$
הוועידה הכלכלית הלאומית 2013
גג כתבה הוועידה הכלכלית

הוועידה הכלכלית

טיומקין: "האוצר ובנק ישראל מובילים אותנו ליום כיפור כלכלי"

היועץ לקרנות הגידור אבי טיומקין התריע הבוקר בוועידה הכלכלית הלאומית 2013 מפני מדיניות הקברניטים של המדינה, שתקועים לדבריו בתפיסות מיושנות שיובילו את ישראל לקריסה כלכלית בשנה הקרובה. "בא שר האוצר וקבע מדיניות תקציבית חסרת אחריות שהולכת להביא אותנו לפשיטת רגל"

אסף גילעם 11:4928.08.13

"אם האוצר ובנק ישראל לא ישנו את המדיניות הארכאית שלהם ב-180 מעלות, הם יובילו אותנו ליום כיפור כלכלי" - כך אמר היום (ד') אבי טיומקין, יועץ לקרנות גידור בין לאומיות בוועידה הכלכלית הלאומית 2013. "זה קורה כבר עכשיו. הקריסה תבוא בחצי שנה-שנה הבאה, אם לא יהיה שינוי", הוסיף.

 

"כשאני שומע את הדיבורים על זה שיהיה טוב עוד שנתיים, זה מזכיר לי את סיפור על הפציינט שאמרו לו שהוא יוכל לחיות עוד שישה חודשים, וכשהוא לא שילם את החשבון, אז הרופא נתן לו עוד שישה חודשים".

 

אבי טיומקין נואם בוועידה אבי טיומקין נואם בוועידה צילום: עמית שעל

 

"אנחנו נמצאים בעולם חדש", הסביר טיומקין, "שהפרדיגמות הישנות של הכלכלה הקלאסית אינן תקפות בו יותר. העולם שחיינו בו מאז מלחמת העולם השנייה אינו קיים יותר, בוגרי הכלכלה שמובילים את המדיניות במשרדי הממשלה לא מסוגלים לקבל את העובדה שהכלכלה השתנתה. ראינו שכל הכלכלנים לא ראו את המשבר מגיע. כל תחזית שנתנו - מה שקרה היה להיפך. הסבירו לנו שאם בנק מרכזי מדפיס כסף זה גורם לאינפלציה - וזה לא קרה. הסבירו לנו שאם לממשלה יש גירעון תקציבי - שוק האג"ח מתמוטט והריביות מזנקות - ומה שקרה היה בדיוק ההיפך. כשאמרו לנו שהבנק הפדרלי הוריד את הריבית לאפס זה יהיה לתקופה קצרה - ואנחנו נכנסים כבר לשנה החמישית, וזה לא הולך להשתנות בעתיד הקרוב".

 

"מדיניות האוצר תוביל לפשיטת רגל"

 

"בא שר האוצר אצלנו וקבע מדיניות תקציבית חסרת אחריות שהולכת להביא אותנו לפשיטת רגל". תקף טוימקין את לפיד. "כל הזמן מסבירים לנו שהמדיניות הזו תמנע מאיתנו להפוך ליוון או ספרד, אבל כשבודקים את הנתונים - לספרד היה עודף תקציבי עד שנת 2007. לספרד היה יחס חוב תוצר טוב משל גרמניה עד 2011. איפה ספרד נמצאת היום מיותר לציין. משרד האוצר צריך להגדיל את הגירעון הציבורי באופן מהותי. בלי זה, אנחנו נגיע לפשיטת רגל".

 

לראיה מביא טיומקין את מדינות ההרחבה הכמותית של ארה"ב "לדוגמא, ארה"ב היתה עם טריליון דולר גירעון תקציבי ב-2008, שנסק לשיא של 1.5 טריליון. השנה, הוא ירד ל-600 מיליארד דולר. מסבירים לנו שמדינה זה כמו משק בית, וכשאין כסף אסור להוציא - זה שטות וקשקוש. למשק בית יש מחזור עבודה מצומצם - למדינה הוא מחזור אינסופי, למשק בית יש יכולת מוגבלת לגייס אשראי - למדינה אפשרויות רבות, מדינה יכולה להדפיס כסף ועוד ועוד. התפיסה הזו פשוט שגויה".

 


 

"אנחנו נכנסים למשבר מיידי, אם לא נשנה עכשיו את המדיניות. מדיניות בנק ישראל הנוכחית תחסל את הייצוא, אם לא יוריד את הריבית ויקבע שער מטבע כמו בשוויץ. הבנק המרכזי של שוויץ ביצע את זה - וזה עבד. יתרה מזאת, סטנלי פישר בעצמו הילל את הדוגמא השוויצרית. הירידה עכשיו בדולר (בעקבות ההתחממות האיזורית - א"ג) היא פשוט בדיחה, במיוחד עם אנחנו משווים את הפיחות במטבעות של הודו או ברזיל שירדו בעשרות אחוזים".

 

טיומקין ממשיך להציע צעדים מיידיים לפעולה: "צריכים להוריד את הריבית לרמה של אפס כמו בכל העולם, ולקבוע שער מטבע שיתן 'בוסט' לייצוא".

 

טיומקין סיים בלעקוץ את הליך בחירת נגיד בבנק ישראל. "אני לא מכיר את שני המועמדים המובילים כרגע לתפקיד ומעולם לא נפגשתי איתם, אבל לא מזמן היתה לי שיחה עם חברי עו"ד רם כספי. שאלתי אותו אם היו באים אליך למשרד שני מועמדים לתפקיד ראש מחלקת ליטיגציה - אחד עם PHD מהארוורד אך לא היה מעולם בבית המשפט, והשני היה בבית המשפט, אך הפסיד את כל המשפטים שלו, את מי היית לוקח? כספי ענה לי בפשטות 'אף אחד מהם'".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x