלוש. כלומר סך הכל דיברו על 5-7 שנים כשהצורך היה למצוא פתרון מיידי", הוא אומר.

 

שני מונה למציאת פתרון לטווח הקצר. "בעמידר היו באותה התקופה 30 אלף יחידות דיור בעיירות הפיתוח, מוזנחות ולא ראויות למגורים. אני זוכר שביקרנו בדירה בדימונה ובקומה השנייה היה סוס שמישהו בדיוק האכיל אותו. הסבירו לי אז שרק להוציא מכרז לשיפוץ הדירות לוקח שנה ועוד שנה לשיפוץ. אנחנו החלטנו של-30 אלף הדירות לא נעשה מכרזים. היה מחירון לכל פריט וצוותים שבדקו לגבי כל דירה. העסקנו את כל בעלי המקצועות ותוך כמה חודשים שיפצנו את כל הדירות ואיכלסנו את הקראוונים. בסופו של דבר כל העולים שוכנו. 

 

"במקביל, בזכות אריאל שרון, כעבור שנה התחילו לבנות כ-100 אלף יחידות דיור. נושא הדיור נפתר כי היה מקרה חירו. היו הרבה מאוד שגיאות אבל הבעיה נפתרה. היום הממשלה בהליך של קבלת החלטה. יש צוות כולל שמטפל בכל הנושאים כולל נציגי יועמ"ש, כולל חקיקה.

 

לדעת שני היעד של הממשלה צריך להיות עצירת המחירים ולאו דווקא הורדתם. "הממשלה רוצה. יש לה את הכלים ואם היא לא תעשה כפי שהיא מתחייבת – ולא צריך שהמשימה תהיה להוריד את המחירים אלא לעצור את העלייה המטורפת של המחירים – ואם היא לא תעשה זאת אל תבחרו בה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x