$
הוועידה הכלכלית הלאומית 2013
גג כתבה הוועידה הכלכלית

הוועידה הכלכלית

יאיר לפיד: "אני רוצה להוריד את המסים שהעלינו"

שר האוצר אמר היום בוועידה הכלכלית הלאומית: "אנחנו עובדים כמו חמורים כדי להוריד את מחירי הדיור ואנחנו לא נשקוט ולא ננוח עד שיוקר המחיה המטורף בישראל יירד ויאפשר קיום נורמלי למעמד הביניים". עוד אמר: "שכר הבכירים הגיע למקום לא מוסרי ולא ראוי - והגיע הזמן לבדוק את כללי המשחק"

תומר הדר וחן פונדק 13:3328.08.13

"לפני כמה חודשים - זה נראה כמו נצח, אבל זה היה רק לפני כמה חודשים - הייתי באמצע קמפיין הבחירות הראשון בחיי. כל ערב הייתי לובש חולצה שחורה (לא אותה חולצה שחורה, יש לי כמה), נכנס לאוטו שלי, שם את הדיסק האחרון של ברוס ספרינגסטין, שנושא את השם ההולם Wrecking ball, שזה כדור ההריסה הענק הזה, שמשמש להרוס בניינים ישנים שכבר לא ראויים למגורים, ונוסע לכנסי בחירות" - כך אמר היום (ד') שר האוצר יאיר לפיד, בתחילת דבריו בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

לפיד המשיך: "נוסע לחדר האוכל של קיבוץ קטורה במדבר, ונוסע לאולם חתונות בקרית שמונה, ונוסע לחצר של הבית של גדי במושבה כנרת ונוסע לפאב על החוף בחיפה, והייתי מדבר איתם, והייתי אומר להם ערב ערב אחרי ערב, לפעמים גם פעמיים ושלוש בערב, באנו לשנות. המדינה הזו זקוקה לשינוי, ובאנו לשנות.

 


 

"וערב אחרי ערב, אחרי שדיברתי, בשלב השאלות, קמו אנשים טובים ואכפתיים, ואמרו לי 'תקשיב איש צעיר', (אז עוד הייתי צעיר) 'אתה לא יודע על מה אתה מדבר. זה לא ישתנה. הם, אלה שיושבים בשלטון, הם חזקים מדי, הם ציניים מדי, הם בחיים לא יתנו לך לעשות שינוי אמיתי'".

 

"הם בחיים לא יתנו לך להעביר את השיוויון בנטל, לבטל את חוק נהרי, להפוך את לימודי הליב"ה לחוק, לקצץ את קצבאות הילדים. החרדים חזקים מדי. לא תהיה פה ממשלה בלי המפלגות החרדיות. תראה מה קרה לאבא שלך, תראה איך הרגו את קדימה. הם לא יתנו לך".

 

"קיצצנו מאות מיליונים מתקציבי הישיבות"

 

"והשיוויון בנטל עבר כבר בהחלטת ממשלה וקריאה ראשונה בכנסת. בשנה הבאה כל חרדי בן 17 יקבל צו גיוס, תוך שלוש שנים 70% מהצעירים החרדים יתגייסו, קיצצנו מאות מיליונים מתקציבי הישיבות והעברנו אותם למערכת החינוך, עשרות אלפי חרדים ייצאו עכשיו לשוק העבודה. וחוק נהרי בוטל, ובתי ספר שלא מלמדים לימודי ליב"ה לא יקבלו השנה תקציבים וקצבאות הילדים קוצצו בשבוע שעבר".

 

"והם אמרו לי ערב ערב, 'אתה לא מבין. הם לעולם לא יתנו לך לשנות את שיטת הממשל, ולהעלות את אחוז החסימה, ולהקטין את הממשלה, ולצמצם את כל הצעות אי האמון. נכון שממשלה כל כך גדולה זו שחיתות, אבל הם חיים מזה'".

 

"היו אז בממשלה 35 שרים וסגני שרים. היום יש 21 שרים. לפי הצעת החוק שעברה כבר בקריאה ראשונה בממשלה הבאה יהיו רק 19 שרים. אחוז החסימה יעלה, חוק מופז יבוטל, הצעות אי האמון יצטמצמו וממשלות לא ייפלו פה כל שנתיים.

 

"וכשדיברתי על ניצולי השואה הם אמרו, 'אתה צודק אבל זה לא יעזור. הבירוקרטיה הממשלתית תקבור תחתיה כל נסיון לסייע להם'".

 

והוספנו כבר 500 מיליון שקלים לניצולים, והחזרנו את השעות הסיעודיות, ולראשונה מאז הקמת המדינה איחדנו את רשימות הניצולים והצלחנו ליצור שולחן עגול של כל גורמי הסיוע.

 

"ובכפר סבא הציעו לי לא להתעסק עם עובדי הוועדים הגדולים, כי יש להם יותר מדי כוח פוליטי.

 

"והעברנו כבר את רפורמת 'שמים פתוחים' למרות התנגדות אל על, והוצאנו מכרזים לנמלים פרטיים, והתחלנו את הרפורמה בחברת החשמל והודענו שהיא תכלול את ביטול החשמל-חינם לעובדים, ורפורמת התקינה עברה בכנסת ורפורמת המזון תעבור בעקבותיה. זה לא יהיה קל, אבל לפחות התנענו את התהליך, לא ישבנו בצד ואמרנו שאין מה לעשות".

 

"הגיע הזמן שיהיה הוגן יותר"

 

"ובתל אביב ובירושלים דיברו איתי על זה ששום דבר לא הוגן פה. שהעשירים מתעשרים עוד יותר והשיטה עובדת רק לטובתם, ואני אמרתי להם שאנחנו לא נגד המגזר הפרטי, אבל נכון שהגיע הזמן שהעסק יהיה הוגן יותר.

 

"והעברנו בכנסת את מסקנות ועדת הריכוזיות, והבאנו מאות מיליונים של שקלים אבודים מהרווחים הכלואים ונביא עוד הרבה, והעברנו סדרה שלמה של חוקים למאבק בהון השחור שההשפעה שלהם תורגש בשוק בחודשים הקרובים, והקמנו את ועדת ששינסקי 2 לבדיקת התמלוגים על משאבי הטבע ואת ועדת אנדורן לבחינת הסדרי החוב של הבנקים. שכר הבכירים הגיע למקום שהוא לא מוסרי ולא ראוי - והגיע הזמן לבדוק את כללי המשחק".

 

שר האוצר יאיר לפיד בוועידה הכלכלית שר האוצר יאיר לפיד בוועידה הכלכלית צילום: עמית שעל

 

"ובמגדל העמק דיברו איתי על נכים, ועל ילדים עם צרכים מיוחדים, ועל עובדי הקבלן, על כך שהם האוכלוסיה הכי חלשה במשק, ואמרו לי שאנחנו המפלגה של מעמד הביניים אז בטח לא אכפת לנו מהחלשים.

 

"הוספנו שעות לחינוך המיוחד"

 

"אז חתמתי כבר על התקנות המנגישות את כל שירותי הבריאות בארץ לאנשים עם מוגבלויות, והוספנו סייעות לילדים עם צרכים מיוחדים והוספנו שעות לחינוך המיוחד, העברנו את חוק עובדי הקבלן שמשפר באופן דרמטי את תנאי ההעסקה של מאבטחים ועובדי נקיון במגזר הציבורי.

 

"ובכל מקום, ממטולה עד אילת, אמרו לי שזה מאוד יפה שאנחנו מפלגה עם אוריינטציה חינוכית, חינוך זה חשוב, אבל זו מערכת מאובנת ולא ייתנו לנו לבטל את בחינות הבגרות.

 

"אז בחינות המיצ"ב בוטלו כבר, ואנחנו מצמצמים עכשיו באופן דרמטי את בחינות הבגרות. לא כדי שהילדים שלנו יפסיקו ללמוד ספרות והיסטוריה, כדי שהם יתחילו ללמוד ספרות והיסטוריה. לימוד לשם לימוד, לימוד בשביל ההשכלה ובשביל הרוח ולא שינון עקר בשביל הבחינה של חומר ששוכחים אותו יום אחרי.

 

"ואמרו לי לשכוח מתהליך השלום. שלוש שנים לא נעשה כלום, שאני לא אחשוב לרגע שזה ישתנה.

 

"ויש תהליך שלום. 19 האצבעות של יש עתיד דאגו לזה שהוא יהיה. 19 האצבעות של יש עתיד ידאגו לזה שהוא יימשך.

 

"זה מה שעשינו בחמישה חודשים. אלה ההבטחות שהספקנו לקיים בחמשת החודשים הראשונים שאנחנו יושבים בממשלה ואני שר האוצר. זו רק ההתחלה. יש עוד הרבה מה לעשות. את כל מה שקילקלו פה בעשרים השנים האחרונות אי אפשר לתקן בכמה חודשים. אני עוד רוצה להוריד את המסים שהעלינו, ואנחנו עובדים כמו חמורים כדי להוריד את מחירי הדיור, ואנחנו לא נשקוט ולא ננוח עד שיוקר המחיה המטורף בישראל יירד ויאפשר קיום נורמלי למעמד הביניים.

 

"אבל אף אחד - אף אחד! אף ציניקן, אף ספקן, אף פקפקן - אף אחד לא יוכל למכור לי יותר שקבוצה של אנשים שמאמינה במשהו, שיש לה יכולת ביצוע ונחישות ואכפתיות וערכים לא יכולה לעשות שינוי אמיתי.

 

"באנו לשנות".

 

"תודה רבה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x