$
משפט

כתב אישום הוגש נגד ניב בורסוק בגין עוקץ ידוענים וחברות

בורסוק נמלט מהארץ לפני כ-3 שנים והותיר אחריו חובות של 20 מיליון שקל. הוא מואשם בעבירות מרמה, זיוף והתחזות כלפי ידוענים, כמו ציון ברוך ורון קופמן

זוהר שחר לוי 11:3025.08.13
כתב אישום הוגש הבוקר (א') נגד ניב בורסוק המייחס לו עבירות מרמה, זיוף, התחזות והוצאת שיקים ללא כיסוי. הפרקליטות מבקשת להאריך את מעצרו עד לתום ההליכים נגדו: "מעשי המרמה בוצעו באופן שיטתי".

לפני כשבועיים, גורש בורסוק, 35, מהפיליפינים לישראל, אז נעצר. מעצרו הוארך עד עתה. הוא נמלט מישראל לפני כשלוש שנים, בשנת 2010, ככל הנראה באמצעות דרכון מזוייף של אחיו, כשהוא משאיר חובות של מיליונים. עם בריחתו הותיר אחריו בורסוק חובות המוערכים בכ-20 מיליון שקל.

 

ניב בורסוק ניב בורסוק צילום: נמרוד גליקמן

 

בורסוק, שהיה מוכר כאושייה תל אביבית שחייה חיים ראוותניים ומתחככת בברנז'ה המקומית, כגון ידוענים, דוגמניות ואנשי עסקים, נאשם כי "עקץ" בעיקר חברות למתן הלוואות חוץ בנקאיות בסכום כולל של כ-11 מיליון שקל ונמלט לחו"ל עם דרכון מזוויף. יחד עם זאת, מיוחסים לו גם מעשי מרמה כלפי אנשים פרטיים. כתב האישום נגדו כולל ארבעה אישומים שונים המייחסים לו עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף, שימוש במסמך מזויף, התחזות כאדם אחר והוצאת שיק ללא כיסוי.

 

לצד כתב האישום, מבקשת הפרקליטות להאריך את מעצרו של בורסוק עד לתום ההליכים נגדו. לפי המסמכים שהוגשו לבית המשפט, יש בידיה ראיות לכאורה להוכחת אשמתו ובין השאר, הודעות בעלי חברות ההלוואות החוץ בנקאיות והודעות בעלי השיקים שהשתמש בהם כדי ל"עקוץ" את המתלוננים. לפי הפרקליטות, בורסוק אינו חולק על קיום החוב, אך טוען כי נאלץ להימלט מהארץ בשל איומים על חייו. העילה להארכת מעצרו עד לתום ההליכים נגדו, כך נטען, נובעת ממסוכנותו לשלום הציבור ומהחשש שיחמוק משפיטה. "בורסוק", נכתב, "פעל בביצוע מעשי המרמה באופן שיטתי, מתוכנן, תוך שהוא מנצל את האמון שנתנו בו חבריו ומכריו כדי ליצור לעצמו רווח כספי נכבד, ולהימלט לחו"ל".

 

ציון ברוך. נעקץ לפי כתב האישום ציון ברוך. נעקץ לפי כתב האישום צילום: אלירן אביטל

בין מי שנפלו קורבן לתרגילי העוקץ של בורסוק היו גם חבריו הקרובים, כך לפי כתב האישום. חברים שהעבירו לו כסף בתמורה לריבית חודשית, ביניהם ציון ברוך שהיה מקורב אליו ואף חלק עמו בעבר מסיבת יום הולדת.

 

לפי כתב האישום, בורסוק, שהיה מיודד עם ברוך, לווה ממנו במהלך שנת 2006 סכום של 520 אלף שקל. שנה לאחר מכן העביר לברוך עשרה שיקים שיועדו לתשלום החוב. אולם, כך לפי האישום, חלק נכבד מהשיקים חולל ולא כובד על ידי הבנק והחוב לא נפרע במלואו.

 

בהמשך, כך נטען, בנובמבר 2009, הציע בורסוק לברוך כי יקנה עבורו רכב חדש. בהסכמתו של ברוך, קנה לו בורסוק רכב מסוג פונטיאק סוליס תמורת 180 אלף שקל. הסכום שולם במקדמה של 52 אלף שקל והיתרה ב-6 שיקים דחויים. השיקים שנמסרו לא כובדו וברוך נאלץ לשלם את יתרת התשלום עבור הרכב מכיסו, כך נטען. בהמשך, משכן בורסוק את דירת אמו לטובת ברוך ושילם עד כה חלק נכבד מהחוב.


בדיון בהארכת מעצרו לפני כשבועיים, התייחסו סנגוריו, עורכי הדין רונן רוזנבלום ותמיר סננס לחובותיו של בורסוק כלפי ברוך, כשלדבריהם לא מדובר ב"עוקץ" וכי החוב בין הצדדים נסגר בהסדר. לדברי עו"ד רוזנבלום, בורסוק אף שיעבד עבורו רכוש ומדי חודש הוא מעביר לו סכומי כסף כפי שקבעו.

 

שנה וחצי לאחר שנמלט מהארץ, באוגוסט 2011, סיפר גם השדר והפרשן רון קופמן לבית המשפט, במסגרת הליך פשיטת הרגל שלו, כי נפל קורבן למעשי העוקץ. לדברי קופמן, העוקץ הכניס אותו לסחרור כלכלי ולחובות של 1.5 מיליון שקל. "אדם שהתגלה בדיעבד כנוכל מדופלם", כתב לבית המשפט, "שדבר נוכלותו נודע ברבים בשעה שעקץ ידוענים רבים ולאחר מכן ברח לחו"ל". לגרסת קופמן, הוא הפקיד בידי העוקץ כ-440 אלף שקל בכמה תשלומים לצורך עסקאות נדל"ן. התשלום האחרון היה במרץ 2010 ואחריו העוקץ טס לחו"ל והותיר את קופמן בלי החזר.

 

בתצהיר שהגיש קופמן לבית המשפט נכתב כי הכיר את העוקץ בשנת 2009 והתחבר עמו. "אציין", כך כתב, "כי הסתבכותי הכלכלית נבעה מחברותי עמו, הלה, אדם שהתגלה בדיעבד כנוכל מדופלם, ואשר דבר נוכלותו נודעה ברבים שעה ש"עקץ", קרי – הונה ורימה – ידוענים רבים, ולאחר מכן ברח לחו"ל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x